Serce Turcji
Informacje prosto z Serca Turcji
1 obserwujący
16 notek
7842 odsłony
1007 odsłon

Słabnąca lira w dobie pandemii

Ankara, Beata Siewierska Uluad
Ankara, Beata Siewierska Uluad
Wykop Skomentuj10

image

źródło: https://evds2.tcmb.gov.tr/index.php?/evds/dashboard/4687

Niestety turecki model ekonomiczy bardzo opiera się na wpływach zza granicy. Jak wiadomo, na całym świecie został wstrzymany i utrudniony ruch turystyczny, a turystyka jest jednym z głównych wpływów obcych walut do państwa. Utrata przychodów z tego sektora za pozostałe trzy kwartały roku 2020-go może wynieść nawet 23 mld dolarów. (na wykresie przedstawiono ilość turystów odwiedzających Stambuł w czerwcu).

image

źródło: http://www.turob.com/tr/istatistikler

Sierpniowy spadek liry

W czwartek wartość liry tureckiej w stosunku do dolara amerykańskiego obniżyła się o 3,2%, ustanawiając tym samym antyrekord – tak pisało się w tureckich gazetach, natomiast już dzień później ogłoszono nowy, jeszcze wyższy wzrost (sytuację widać na wykresach). Prezydent kraju rozważa wprowadzenie bardziej restrykcyjnych limitów zakupu dolara amerykańskiego przez przeciętnego obywatela lub podwyższenie podatku na takie transakcje (w roku 2020 już wprowadzono 1% podatek na zakup złota). Bank Centralny Turcji ogłosił w czwartek, że może użyć wszystkich dostępnych środków by zredukować ekstremalną niestabilność rynku. Niestety Turcja już wykorzystała wszystkie dostępne środki (oprócz zakupu złota) na ratowanie waluty, przez co lira turecka może jeszcze bardziej tracić na wartości.

image

źródło: https://www.tradingview.com/

Profesor na Uniwersytecie Bilkent w Ankarze, Erinc Yeldan, powiedział, że inwestorzy opuszczali Turcję po ujrzeniu kilkutygodniowej obniżki rezerw Banku Centralnego Turcji. Dodał także, że nagłe zmiany waluty już mogły pomóc niektórym „goniącym-za-rentą-firmom-prorządowym” (rent-seeking – czyli pogoń za rentą. Zjawisko to polega  na dążeniu przez osoby, przedsiębiorstw lub innych grup interesów do uzyskania korzyści materialnych poprzez wpływanie na otoczenie gospodarcze lub stan prawny. Grupy te dążą do uzyskania ochronnej regulacji ze strony rządu, źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pogo%C5%84_za_rent%C4%85) w oszczędzaniu dolarów i spłacie swoich długów. Profesor dodał także iż przywrócenie Hagii Sophii statusu meczetu oraz ograniczenia dla mediów społecznościowych mają jedynie odciągnąć uwagę od problemów ekonomicznych.

Nikolaj Markow, starszy ekonomista w Pictet Asset Management, uważa iż Turcja jest obecnie jednym z krajów o najwyższym ryzyku, zaraz po Argentynie. Według niego kraj jest bardzo wrażliwy ze względu na jej silną zależność od kapitału zagranicznego, który wykorzystuje się do pokrycia deficytu na rachunku. Silne osłabnięcie waluty odzwierciedla obawy inwestorów związanych z prawdopodobnym kryzysem bilnasu płatniczego, brakiem odpowiednich działań w ramach polityki budżetowej i gospodarczej oraz zwiększonym ryzykiem geopolitycznym. Obecna utrata wartości liry nie jest stabilna i może się pogłębić, gdyż Bank Centralny Turcji już utracił sporą część swoich rezerw co nie pomoże w odbudowie zaufania u inwestorów.

Nigel Rendell, starszy analityk w Medley Global Advisers w Londynie, uważa, że zła sytuacja liry tureckiej jest odzwierciedleniem braku wiarygodności polityki gospodarczej, a wielu inwestorów zaczyna zastanawiać się nad rozsądnością działań Banku Centralnego Turcji. Bank, mimo słabnącej liry, pozbywał się silnej waluty by próbować ratować swoją. Niestety, ale słaba waluta bardzo szybko wpadnie w wyższą inflację.

Siergiej Diergaczew, senior portfolio menadżer w Union Investment, twierdzi, że wyzwania geopolityczne również wpłynęły na spadek wartości liry. Konflikt z Grecją i Libią, wspieranie konfliktu Azerbejdżanu z Armenią, przedłużający się konflikt w Syrii, a także napięcia na linii Turcja-USA.

Niestety w czasach pandemii bardzo ciężko będzie odbudować Turcji swoją walutę, miejsca pracy i oszczędności Turków. Miejmy nadzieję, że sytuacja w Turcji się ustabilizuje, gdyż zdecydowanie wpłynie ona na państwa Unii Europejskiej, w tym też Polski.


BIBLIOGRAFIA
https://en.wikipedia.org/wiki/Turkish_currency_and_debt_crisis,_2018
https://www.bbc.com/news/topics/c6xkk152803t/turkish-lira-crisis
https://freecurrencyrates.com/en/exchange-rate-history/USD-TRY/2018
https://www.duvarenglish.com/columns/2020/04/14/underlying-diseases-of-turkeys-economy-during-corona-days/
https://evds2.tcmb.gov.tr/index.php?/evds/dashboard/4687
http://www.turob.com/tr/istatistikler
https://www.arabnews.com/node/1668811/middle-east
https://www.cnbc.com/2020/05/06/turkeys-lira-rips-toward-all-time-low-after-regulator-moves-to-stop-currency-speculation.html
https://www.tradingview.com/
https://www.dailysabah.com/business/economy/turkeys-central-bank-ready-to-use-all-instruments-to-reduce-market-volatility
https://www.web24.news/u/2020/08/turkish-lira-hits-all-time-low-against-dollar.html
https://telewizjarepublika.pl/turcja-sie-rozpycha-rosna-ambicje-erdogana-i-konflikty-z-sasiadami,99489.html
https://www.arabnews.com/node/1716111/business-economy
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pogo%C5%84_za_rent%C4%85

Wykop Skomentuj10
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka