Blog
autodafe
Eine
Eine Fizyk
166 obserwujących 794 notki 1579885 odsłon
Eine, 20 kwietnia 2017 r.

Sztuczna Inteligencja (AI).to oksymoron

620 27 0 A A A

Przeglądając materiały z ostatniej , 31-ej konferencji AAAI [The Association for theAdvancement of Artificial Intelligence,luty 2017, San Francisco] stwierdziłem odrodzenie się racjonalizmu wśród twórców tej gałęzi technologii o akronimieAI.

W panelach dyskusyjnych konferencji . pojawił się nawet pogląd , ża celem postępu w dziedzinie AI nie jest kopia inteligencji ludzkiej ,czyli kopia świadomości, stanów i procesów emocjonalnych, aktów wolnej woli, lecz budowa coraz doskonalszych robotów.

Sztuczna inteligencja jest definiowalna,gdy natomiast inteligencja człowieka nie jest taką.Posiada residuum, w którym jest tajemnica, czyli obszar o własnościach niemożlwych do zdefiniowania.To residuum powoduje ,że człowiek jest bytem indywidualnym [nie ma kopii] , gdy AI jest “typem” : można mieć N kopii danego typu AI

W początkowym okresie odkrycia w biologii tzw.klonowania osobników tego samego gatunku zwierząt, królowała teza że otrzymuje się idealne kopie jednostki klonowanej,jednak późniejsze życie klonu [jeśli się uda go podtrzymać] pokazuje empirycznie , że to nie jest doskonała kopia.

Tymczasem dosyć zaawansowane prace nad symulacją procesu ewolucji,pokazują że ścisłe klonowanie automatów może wystąpić w mechanizmie naturalnej ewolucji sztucznej inteligencji[ automatów] bez ingerencji człowieka.

W wyniku prac grupy pod kierunkiem R. Pfeifera oraz I.Bongarda[1]stworzono robota-matkę,który może budować mniejsze roboty, oraz symulować proces doboru naturalnego.Jeżeli przestrzega się struktury modelu ewolucji,to każde następne pokolenie robotów ma lepsze możliwości ruchowe jak i manualne.

Niedawno,inny zespół weryfikujący wyniki opisane w [1]otrzymał jednak pokolenie robotów,które bez ingerencji człowieka[pozostawione same sobie] produkowały “klony”, czyli swoje kopie. Roboty przechodziy do kolejnej fazy w niezmienionej formie.

Robotyka,dział nowej technologii może mieć konsekwencje społeczne bardzo doniosłe ,jednak w zakresie antropologii filozoficznej człowieka jej znaczenie jest żadne.Nie cywilizacja automatów jest więc zagrożeniem dla człowieka , lecz naśladowanie przez człowieka automatów.


Literatura

R.Pfeifer,  I. Bongard,  How the body shapes the way we think: a new view of intelligence. MIT Press, Cambridge, 2006
Opublikowano: 20.04.2017 17:23.
Autor: Eine
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @ tichy,18.08.2017 01:31 Napisałeś,w odniesieniu do meteoru Cz.że : "Nieprawdą jest, że nie...
  • Bjab do tichego,17.08.2017 20:25 B; "(Na burze i meteory nie mamy żadnego wpływu.)" E: Chyba...
  • fgb,17.08.2017 17:50 ?????

Tematy w dziale Technologie