Blog
autodafe
Eine
Eine Fizyk
183 obserwujących 856 notek 1750922 odsłony
Eine, 11 listopada 2018 r.

Salonowi wrogowie podręczników

1005 67 1 A A A

               

"Ja nie czytałem szkolnych podręczników"-wyznał pewien bloger, piszący tylko komentarze pod wpisami na blogach naukowych.Ja natomiast muszę dokonać wyznania zgoła przeciwnego: z wypiekami na twarzy czytałem podręczniki fizyki ,matematyki i chemii (biologii nie uważałem za naukę) gdy byłem uczniem gimnazjum, a następnie liceum.

Współczuję temu blogerowi.Nie czytając podręczników fizyki w okresie młodzieńczym,nie towarzyszy się duchowo nauczycielowi fizyki i temu wszystkiemu co się wydarza na lekcjach fizyki w pracowni fizycznej, lub w zwykłej "klasie".

O czytaniu, lub nie czytaniu podręczników przez uczniów, decyduje nauczyciel.Jeśli jest miłośnikiem książek, żyje światami wirtualnymi , które otwiera przzed czytelnikami słowo drukowane, jeśli kupuje i gromadzi książki, myśli o treściach tych ksążek i rozmawia z każdym o książkach-ten nauczyciel tworzy zastępy i szeregi "moli książkowych".

Jego metodologia pracy ucznia z  podręcznikiem jest bardzo prosta :

"zapoznaj się z podręcznikiem przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego i czytaj podręcznik przed każdą nową lekcją fizyki, a będziesz razem z nauczycielem prowadził lekcje fizyki"

I daje fantastyczne rezultaty: nieustanne kłótnie i spory między uczniami o definicję pojęcia, lub sformułowanie i dowód formalny jakiegoś prawa fizyki, kończące się powrotem do odpowiednich  stron podręcznika.

Wyznanie: ""Ja nie czytałem szkolnych podręczników"-mogło być spowodowane przypomnieniem sobie przez autora wyznania, jakie to podręczniki fizyki wmuszano uczniom polskich szkół,  ukazami KC i ich ministrów oświaty, lub nauki.

Wieloletni przymus (okres 1956-1985)używania w klasach VI-VII szkoły podstawowej podręczników Fotymy lub Dróżdża, a w szkole średniej ( liceum lub technikum) podręczników autorstwa Buras-Ehrenfeucht musiał spowodować ,że większość uczniów patrzyła ze wstrętem na podręcznik fizyki ,nie otwierając go przez cały rok szkolny.

Zapewne dużo z tych uczniów nie wiedziało,  że autorzy tych podręczników, to matematycy (Fotyma, Ehrenfeucht),lub pseudofizycy np.Buras,Dróżdż.Trudno oczekiwać od takich autorów,by ich teksty zachęcały ucznia do czytania podręcznika, gdy "bylejakoś" i nuda królują w nim.

     Fizyka w ich podręcznikach nie ma nic wspólnego z przygodą ducha i umysłu ludzkiego w spotkaniu z tajmnicami przyrody, z nauką poszukującą fundamentalnych praw organizujących ład wszechświata i umożliwiających funkcjonowanie cywilizacji człowieka.

Było dużo nauczycieli fizyki ,którzy chronili uczniów przed tymi pseudo-podręcznikami stosując inną , wartościową literaturę przedmiotu.Zresztą w pierwszych latach po II wojnie światowej ,w gimnazjach nieoficjalnie funkcjonował dwu-tomowy, znakomity podręcznik Władysława Natansona .

W liceach matematyczno-fizycznych, przez wiele pierwszych lat PRL-u był w użyciu bardzo metodyczny dwu-częściowy kurs fizyki Kalinowskich.Dużo później , na poziomie podstawowym i średnim,    wielu nauczycieli stosowało np.5-częściowy kurs "Fizyka dla dociekliwych, E .M.Rogersa".

W czasach partyjnej dyktatury "podręcznikowej" Burasa- Ehrenfeucht, niektórzy nauczyciele liceum sprofilowanego proponowali uczniom kurs fizyki M.Jeżewskiego dla studiów technicznych,lub  wspaniały(w skali światowej) podręcznik A.Piekary:"Elektryczność i budowa materii".Inni natomiast polecali nawet literaturę popularnonaukową np. Arkadiusza Piekary,Włodzimierza Zonna,lub autorów zagranicznych.

A byli i tacy nauczyciele fizyki ,którzy zakazywali wręcz używania jakiegokolwiek podręcznika.Uczniowie tych nauczycieli, są prawdopodobnie obecni na salonie24 ,bo bardzo często czytam komentarze pogardliwe, wobec odwołania się autora wpisu do podręcznika (oczywiście - akademickiego).

Pogarda dla książki(rozprawy,monografii,podręcznika ),w prostej linii prowadzi do samowykreślenia się z kultury, jako procesu rozwoju umysłu i przyrostu wiedzy w wymiarze społecznym.

Salonowi wrogowie książki karmią się wzajemnie linkowaniem tekstu z sieci, głównie z wikipedii,dając dowód ,że nie wiedzą ,iż poza raportami z badań oraz oryginalnymi pracami nie opublikowanymi drukiem -wszystko co linkują, pochodzi z cudzych monografii i podręczników wcześniej opublikowanych w postaci książkowej.

Opublikowano: 11.11.2018 15:15.
Autor: Eine
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Do   mojego   notatnika (863 ) Jest pewien  bloger  salonu24,którego  obfite  notki ...
  • @hobbysta ,14.12.2018 22:41 Dziękuję  za życzliwą  radę.Posłucham  pana,   bo ...
  • @Tadeusz Tumalski ,13.12.2018 23:24 Penzias  i   Wilson  byli inżynierami radiotechniki i...

Tematy w dziale Technologie