Blog
Lepiej mówić prawdę
babcia weatherwax
babcia weatherwax Jeśli będę grzeczna, to na starość zostanę moherem
19 obserwujących 67 notek 114779 odsłon
babcia weatherwax, 4 listopada 2012 r.

Wieczór operowy - Trzej Tenorzy

 Niedzielny wieczór, chciałoby się usiąść i zrelaksować... Włączam telewizor, przełączam kolejne kanały – niemądry serial, słaby film, głupi kabaret, durny reality show... Na szczęście jest internet i internauci, którzy za darmo i zapewne po piracku wrzucą to, czego za abonament w telewizji publicznej nie kupisz. I nie mówię tu jedynie o prawdziwych, niezmanipulowanych informacjach. Prawda jest bardzo ważna, ale człowiek, a więc i całe społeczeństwo, do życia potrzebuje czegoś więcej. Boli mnie, że Polakom odmawia się nie tylko prawa do prawdy, ale i do piękna. Nasza kultura ma być płaska, prostacka i głupia. Postanowiłam więc zaprezentować mój własny coniedzielny wieczorek kulturalny, a dokładniej – operowy. Bezczelnie kopiując patent teloka będę zamieszczać klipy z Youtube z krótkim omówieniem, streszczeniem, a czasem tłumaczeniem. Proszę nie obrażać się na jakość tłumaczeń, które będą koślawe, bo poetką nie jestem, ale w miarę możliwości wierne.

Od razu uprzedzam – znawczynią muzyki też nie jestem. Trudno mi nawet nazwać się melomanką, bo prawdziwy meloman kojarzy mi się z człowiekiem, który po trzech taktach odróżnia Strawińskiego od Szostakowicza, a to zdecydowanie przerasta moje zdolności i moje wykształcenie. Po prostu lubię operę – i to nie każdą, bo co z tego, że „Don Giovanniego” potrafię śpiewać – bardzo fałszywie – na wyrywki, skoro nigdy nie zdołałam wysłuchać chociaż jednego aktu Wagnera bez popadnięcia w drzemkę.

Zacznijmy więc od tego, od czego wielu zaczęło miłą znajomość z operą. Pamiętacie Trzech Tenorów? Sławni śpiewacy, dwaj Hiszpanie – Jose Carreras i Placido Domingo oraz Włoch Luciano Pavarotti, zostali poproszeni o uświetnienie swoim występem Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej, rozgrywanych we Włoszech w 1990 roku. Koncert, złożony z popularnych arii i piosenek, odniósł ogromny sukces i zapoczątkował serię wspólnych występów trzech panów. Ale dlaczego właśnie ich zaproszono? Posłuchajcie ich popisowych arii z trzech przedstawień operowych i oceńcie sami, czy słusznie okrzyknięto ich najwybitniejszymi tenorami swoich czasów.

Pierwszy – Jose Carreras w arii „Nessun dorma”. Kiedyś usłyszałam w telewizji tę arię w jego wykonaniu. Tak mnie zachwyciła, że zaczęłam słuchać Programu II PR, mając nadzieję, że kiedyś ją puszczą i usłyszę ją ponownie. Dziękuję, panie Carreras!

„Turandot”, ostatnia opera Pucciniego, ukończona już po jego śmierci w 1924 roku, to baśń, rozgrywająca się w Chinach. Każdy, kto stara się o rękę pięknej i okrutnej księżniczki Turandot musi odgadnąć trzy zadane przez nią zagadki. Jeśli mu się nie uda, traci życie. Wielu już zginęło, ale w końcu zjawił się tajemniczy przybysz, który zgadł wszystkie zagadki. Widząc smutek księżniczki, dał jej jeszcze jedną szansę – jeśli do rana odgadnie jego imię, nie musi wychodzić za niego. Księżniczka, grożąc swym poddanym śmiercią, nakazuje im odkryć imię nieznajomego. Dopóki to się nie stanie, nikomu nie wolno zasnąć.

