198 obserwujących
942 notki
1987k odsłon
1782 odsłony

Łatwiej uprawiać metodologię fizyki, aniżeli fizykę

Wykop Skomentuj81

Dział:Technologie,Temat:Nauka

Sterta książek ,nie przeczytanych i nie recenzowanych rośnie szybko, na podłodze obok starego , ponad 70-letniego regału ,a ja wciąż dokładam do niej nowe tytuły- nie wiedzieć po co.Przecież - nie przeczytam już i nie opiszę.Nie zdążę,czasu coraz mniej , wypływa ze mnie czas, coraz szybciej.

Jednak o tej książce muszę napisać do moich czytelników, dlatego że i oni i ja, bardzo jesteśmy zainteresowani pytaniami w rodzaju: Czym jest fizyka?Jaka jest jej wartość dla kultury i cywilizacji człowieka?Czy fizyka z biegiem czasu, daje coraz bardziej prawdziwy obraz wszechświata?Czy ten obraz jest zrozumiały i akceptowany przez ludzi zawodowo odległych od fizyki?A czy metody fizyki, zdobywania tego obrazu wszechświata są godne zaufania? Prowadzą zawsze do prawdy o przyrodzie i wszechświecie? Czy poznanie wszechświata, na drodze eksperymentalnego badania daje jego obraz ,czy przeciwnie:pozwala tylko panować nad nim,zmieniać go i czynić sztucznym produktem cywilizacji człowieka?

Więcej pytań podobnych, pojawiło się na międzynarodowej konferencji fizyków( o której wielu już zapomniało) , jaka miała miejsce w dniach 7-8-9 grudnia 2015 roku w Monachium ,na Uniwersytecie Ludwiga i Maksymiliana (LMU) ,pod zagadkowym tytułem : "Why Trust a Theory ?" , co tłumaczę "Dlaczego mamy ufać teorii " (oczywiście chodzi o teorie fizyki )?

Pamiętam, że miałem zaproszenie na tę konferencję.Dlatego ( tak myślę),że dwa lata wcześniej ukazało się tam niemieckie tłumaczenie mojej książki "Filozoficzne podstawy fizyki "i miała recenzje,lecz nie skorzystałem z niego,by nie straszyć młodych przyjaciół-fizyków perspektywą starości ciała i umysłu ,a dokładniej pisząc ,by "zachowywać się stosownie do wieku".

 5-10 lat przed rokiem 2015, napewno byłbym na tej konferencji w Monachium,bo lubię to miasto i podziwiam atmosferę duchową monachijskiego uniwersytetu.U nas takich uniwersytetów już nie ma , bo Polacy uśmiercili ideę uniwersytetu.

Konferencję światową fizyków pod zagadkowym tytułem : "Why Trust of Theory ?", sprowokował (i zorganizował ) fizyk-teoretyk,który następnie porzucił fizykę na rzecz filozofii i metodologii nauki - dr hab. Richard Dawid,profesor wizytujący uniwersytetu w Monachium i uniwersytetu w Sztokholmie .

Profesor R.Dawid jest autorem kontrowersyjnej pracy [1],w której po analizie metodologicznej rozwoju teorii strun doszedł do odkrycia, że w fizyce mogą istnieć teorie nie testowalne empirycznie,a ich funkcje poznawcze i znaczenie będą istotne, oraz dodatnie dla postępu i rozwoju naszej wiedzy o przyrodzie. O pracy R.Dawida pisałem na salonie24 tutaj [2].

Rok później w "Nature" [3] kosmolog George Ellis i astronom Joe Silk przypuścili gwałtowny atak na koncepcję Dawida "nie-empirycznie sprawdzalnej teorii naukowej"(lub "niesprawdzalnej teorii"), wzywając społeczność naukową do "obrony integralności fizyki" i podjęcia bitwy "o serce i duszę fizyki" czyli o testowalność empiryczną każdej hipotezy i utrzymanie metody badania esperymentalnego przyrody, jako istoty tej nauki.

Nic wię dziwnego, że centrum filozofii matematycznej, oraz centrum fizyki teoretycznej Arnolda Sommerfelda LMU, zwołały tę konferencję w ostatnim miesiącu roku 2015-tego ,przedstawiając tak jej cele i motywy:

" Podstawowa fizyka napotyka obecnie coraz większe trudności ze znalezieniem rozstrzygającego empirycznego potwierdzenia swoich teorii. Niektóre empirycznie niepotwierdzone lub niepotwierdzone teorie w tej dziedzinie osiągnęły jednak wysoki stopień zaufania wśród swoich wykładowców i są de facto traktowane jako dobrze ugruntowane teorie. Sytuacja ta rodzi szereg pytań, które mają istotne znaczenie dla przyszłego rozwoju podstawowej fizyki. Czy wysoki poziom zaufania do empirycznie niepotwierdzonej lub niepotwierdzonej teorii może być naukowo uzasadniony? Czy zakres, w jakim empirycznie niepotwierdzone teorie są dziś zaufane, stanowi istotną zmianę charakteru rozumowania naukowego? Czy niektóre ważne teorie współczesnej fizyki fundamentalnej mogą być w zasadzie empirycznie niezbadane?"

I właśnie jest okazja do sprawdzenia, czy założone cele monachijskiej konferencji fizyków "Why Trust of Theory ?" odbytej pod koniec 2015 roku dla ponownego rozważenia metodologii naukowej w świetle współczesnej fizyki,zostały osiągnięte, bo został wydany tom materiałów autorskich z tej konferencji [4].

Poniżej spis treści książki,tytuły referatów podaję w wersji językowej oryginału ,gdyż duża część tekstów jest dostępna w arXiv(autorzy czekali trzy lata na publikację ! co jest nietypowe w środowiskach naukowych Zachodu).

1 Introduction,R. Dardashti, R. Dawid, K. Thebault ´

Part I Historical and Conceptual Background

2.H.Kragh, Fundamental Theories and Epistemic Shifts: Can the History of Science,13

Wykop Skomentuj81
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie