Blog
autodafe
Eine
Eine Fizyk
180 obserwujących 870 notek 1783395 odsłon
Eine, 2 czerwca 2018 r.

To my jesteśmy dziwni i absurdalni , a nie fizyka kwantowa !

6560 132 1 A A A

Dział:Technologie.Temat;Nauka

Brytyjczyk Philip Ball ,fizyk i chemik w jednej osobie,jest prawdopodobnie najbardziej płodnym pisarzem popularyzującym- na wysokim poziomie- współczesne nauki ścisłe.

Pierwsza jego książka,spotkana przeze mnie ( polskie wydanie "Masy krytycznej", wydawnictwo Insignis,Kraków,2007)wkurzyła mnie apoteozą redukcjonizmu,ale błyskotliwość inteligencji autora była uderzająca,wkrótce więc zakupiłem "Serving the Reich.The Seul of Physics under Hitler" oraz "The Devil's Doctor.Paracelus and the World of Renaissance Magic and Science ."

"Dusza fizyki za Hitlera" rozczarowała mnie .a opowieść o Paracelsusie zachwyciła i to drugie wydarzenie spowodowało ,że obserwuję systematycznie twórczość popularyzatorską (w czaspismach i mediach angielskich ) dr Philipa Balla. A jest ona obfita.

Dziesiątki artykułów,wywiadów,pogadanek w rozlicznych mediach. On sam, przez wiele lat redaktor naczelny czasopisma o renomie światowej "Nature",a jednocześnie autor 25 książek o problematyce nauk przyrodniczych.

W ostatnich dwóch latach skupił swoją uwagę na historii i filozofii fizyki kwantowej, co zaowocowało głośną książką,której spolszczony przeze mnie tytuł może być taki: "Poza upiorność. " [1].Natomiast podtytuł:

"Dlaczego wszystko, o czym myślałeś, że wiesz o fizyce kwantowej, różni się od tego, co powinieneś wiedzieć?"

Tytuł przestaje być zagadkowy i niezrozumiały, jeśli przypomnimy sobie zawołanie Alberta Einsteina określające zjawisko splątania kwantowego obiektów/układów kwantowych : : ...to upiorne działanie na odległość".

Philip Ball kwestionuje upiorność zjawisk odkrytych przez fizykę kwantową mikroświata,a nawet więcej.Gwałtownie zaprzecza słynnym powiedzeniom Nielsa Bohra, oraz Richarda Feynmana,które przypomnę ponizej:

1. "Jeśli teoria kwantowa nie wywarła na tobie wstrząsającego wrażenia, nie zrozumiałeś jej."(N.Bohr)

2. "Jeśli sądzisz, że rozumiesz mechanikę kwantową, to nie rozumiesz mechaniki kwantowej....Mechanika kwantowa opisuje przyrodę jako absurdalną z punktu widzenia zdrowego rozsądku. I w pełni zgadza się z doświadczeniem. Mam więc nadzieję, że zaakceptujecie naturę taką, jaka jest – absurdalną."( R.Feynman).

Philip Ball wyśmiewa tych , którzy twierdzą, że fizyka kwantowa przedstawia mikro-świat jako dziwny,niepojęty rozumem, niezgodny ze zdrowym rozsądkiem, a-przyczynowy,niemożliwy do opisania w ramach dwuwartościowej logiki formalnej.

Bardzo mi się to podoba ,gdyż od dawna uważam,iż od 70 lat w mechanice kwantowej nie ma nic do rozumienia dla niespecjalisty, poza poleceniem: " licz ,a gdy obliczysz i zastosujesz to dasz spokój sobie i nam z tym rozumieniem." Jeśli nie ma nic do rozumienia , to Feynman (jak zwykle) robił zgrywę i drakę,że nikt QM nie rozumie.

Natomiast argumentacja merytoryczna  Balla, na rzecz tego , ze fizyka kwantowa nie jest: ani dziwna,ani absurdalna ,ani niemożliwa do zrozumienia - pachnie zabawnym paradoksem.Oto dlaczego.

Philip Ball pisze dokładnie tak: nasz pogląd na zachowanie natury w skali mikro jest błęny przzez ten specjalny przypadek ,że dotychczas mamy egzystencjalne doświadczenie wyłącznie z obiektami i wielkościami makroskopowymi.

"It's what nature is - it's just that our viewpoint of how nature behaves is misled by the special case that is macro-sized objects."

Czyli absurdalnymi i dziwnymi jestemy my , a nie fizyka kwantowa!

Dlatego takimi jesteśmy-powiada Ball- bo świat kwantowy oddzielamy fałszywie od naszego,gdy w rzeczywistości wszystko jest kwantowe: mikroświat,makroświat i megaświat.

Tym samym przekonuje on nas, że świat dany nam w doswiadczeniu egzystencjalnym jest kwantowy ,chociaż my dobrze wiemy, że nie jest możliwe, by stół i krzesło obok , były splątane kwantowo,a także byśmy dowiadczyli bilokacji, lub dowolne przedmioty świata makroskopowego podlegały superpozycji.

P.Ball to zdanie, że makroskopowa rzeczywistość jest też kwantowa, ocukrza czytelnikowi zatrzymując się na tym : to, co wydaje się oczywiste i słuszne w naszym codziennym świecie, opiera się na fundamentach, będących tego zaprzeczeniem.Jak się więc dzieje, owe bezkolizyjne przejście z kwantami ( które nie wydają się oczywiste, lub słuszne , a nawet możliwe)do naszego świata?

 Philip Ball wyjaśnia, w jaki sposób sprzeczne z intuicją zasady QM, stanowią podstawę świata, którego doświadczamy.Opisuje niektóre kluczowe pojęcia mechaniki kwantowej, takie jak superpozycja, splątanie i dekoherencja.

Jego zdaniem, dzięki np. dekoherencji, świat makroskopowy [i fizyka klasyczna] wyłania się z leżących u podstaw praw kwantowych.Makroskopowe obiekty nie wykazują interferencji kwantowej, lub nie podlegają superpozycji, ponieważ nie można ich opisać za pomocą spójnych funkcji falowych.Spójność funkcji falowych układów zanika na skutek oddziaływania układów z ich otoczeniem( dokładniej piszą:spójnosc rozprzestrzenia się w środowisku i znika odrębność układów kwantowych).

Opublikowano: 02.06.2018 15:31. Ostatnia aktualizacja: 15.06.2018 18:17.
Autor: Eine
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

No modern scientist comes close to Einstein's moral as well as scientific stature (John Horgan)

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @ jerraz21,16.02.2019 11:31 W punkt(  jakmawiaSowiniec )
  • @deda,15.02.2019 19:47 Nie   wszystko,  co  wiruje -  jest wirem. Ja  znałem  tylko...
  • @Arkadiusz Jadczyk,15.02.2019 12:41 Miałem Ci coś napisać w nawiązaniu do Twego komentarza,...

Tematy w dziale Technologie