Tekst arii i jej tłumaczenie na język polski z Wikipedii: http://pl.wikipedia.org/wiki/Nessun_dorma

Calaf:

Nessun dorma! Nessun dorma!
Tu pure, o Principessa,
nella tua fredda stanza guardi le stelle
che tremano d'amore e di speranza.

Ma il mio mistero è chiuso in me,
il nome mio nessun saprà!
No, no, sulla tua bocca lo dirò,
quando la luce splenderà.
Ed il mio bacio scioglierà
il silenzio che ti fa mia.

 

Le donne:
Il nome suo nessun saprà.
E noi dovrem, ahimè, morir, morir!

 

Calaf:
Dilegua, o notte! Tramontate, stelle!
All'alba vincerò!
Vincerò!

Kalaf:

Niechaj nikt nie śpi! Niechaj nikt nie śpi!
Ty też, o, Księżniczko,
w swej zimnej izbie patrzysz na gwiazdy,
które drżą z miłości i nadziei.

Lecz moja tajemnica jest zamknięta we mnie,
nikt nie pozna mojego imienia!
Nie, nie, na twoje usta ją złożę,
gdy światło zaświeci.
A mój pocałunek roztopi
ciszę, która czyni cię moją.

 

Chór:
Nikt nie pozna jego imienia.
A my, niestety, będziemy musieli umrzeć, umrzeć!

 

Kalaf:
Rozprosz się, o, nocy! Zajdźcie, gwiazdy!
O świcie zwyciężę!
Zwyciężę!

 Jose Carreras śpiewa arię Kalafa „Nessun dorma” z opery „Turandot” (1926) Giacomo Pucciniego:

 

Czas na Placido Domingo.Oto nagranie ze sławnego przedstawienia „Toski”, wykonywanego w miejscach, gdzie toczy się akcja opery oraz o tych samych porach dnia i transmitowanego na żywo na cały świat. Warto było wstać o piątej rano, żeby ujrzeć i usłyszeć Cavaradossiego żegnającego się z życiem na tarasach Zamku Św. Anioła w Rzymie.

To również Puccini, ale wcześniejsza opera. Akcja „Toski” rozgrywa się w 1800 roku. Znowu człowiek, który czeka na świt, ale jego serce przepełnia rozpacz, a nie nadzieja. Malarz Cavaradossi udzielił schronienia zbiegłemu więźniowi, oskarżonemu o zdradę stanu. Schwytany i skazany na śmierć oczekuje na egzekucję, która ma nastąpić o świcie. Wspomina piękne chwile spędzone z ukochaną Toską.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

LAS SMOLEŃSKI

"...nasi przeciwnicy życzą nam bolesnych dla społeczeństwa reform, które zmniejszą poparcie dla PO i rządu. Rząd w tę pułapkę nie wpada..."
Sławomir Nitras, europoseł PO

"Władza siedzi w bagnie po szyję i własnym butem w łeb się wali, żeby prędzej utonąć"
Jacek Kuroń, 1981

"Jest wielką niegodziwością ze strony Kaczyńskiego, że zawłaszczył sobie uniwersalne wartości takie jak patriotyzm, uczciwość czy poszanowanie prawa. Chyba nie ma w Polsce innego polityka, który miałby czelność wpisać w sztandary swojej partii ideały wspólne dla ogółu obywateli i uzurpować sobie prawo do bycia ich rzecznikiem."
bloger MGM

"Kto by pomyślał, że pod niewinnie wyglądającymi, z pozoru nawet dobrotliwymi buziami, kryją się najwięksi hamulcowi postępu i jątrzyciele, którzy nie mogą się pogodzić z faktem, że większość Narodu nie podziela ich fobii i paranoi."
bloger Tabul o "obciachowcach"

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • @INTUICJA Wybaczcie, że spóźniona, ale się zgłaszam. Nie pamiętałam ani swojego loginu...
  • @Intuicja Odszedł kolejny dobry człowiek...
  • @Autor Po co Panu premierowanie? Pan taki ładny jest, panie Gowin, że aktorem mógłby Pan...

Tematy w dziale