194 obserwujących
923 notki
1925k odsłon
1835 odsłon

Modernizacja starej fizyki

Wykop Skomentuj74

p(kw) =h/ lambda,   lub p(kw) = h*f/c

A właśnie dr Hartung jest projektantem i wykonawcą bardzo czułego aparatu ( akronim zasady działania - COLTRIMS,czyli :Cold Target Recoil Ion Momentum Spectroscopy)tzw. reakcyjnego spektrometru do jednoczesnego pomiaru pędów kwantów promienia laserowego padającego na atomy argonu,oraz pędów fotoelektronów i odrzutu jąder atomów argonu[1]. Hartunga super-Coltrims ma rozmiary 3m x 2,5m x 1,8m.

W aparacie super-Coltrims, następuje całkowita fragmentacja kilku układów obiektu i obdarzone ładunkiem elektrycznym fragmenty są rzutowane przez zespolone pola elektryczne i magnetyczne na czułe detektory.Z pomiarów czasu lotu jonów i cząstek,oraz miejsca ich uderzenia w detektor, uzyskuje się dane do wyznaczenia trzech składowych wektora pędu określonego fragmentu.Chłodzenie docelowych atomów przed fragmentacją odbywa sie laserem. Detektory płytkowe rejestrują wielokrotne trafienia kilku elektronów lub jonów .Schemat działania super-COLTRIMS(animacja!)jest w literaturze[1].

Pytanie decydujące o eksperymencie brzmi: który partner procesu zwanego fotojonizacją  atomów  gazu, zachowuje pęd kwantu : fotoelektron,czy jądro atomu? Według fizyki klasycznej dopóki elektron jest przyłączony do jądra( jest w jamie potencjału jadra), to pęd padajacego kwantu/fotonu na atom  jest przenoszony na jądro atomu. Gdy elektron uwolni się, to pęd kwantu jest przenoszony na elektron.

dr Alexander Hartung odkrywa jednak zupełnie coś innego. podczas eksperymentu[2]. Elektron otrzymuje nie tylko tę część pędu kwantu ,jaka wynika z obliczeń dynamiki klasycznej ,ale dodatkowo dostaje jedną trzecią pędu kwantu,która powinna dotrzeć do jadra atomów argonu.Pamiętając o fali prawdopodobieństw"psi"elektronu ,można powiedzieć,że elektron "wie" o mającym zajść oderwaniu go od jądra i "kradnie" jemu trochę pędu .Prawdopodobnie pole magnetyczne zwiazane ze spinem kwantu promieniowania , przenosi ten dodatkowy pęd na elektron.

Wykorzystanie kwantowej fizyki i wysublimownej technologii eksperymentu fizycznego , do modernizacji fizyki z długą historią, owocuje cennymi rezultatami poznawczymi w odniesieniu do przyrody.Trzeba tylko nie tracić kontaktu z przyrodą i uprawiać fizykę laboratoryjną ( lub wręcz techniczną- na wzór tej w Niemczech),,a nie fizykę spekulacyjną przyrody imaginacyjnej.

Literatura

[1]https://www.atom.uni-frankfurt.de/research/10_COLTRIMS/10_history/

[2]A. Hartung,R. Dörner and all, Magnetic fields alter tunneling in strong-field ionization,Nature Physics, doi: 10.1038/s41567-019-0653-y. https://www.nature.com/articles/s41567-019-0653-y ,

https://arxiv.org/abs/1902.07278

Wykop Skomentuj74
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie