Publikacje Gazety Polskiej Publikacje Gazety Polskiej
2406
BLOG

WARSZAWA: WIEC TRÓJKI, „GAZETY WYBORCZEJ” I KANCELARII PREZYDENT

Publikacje Gazety Polskiej Publikacje Gazety Polskiej Polityka Obserwuj notkę 10

Radiowa Trójka rzuciła wszystkie siły na wsparcie akcji „Orzeł może”, której patronuje prezydent Bronisław Komorowski. Członkowie Rady Programowej Polskiego Radia protestują, twierdząc, że narusza to zasady bezstronności. A politycy i komentatorzy przypominają, że przed trzema laty w atmosferze zarzutów o zaangażowanie polityczne na rzecz PiS-u zwolniono ówczesnego szefa Trójki Jacka Sobalę.

Kancelaria Prezydenta nie pozostawia żadnych wątpliwości: akcja „Orzeł może” realizuje wizję patriotyzmu Bronisława Komorowskiego. Na stronie internetowej prezydenta jego doradca Jerzy Smoliński przekonuje, że chodzi o radosne świętowanie.

– „Orzeł może” to próba wyrównania deficytu, który obóz rządzący ma w dziedzinie polityki historycznej. Prezydent Bronisław Komorowski próbuje w jego imieniu tego dokonać, przemycając poważne treści w żartobliwej formie – ocenia dr Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. Zwraca uwagę, że wszystkie duże partie w Polsce mają spajającą je politykę historyczną. – Wszystkie z wyjątkiem PO, która znalazła się w ideologicznej próżni – podkreśla. I dodaje, że bez polityki historycznej nie można uprawiać polityki na poziomie partyjnym.

W sukurs rządzącym idzie nie tylko „Gazeta Wyborcza”, ale także publiczna rozgłośnia. Strony internetowe radiowej Trójki są niemal wytapetowane wizerunkami Komorowskiego. Prezydent jest twarzą kampanii, którą oficjalnie przedstawia się jako „społeczną”.

Nie dziwi zatem stanowisko trojga członków Rady Programowej Polskiego Radia, którzy domagają się wyjaśnień w tej sprawie i pociągnięcia do odpowiedzialności osób, które podjęły decyzje o współorganizowaniu imprezy naruszającej „obowiązujące publicznego nadawcę zasady bezstronności i nieangażowania się w polityczne kampanie”.

– Akcja „Orzeł może” bez wątpienia ma charakter polityczny – mówi Elżbieta Kruk z sejmowej komisji kultury i środków przekazu. – A obrona Trójki za jej zaangażowanie w tę akcję, którą podjął Zarząd Polskiego Radia, jest wyrazem hipokryzji – dodaje.

Przypomina, że kiedy Jacek Sobala w maju 2010 r. wziął udział w koncercie upamiętniającym prezydenta Lecha Kaczyńskiego, stracił posadę. W oszczerczej kampanii skierowanej przeciw niemu prym wiodła „Gazeta Wyborcza”. Pisała, że Sobala wystąpił na politycznym wiecu organizowanym przez „Gazetę Polską”. Atak na szefa rozgłośni przypuściła także ówczesna szefowa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Krystyna Mokrosińska, która skarciła Sobalę za zaangażowanie polityczne.

Jacka Sobali nie dziwią obecne podwójne standardy wobec dziennikarzy. W jego ocenie są one stosowane od dawna. Przypomina, że na antenie Trójki nawoływano do udziału w lewackim marszu 11 listopada. – To żałosne i żenujące, jak próbuje się ludziom wmówić, że teraz to nie jest polityka – podkreśla.

Wojciech Kamiński, Jacek Liziniewicz/GPC

JESTEŚMY LUDŹMI IV RP Budowniczowie III RP HOŁD RUSKI 9 maja 1794 powieszeni zostali publicznie w Warszawie przywódcy Targowicy skazani na karę śmierci przez sąd kryminalny: biskup inflancki Józef Kossakowski, hetman wielki koronny Piotr Ożarowski, marszałek Rady Nieustającej Józef Ankwicz, hetman polny litewski Józef Zabiełło. Z cyklu: Autorytety moralne. В победе бессмертных идей коммунизма Мы видим грядущее нашей страны. Z cyklu: Cyngle.Сквозь грозы сияло нам солнце свободы, И Ленин великий нам путь озарил Wkrótce kolejni. Mamy duży zapas.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (10)

Inne tematy w dziale Polityka