25 obserwujących
118 notek
484k odsłony
  5941   2

Jak Polacy niszczyli kulturę Łużyczan

Gdyby ktoś z zupełnie innego regionu świata, niezorientowany w historii Europy, zajrzał dziś na notkę Cleofasa "Co z tym Śląskiem?" i poczytał komentarze pod nią, musiałby popaść w sporą zadumę. Jak to bowiem możliwe, że istnieje tak wstrętny i podły naród jak Polacy, który może się "pochwalić" głównie niszczeniem kultury i prześladowaniem takich sąsiadujących narodów jak Niemcy, Mazurzy, Warmiacy, Słowińcy, Łużyczanie, nawet Ślązacy. Że w odróżnieniu od takich Niemców i Niemiec, których "historia i kultura polityczna (...) jest zupełnie inna", Polacy są "skrzywieni przez uproszczone, polskopolitycznie poprawne, postrzeganie polityki Bismarcka". Ba, "Polska hołduje modelowi Napoleona (ale i Mussoliniego, Hitlera i innych) Jeden wódz, jeden naród;". Ten ktoś mógłby nawet zadać pytanie: dlaczego Polacy nie ponieśli dotąd kary, za Hitlera, Mussoliniego, Napoleona, za swe ciągłe ciągoty do faszystowskiego " Jeden wódz, jeden naród". 

Powyższe nie jest żartem, wystarczy poczytać samemu notkę, a powyższe cytaty pochodzą od zdegustowanego polską podłością blogera Nudna Teoria, ktory jak widzimy nie tylko w tematach związanych z katastrofą Smoleńską sieje dezinformację.

A oto cały wpis:

"Więc w Polsce kultura łużycka zanikła, a w tych germanizujących Niemczech nie. Wnioski?
Polska hołduje modelowi Napoleona (ale i Mussoliniego, Hitlera i innych) Jeden wódz, jeden naród; czyli państwa centralistycznego. Historia i kultura polityczna Niemiec jest zupełnie inna i tylko Polacy skrzywieni przez uproszczone, polskopolitycznie poprawne, postrzeganie polityki Bismarcka tego nie widzą i nie rozumieją."
NUDNA-TEORIA08:34

Jest tylko jeden problem - w Polsce kultura łużyczan jako taka nigdy nie istniała. Łużyczanie od wieków zamieszkiwali Łużyce, które poza fragmentami swojego obszaru w średniowieczu, do Polski nie przynależały. Od czasu podbicia przez Niemców w średniowieczu terenów zamieszkiwanych przez Słowian Połabskich: 

 

obszar ich zamieszkiwania skurczył się obecnie do małych enklawy zamieszkiwanych przez Serbo- Łużyczan, cytat :

"O postępach procesu germanizacji wśród Łużyczan świadczy statystyka: pod koniec XIX wieku około 150 000 osób mówiło językami łużyckimi. W 1920 praktycznie wszyscy Łużyczanie w takim samym stopniu władali językiem niemieckim, jak łużyckim. Ostatni Łużyczanin bardzo słabo znający język niemiecki zmarł w 1954 w dolnołużyckiej wsi Myšyn/Müschen. Obecnie (2004 r.) liczbę osób posługujących się językami łużyckimi szacuje się na nieco ponad 50 000. "

To  w jaki sposób Niemcy przez całą historię traktowali Słowian Zachodnich, nazywanych Wendami, to miejsce na zupełnie inną,obszerną notkę. Traktowani jako obywatele trzeciej kategorii, z zakazem osiedlania się w miastach, mówienia po słowiańsku, germanizowani, prześladowani, mordowani.

"III Rzesza rozpętała przeciwko Serbołużyczanom brutalny terror. Heinrich Himmler stworzył plan wysiedlenia Słowian z Łużyc do Polski. Rządy nazistów w Niemczech przyniosły szczególnie dotkliwe straty ludnościowe dla narodu serbskiego. Szacuje się, że w latach 1933-1945 zamordowanych zostało około 20 tys. Łużyczan. Propaganda nazistowska głosiła ponadto, że Serbowie są plemieniem germańskim, a ich narodowy poeta Handrij Zejler był Niemcem."

Ale nawet teraz Łużyczanom w Niemczech jest tak dobrze, że potrafią słać do Polaków takie oto apele:

"Serbołużyczanie ślą dramatyczne apele: „Pomóżcie. Zróbcie coś dla nas. Nasza kultura ginie. Wymieramy. Słowianie powinni sobie pomagać”. Prośbę o moralne wsparcie skierowali do ambasady polskiej w Berlinie, a także kilku innych.

– Polska finansuje niemiecką mniejszość narodową, ma więc moralne prawo upomnieć się o mniejszość słowiańską w Niemczech – mówi Jan Nuck, przewodniczący Domowiny, Związku Serbołużyczan. Wierzy, że dyskretna dyplomacja wpłynie na zmianę stanowiska niemieckich władz i skłoni je do zwiększenia funduszy na potrzeby serbołużyckich instytucji kulturalnych.

Jedynym sposobem na zachowanie naszej tożsamości jest pielęgnowanie kultury, tradycji, zwyczajów i języka. Na to potrzeba pieniędzy, a my dostajemy ich coraz mniej – skarży się Benedikt Dyrlich, szef stowarzyszenia serbołużyckich artystów. Jedna po drugiej zamykane są szkoły, brak środków na programy kulturalne."

Wróćmy jednak do meritum: jak "zanikła kultura Łużycka w Polsce"? Gdy w 1945 roku Polacy przejmowali wschodnią część historycznych Łużyc, tereny te były już praktycznie całkiem zgermanizowane,z  niewielkim grupkami Serbołużyczan. Pewna ilość z nich została omyłkowo wysiedlona razem z Niemcami (co próbowano później naprawić), część pozostała, jednak jaka była ich liczebność najlepiej pokaże następujący cytat:

"To właśnie po spotkaniu z nim pochodzący z Czerwonej Wody nauczyciel August Petřik przekazał Domowinie informację o znanych mu Serbołużyczanach, zamieszkujących przed 1945 r. położone w powiecie zgorzeleckim: Czerwoną Wodę (4 rodziny), Górną i Dolną Dłużynę (2 rodziny), Lasów (1 rodzina) oraz leżący w powiecie Lubań Śląski Wrociszów Dolny i Górny (1 rodzina). "

Lubię to! Skomentuj136 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura