198 obserwujących
947 notek
2005k odsłon
1051 odsłon

Nie eksperyment jest ważny Misiu,tylko kasa...

Wykop Skomentuj39

Dział-Technologie.Temat: Nauka

Kiedy nadawałem tytuł poprzedniej notce "Fizyka eksperymentalna wciąż żyje",naprawdę nie wiedziałem, co się wydarzyło w San Francisco 6 sierpnia 2019. Zacznę jednak od komentarza blogera dedy z dnia 10 sierpnia 2019, 10:32 i od jego zdania :

"experyment może obalić teorię np. ....sfalsyfikował pewne modele SUSY, choć były bardzo ładne i trochę szkoda, że świat nie jest supersymetryczny…."

Bardzo wysoko cenię znajomość fizyki u tego blogera (co dla niego nie ma większego znaczenia),natomiast jego filozofia i metodologia fizyki przyprawiają mnie o ból głowy i stany podgorączkowe,chociaż przyznam, że może to świadectwo czepiania się jego, o to ,że on młody a ja starzec...

Toteż, kiedy w ostatniej rozmowie telefonicznej ( z serii pod tytułem "Co słychać w fizyce jankesów") z moim uczniem sprzed laty -który po otrzymaniu profesury w Warszawie,natychmiast wyjechał na służbę do Jankesów- zacytowałem to zdanie dedy,to usłyszałem:

"modele SUSY nie są tak ładne jak 3 miliony dolarów,którymi nagrodzono teorię supergrawitacji- zwiastun fizyki XXI wieku".

Rzeczywiście,wystarczy wygoglować adres [1] ,by zobaczyć ,że tęsknota i marzenia dedy o fizyce niezaleznej od eksperymentalnego badania przyrody ,mają coraz więcej zwolenników i coraz większe wsparcie materialne.

 Nagrodę o nazwie "Special Breakthrough Prize in Fundamental Physics" ("Nagroda Specjalna Przełomu w Fundamentalnej Fizyce"- informacje o niej : breakthroughprize.org.) w wysokości 3 miliony USD, otrzymali trzej fizycy teoretyczni : Sergio Ferrara((CERN),Daniel Freedman (MIT),Peter van Nieuwenhuizen(Stony Brook University) za teorię supergrawitacji,czyli teorię łączącą ogólną teorię względności z Modelem Standardowym Cząstek Elementarnych( który został "domknięty w 2012 roku odkryciem bozonu Higgsa).

Dokładniej piszac,Ferrara,Freedman i van Nieuwenhuizen w roku 1973 zintegrowali Einstena teorię grawitacji z pewną wersją kwantowej teorii pola[2].W pierwszym kroku opracowali "Zasadę Supersymetrii (SUSY)".Według tej zasady każda cząstka ma niewidzialnego"partnera".Jest to hipotetyczna symetria,w kwantowej teorii pola, która przekształca bozony w fermiony i odwrotnie ( w aktualnej fazie wszechświata- złamana)

Generatory supersymetrii tworzą specjalną grupę matematyczną.Zgodnie z tą symetrią powinna istnieć identyczna liczba fermionów i ich supersymetrycznych partnerów – bozonów. Na przykład elektron-fermion,ma towarzysza- bozona, o tym samym ładunku , który nazwany został s-elektronem. Fotonowi, który jest bozonem, towarzyszy supersymetryczny partner, fermion,zwany - fotino.

Nagrodzony parę dni temu zespół, rozciągnął w roku 1975 ideę SUSY na grawitację i dla grawitonu (kwant pola grawitacyjnego-bozon, o spinie 2) przydzielił supersymetrycznego fermiona-grawitino o spinie 3/2.I tak pojawiła się supergrawitacja z perspektywą kwantowej grawitacji,  oraz unii z teorią strun.Prac fundamentalnych stosowania supersymetrii i supergrawitacji do węzłowych prolemów fizyki cząstek elementarnych końca XX wieku jest multum(np.głośne badania Wittena) i nic dziwnego ,że komitet przyznający nagrodę Przełomu, do tego zjawiska się odwołuje.

Jednak ,minęły cztery dekady od przedstawienia SUSY i supergrawitacji,a żadne prognozy co do empirii nie zostały ogłoszone i nic doświadczalnie nie zostało odkryte ,ani potwierdzone.Członkowie komitetu nagrody Przełomu i jej entuzjaści nie są  wcale tym zakłopotani, a wręcz przeciwnie-nie     kryją swej nowej metodologii fizyki.Oto kilka enuncjacji i wynurzeń :

„Mam wrażenie, że nagrody Nobla czasami trafiają do eksperymentatorów, a nie do ludzi, którzy zaproponowali podstawową teorię”.( J.Ellis)

 „Jeśli masz tysiące ludzi którzy są pod wpływem jednego świetnego pomysłu ”- to ten wpływ zasługuje na uznanie, niezależnie od tego, czy zostanie udowodniony eksperymentalnie, czy nie. (A.Linde)

"Bozon Higgsa został zaobserwowany dopiero pięćdziesiąt lat po jego pierwszym przewidywaniu" (S.Ferrara )

Uzasadnienia nagrody Nobla już od dawna są archaiczne i staroswiecie"(A.Ball)

Podsumowując napiszę,że nagradzanie "teorii fizyki nieweryfikowalnych empirycznie" może spowodować   utratę kontatu fizyki teoretycznej z nauką .Ostrzej o tym nagradzaniu napisał Peter Woit :

"Przyznanie ogromnej nagrody za teoretyczny pomysł, który właśnie został ostatecznie wykazany jako niedziałający, jest czymś nowym i oburzającym."

Podpisuję się pod tym.

Literatura

[1]SPECIAL BREAKTHROUGH PRIZE IN FUNDAMENTAL PHYSICS AWARDED TO DISCOVERERS OF SUPERGRAVITY


Wykop Skomentuj39
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie