204 obserwujących
951 notek
2043k odsłony
  1067   0

Symetrie-głębia i piękno przyrody oraz fizyki

Niedawno, pewien bloger wszedł w spór ze mną o symetrię i asymetrię w fizyce. Jest przekonany , że fizyka błądzi przywiązując wagę i znaczenie do symetrii ,przyroda bowiem [jego zdaniem] opiera się na asymetrii i mechanizm zjawisk może być wyjaśniany najlepiej ideą asymetrii.

Rozmowa z tym blogerem wykazała ,że on w gruncie rzeczy nie rozumie pojęcia symetrii i nie wie ,że symetria obiektów i zjawisk umożliwia ich poznanie. Mówimy , że coś jest obdarzone symetrią , jeśli pod dokonaniu  na nim zmian w przestrzeni i w czasie pozostaje dla poznającego podmiotu takie samo. Kula ma nieskończenie wiele symetrii, a ostrosłup- nie. Badając symetrie zjawisk i obiektów wzbogacamy poznanie ich. Wykrywając naruszenie symetrii, złamanie symetrii [czyli asymetrię] też wzbogacamy poznanie.

Jeśli ideę symetrii zastosujemy do obiektów pomyślanych ,np. do równań fizyki [czyli praw ] to okaże się ,że przyroda w swoje głębi  zachowuje symetrie praw fizyki, np. w różnych układach odniesienia prawa fizyki są takie same. Niezachowanie tej symetrii jest zawsze spowodowane istnieniem sił [o istnieniu których nic wcześniej nie wiedzieliśmy], to one łamią symetrię. Idea więc symetrii pozwala odkryć nowe pole fizyczne i jego kwanty, przywołam tu odkrycie pól i cząstek Higgsa.

Pomyślałem o tym blogerze ,którego fascynuje nie symetria w przyrodzie, tylko asymetria - kiedy dowiedziałem się ,że w przyszłym tygodniu ukaże się przepiękna książka Dave Goldberga : The Universe in the Rearview Mirror: How Hidden Symmetries Shape Reality [1].

image

Mam jej oryginał wydany w lipcu 2013 roku i układ treści w moim swobodnym  tłumaczeniu tytułów rozdziałów wygląda tak:

1.Anty-materia

2. Entropia

3,Zasady kosmologiczne

4. Emmy Noether

5.Względność

6. Grawitacja

7. Spin

8. Higgs

9. Ukryte symetrie

A w Appendix mamy:

ZOO cząstek elementarnych

Właściwości symetrii

Już dawno nie miałem w ręku tak piekielnie inteligentnego tekstu o fizyce.

image

źródło:Twitter.com

Dawid Goldberg to warsztat zawodowy solidny i godny zaufania. Kosmolog teoretyczny i obserwacyjny specjalizujący się w zakresie :soczewki  grawitacyjne a technika wykrywania galaktyk z wczesnego wszechświata. Poza tym niezwykle utalentowany dydaktyk i popularyzator  fizyki.

Przerwa w pisaniu tekstu ,czwartek 23 lipca 2015 , godz.20:16

Wznowienie: niedziela 26 lipca 2915, godz.15:23

W czwartek przeżyłem wstrząs podczas pisania tego tekstu. Postanowiłem sprawdzić kto był promotorem jego pracy doktorskiej na uniwersytecie Princeton i wtedy właśnie natrafiłem na reportaż w Daily Mail z pogrzebu Dave Goldberga !

Autor cudownej książki o symetriach w przyrodzie i we współczesnej fizyce, uległ urazowi głowy podczas ćwiczeń na bieżni treningowej i zmarł w wieku 47 lat. Pogrzeb odbył się 12 maja br. Żegnała go wielotysięczna „rodzina” Doliny Krzemowej, żal i ból po stracie jego osoby był powszechny, wszyscy wypowiadający słowa pożegnania powtarzali jedno: pomagał mi znieść życie swoją pogodą ducha ,radością, życzliwością wobec ludzi, przyjaźnią i ogromną pasją poznawania świata. Dave był „wybrańcem niebios”, był twórczy w wielu dziedzinach. Doradca i konsultant naukowy Yahoo!,Google,dyrektor generalny Surveymonkey[badania internetowe dla firm przemysłowych i handlowych: analiza danych, zarządzania marką, marketingu konsumenckiego itp.].W życiu prywatnym  stanowili kapitalną parę małżeńską z Sheryl Sandberg [ dyrektor generalny Facebook].

Prezydent Obama napisał na Facebook-u :

 “David Goldberg embodied the definition of a real leader - someone who was always looking for ways to empower others. He was generous and kind with everybody, and cared less about the limelight than making sure that the people he worked with and loved succeeded in whatever they did. 

“His skills as an entrepreneur created opportunity for many; his love for his family was a joy to behold, and his example as a husband and father was something we could all learn from. We're heartbroken by him leaving us far too soon - but we celebrate a remarkable legacy.”

Jest mi trudno dzisiaj pisać szczegółowo o tej książce. Ci ,którzy jej nie kupią i nie przeczytają, popełnią gruby błąd: zaniechają spotkania z „Kimś”.

 

Literatura

[1] D.Goldberg, The Universe in the Rearview Mirror: How Hidden Symmetries Shape Reality,New York, 2013

Tytuł polskiego wydania: Wszechświat w lustrzanym odbiciu. Jak ukryte symetrie kształtują nasza rzeczywistość, Wydawnictwo M.Prószyński i S-ka,Warszawa,2015,w księgarniach-28 lipca 2015

 

 

 

Lubię to! Skomentuj35 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie