198 obserwujących
942 notki
1988k odsłon
1283 odsłony

Dla kogo jest teologia : dla ludzi, czy kosmitów?

Wykop Skomentuj65

III.

Z drugiej jednak strony hipoteza miliardów planet zmusiła logicznie ks.prof.Michała Hellera do zajęcia takiego stanowiska wobec współczesnego stanu teologii i jej zadań.

MH: "Jeśli mamy miliardy planet, na co wskazują nasze odkrycia, to nasuwa się pytanie, czy na którejś z nich nie ma istot rozumnych. A jeśli są, to jak potraktować kwestię objawienia i wcielenia Boga. Czy ono obejmuje obok nas, istot ziemskich, także istoty rozumne żyjące na innych planetach....Teologicznie zagadnienie to można by tak sformułować, że dotychczas chrześcijaństwo i jego interpretacja miała charakter chrysto-geocentryczny. Ziemia nie jest oczywiście środkiem wszechświata, ale objawienie Boga dokonało się na planecie Ziemia. To tu Chrystus wcielił się w człowieka i dlatego nasza religia jest chrysto-geocentryczna. Stąd pytanie, czy nie należałoby obecnie postawić teologom zadania, aby zaczęli myśleć w kategoriach chrysto-kosmicznych. "

E: Nie trzeba być teologiem,by uwierzyć ,że Panem/Królem wszechświata jest Chrystus. Całe Stworzenie,nie tylko Ziemia i wszystkie formy życia na niej,ale cały Wszechświat podlega Zbawicielowi i Odkupicielowi-Jezusowi z Nazaretu("Ty jesteś Mesjasz,Syn Boga żywego",Mt ,16,16).Ale czy stąd wynika że teologia ma być chrysto-kosmiczna? Istoty rozumne na egzoplanetach, to czysta science fiction,fantasy,a teologia jest dla człowieka i o jego wierze w boskość Chrystusa.

W czasach nowożytnych (od Gaileusza i Kopernika) chrześcijaństwo nie jest chrysto-geocentryczne.Jest chrysto-ziemskie ,albowiem teologia nie jest geo-centryczna, akceptuje helio-centryzm.Chrystus odkupił mieszkanców Ziemi swoją śmiercią na Krzyżu i przyjdzie ponownie by Zbawić ("Potem ujrzałem niebo nowe i ziemię nową",Ap,21,1).

Człowiek nie jest kosmiczny tylko ziemski,może żyć naturalnie tylko na Ziemi.Z fizyki Układu Słonecznego wiemy ,że nigdzie w US (czyli najbliżej nas )nie ma istot rozumnych ,a nawet mikro-organizmów żywych.Dla życia ,które istnieje i rozkwita tylko na planecie Ziemia-próżnia,temperatura bliska zera absolutnego, lub bliska 373 K i powyżej, to nie jest naturalne środowisko.

To,że na Księżycu byli ludzie nie dowodzi ,że są istotami kosmicznymi.Przeżyli ponieważ,byli odizolowani od naturalnego środowiska na Księżycu,ich organizmy były nadal w symbiozie z Ziemię,gdyby otworzyli hermetyczne "klosze" skafandrów anty - prózniowych i termicznie izolacyjnych -zostaliby unicestwieni.

Stawianie przed teologią(która przecież zajmuje się relacją człowieka z Bogiem)celu by była chrysto-kosmiczna ,a nie chrysto - ziemska i rozważała fikcyjne teologiczne problemy, jakie mogą mieć wymyślone byty człeko-podobne żyjące podobno na hipotetycznych egzoplanetach ,oznacza że taka teologia zajęta płodami wyobraźni jej pracowników,nie będzie miała możliwości przyjścia z pomocą rzeczywistym ludziom z krwi i kości,mieszkańcom Ziemi, których ożywia Duch.

A los dnia dzisiejszego chrześcijan , na planecie Ziemia, jest coraz bardziej posępny.Ci,co fizycznie panują na powierzchni globu,oznajmiają jawnie i głośno, że likwidują chrześcijaństwo i zaczęli to czynić od rodziny(najważniejszej współnoty chrześcijan),od zabijania nazych dzieci gdy wejdą do przedszkola lub szkoły i od określenia na nowo natury człowieka(utożamiając ją ze zwierzęcą).Czyżby teologia chrześcijańska tego nie widziała?

Literatura

[1] Odpowiedzialność nauki i technologii,w :Jan Paweł II,Wiara i kultura,Rzym,1986,s.115-124

[2] Zharmonizować wartości technologii z wartościami sumienia,w :Jan Paweł II,Wiara i kultura,Rzym,1986,s.172

[3] Encyklika, Fides et Ratio,Ojca Świętego Jana Pawła II, Wydawnictwo M,Kraków,1998,(106)

Wykop Skomentuj65
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo