128 obserwujących
631 notek
1637k odsłon
  1193   1

Krym i gra o nowy światowy ład

Zaraz po objęciu najwyższego urzędu Joe Biden wzmocnił siły wojskowe morskie i lądowe w rejonie Arktyki oraz Bałtyku i Morza Czarnego. Tym uzasadnił Szojgu przerzucanie swoich ku zachodniej granicy FR. 

Szczęśliwie do starcia nie doszło. Pojawiły się za to pełne pasji wypowiedzi Putina, że "wybije zęby" tym, którzy chcą od Rosji coś "odgryźć", którzy próbują promować ideę zrewidowania II wojny światowej.

W tym samym czasie wierny (trochę jakby inaczej) sojusznik  wraz z Hamasem zaczyna wielką awanturę wojenną. Niektórzy dziennikarze i eksperci rzucili się z entuzjazmem na ten swojski temat, ale Joe Biden powiedział: dość tych głupot! - i wystarczyło, i się skończyło.

I tak jednak wg niektórych dziennikarzy i ekspertów prezydent Stanów to "śpiący Joe", który ni stąd ni zowąd zaczął odpuszczać Putinowi Nord Stream 2. Ale nie pomijajmy kwestii, że to za pełnego cnót republikańskich Trumpa rura została zbudowana prawie do końca, dobrze?

Tak czy tak jest pytanie: czym skłonny byłby opłacić Putin (wraz z Merkel) ewentualne pozwolenie na dokończenie rury? Czyli co dałby jednak odgryźć czy też co będzie musiał dać odgryźć. 

Pośrednio odpowiedź dają ministrowie spraw zagranicznych powstałego niedawno Trójkąta Lubelskiego (Polska, Litwa, Ukraina) w oświadczeniu wydanym w związku z 77. rocznicą deportacji Tatarów Krymskich przez władze sowieckie. Mówią w nim o deokupacji Krymu, solidarności z Tatarami, przywróceniu im ich praw (Medżlis) i o szczycie międzynarodowej Platformy Krymskiej, który nastąpi w Kijowie 23 sierpnia tego roku.

Do działania przystępuje też Turcja. Właśnie spotkali się prezydenci Duda i Erdogan. Program spotkania bardzo obiecujący:

współpraca Polska- Rumunia- Turcja, Polska- Ukraina-Turcja, kwestie bezpieczeństwa Morza Czarnego i Sródziemnego, współpraca Turcji z państwami Inicjatywy Trójmorza zwłaszcza energetyczna, spotkanie prez. Dudy z patriarchą Konstantynopola BartłomiejemI, co jest ważne dla społeczności prawosławnej mieszkającej w Polsce.

Tak skrupulatnie wymieniam te sprawy, bo obrazują one, że zaczyna się duża gra. Niedługo spotka się prezydent Joe Biden z Putinem. A Putin już wie,  że nastąpi rewidowanie II wojny światowej...

Przy okazji zwracam uwagę, że w Rosji znowu wielkie upały, niezwykłe dla tej pory roku. Jeśli torfowiska wokół Moskwy zaczną się tlić jak w 2010, to będzie ciężko. Trzeba będzie prosić Amerykę o pomoc, jak wtedy...

Gdyby zaś ktoś się obawiał, że dotknie nas jakaś zawierucha, to cóż - społeczeństwo mamy zaszczepione i przeszkolone, nawet szpitale polowe nie ulegają na razie likwidacji.

Lubię to! Skomentuj10 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka