194 obserwujących
934 notki
1951k odsłon
1478 odsłon

Przyszłość amerykańskiej Inicjatywy Kwantowej

Wykop Skomentuj104

Dział:Technologie  Temat: Nauka.

Nie wiem, czy jest na salonie 24 bloger,który oczekuje postępu w dziedzinie teorii i eksperymentu fizyki wysokich energii (HEP),lub popularnie pisząc-fizyki kwantowej.

Eksperymentalne "serce" High Energy Physics ,czyli Wielki Zderzacz Hadronów (LHC) w pobliżu Genewy,budowany przez 8 lat (2000-2008) dotarł po 10 latach pracy (oraz kosztach blisko 10 miliardów dolarów) do energii ok.5 TeV(więc trzy razy mniejszej od planowanej, a 20 razy mniejszej od wartości potrzebnej,pożądanej) z bardzo mizernym "plonem ",a od roku 2013 (kontrowersyjne odkrycie bozonu Higgsa) ta największa maszyna fizyki,pełni praktycznie -funkcje muzeum nauki.

Pasjonaci metod eksperymentalnych jednak nie rezygnują z idei budowy nowego, potężniejszego zderzacza jądrowego, poszukując nowych zasad budowy takiego urzadzenia ,a także (co równie trudne)finansowego sponsora.

W uzupełnieniu powyższego dodam,że fundamenty teoretyczne fizyki wysokich energii, są w jeszcze większym kryzysie.Jest wiele prób wyjścia poza Model Standardowy Cząstek Elementarnych,lecz wszystkie, albo mają prognozy eksperymentalne technicznie niemożliwe do spawdzenia,albo wcale żadnych prognoz eksperymentalnych nie oferują.

Dwie próby najpoważniejsze :SUSY (Teoria supersymetrii) oraz GUT ( Teoria Wielkiej Unifikacji)mają ogromną liczbę wariantów autorskich, chociaż żaden wariant nie ma potwierdzenia doświadczalnego.

Toteż, kiedy w drugiej połowie roku ubiegłego, przy okazji kilku długich rozmów z fizykiem amerykańskim,mężem córki mojej kuzynki (którego przywiozła żona na wakacje do swojej ojczyzny i rodziny)dowiedziałem się ,że powstaje rządowy projekt rozwoju fizyki kwantowej , uznałem tę informacje za jankesowski rodzaj dowcipu i starannie wymazałem ją z pamięci,by nie powtórzyć jej na blogu tutaj.

Niestety, to nie był dowcip,ani nie jest sen:Amerykanie przystąpili do realizacji programu rozwoju fizyki kwantowej !

Pierwszy ruszył Fermilab,jesienią 2018 roku organizując warsztaty z HEP.Zaraz potem w Kongresie USA uchwalono ustawę o nazwie National Quantum Initiative Act( NQIA), która zapewni natychmiast ponad miliard dolarów finansowania na badania związane z "obliczeniami kwantowymi."

Rok bieżący pulsuje dynamiką realizacji rządowego projektu programu rozwoju fizyki kwantowej .Na wiosnę Biały Dom powołał Krajowe Biuro Koordynacji Kwantowej.Miesiąc temu powstał Komitet Doradczy Krajowej Inicjatywy Kwantowej ( NQI).Trwają prace rządowe nad powołaniem do życia kilku multidyscyplinarnych ośrodków badań i edukacji kwantowej, oraz federalnych centrów badań "informacji kwantowej”. Pojawiły się juz(i pracują dobrze finansowane) dwa centra kwantowe.W sektorze prywatnym też obserwuje się ogromne inwestycje w fizykę kwantową.

Jest w tym obrazie amerykańskiej Krajowej Inicjatywy Kwantowej coś bardzo zagadkowego ,lub moze nawet tajemniczego.S.Weinberg w "Dreams of a Final Theory: The Search for the Fundamental Laws of Nature (1993)" sugestywnie lecz wiernie opisał historię rządowego odrzucenia HEP i decyzję nie uczestniczenia w projekcie LHC-CERN.

Dzisiaj LHC jest martwy i HEP europejska ma postać fizyki spekulatywnej, słowem uderzono głową o mur nieusuwalny, a rząd USA w tym samym czasie rozpoczyna Krajową Inicjatywę Kwantową! Możliwe, że jest jakaś racjonalna motywacja tej rządowej decyzji i rozpoczętych działań na tak wielką skalę.Albowiem prezydent USA , Donald Tramp nie jest fantastą w dziedzinie finansowania ( w jednym dniu ograniczył finansowanie ekologii,a towarzystwo do walki z ociepleniem Ziemi-wyśmiał poprostu) i musi widzieć w NQI poważny "interes".

Może tym"drugiem dnem" jest groźba wyłącznego panowania na świecie chińskiego HEP? A może fizycy amerykańscy mają już metodę wejścia na głębiej położony poziom struktury materii,bez dysponowania energią wskazaną przez dotychczasową fizykę HEP?

Literatura

[1] https://en.wikipedia.org/wiki/National_Quantum_Initiative_Act

[2] https://www.fedscoop.com/national-quantum-initiative-advisory-comm Komitet /

Wykop Skomentuj104
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie