* projekt ogródków miejskich już jest rozwijany w wielu dystryktach;
**już obecnie rząd, samorządy, firmy i organizacje sadzą rocznie miliony drzew w całym kraju.
Plastik kirliliğine son! - Koniec z zanieczyszczeniem plastikiem! - produkcja plastiku na świecie rośnie, zanieczyszczając wszystko dookoła, źle wpływając na nasze zdrowie. Jako Zieloni zalecamy natychmiastowe działania w celu zmniejszenia zanieczyszczenia plastikiem. Plastik jednorazowego użytku powinien zostać całkowicie wyeliminowany z produkcji i użycia. Pierwszą drogą jest opłata za plastikowe torby*. Konsumpcja plastikowych butelek zostanie zmniejszona poprzez zapewnienie wodny pitnej w fontannach**. Obowiązkiem będzie użycie alternatywnego pakowania jedzenia. Wszelkiego rodzaju import i eksport śmieciami i plastikowymi odpadami będzie zakazany. Samorządy lokalne będą musiały rozwijać segregację śmieci. Odpady niebezpieczne nie będą mogły być zakopywane czy przechowywane w warunkach niekontrolowanych. Niemożliwa będzie praca nielegalna, niezarejestrowana, praca dzieci i praktyki rasistowskie w sektorze zbierania śmieci.
* opłata taka jest pobierana w sklepach sieciowych, jednak nie na bazarach czy w lokalnych sklepikach. W sklepach sieciowych opłaty nie są pobierane za reklamówki na pieczywo, warzywa czy owoce;
** w Turcji w wielu miejscach są fontanny, w których można pobrać wodę. Budowane są zazwyczaj dla zmarłej osoby by zwiększyć jej szansę na dostanie się do Raju.
Yeşil enerji, yeşil ulaşım! - Zielona energia, zielony transport! - drogą do walki z kryzysem klimatycznym jest osiągnięcie 100% energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych i to w 30 lat. Paliwa kopalniane (węgiel, ropa i gaz ziemny) źle wpływają na klimat, środowisko i nasze zdrowie. Nie zgadzamy się z przedstawianiem gazu ziemnego jako źródła czystej energii. Elektrownie atomowe również są nieakceptowalne, gdyż mogą doprowadzić do katastrof, jak np. w Czarnobylu czy Fukushimie. Oświadczamy, że wszystkie plany elektrowni atomowych*, również tych w budowie**, będą zatrzymane. Jako Zieloni odstąpimy od elektrowni opartych na paliwach kopalnianych, zwłaszcza na węglu. Zapewnimy niezależne, naukowe, ekologiczne i zdrowe podejście do inwestycji, które nie będą zagrażały środowisku. W naszej polityce transportowej użyjemy źródła odnawialne, rozwiniemy inteligentne systemy. Będziemy zachęcali do korzystania z transportu kolejowego zamiast lotniczego, inicjatywę wesprzemy podatkiem od węgla. Powiększymy przestrzeń miejską dla pieszych i rowerów, zredukujemy w miastach rolę transportu zmotoryzowanego.
* planowane są budowy dwóch elektrowni atomowych: w İğneada niedaleko granicy z Bułgarią, budowa ma rozpocząć się 2023-go roku; w Sinop nad Morzem Czarnym, została podpisana umowa z Japonią, jednak ze względu na katastrofę w Fukushimie i spadek tureckiej liry projekt został wstrzymany;
** w południowo-wschodniej prowincji Mersin nad Morzem Śródziemnym w Akkuyu, budowana jest elektrownia atomowa razem z Rosjanami. Budowa rozpocząła się w 2017 roku, planowana data zakończenia to 2023 rok.
Yerinden yönetilen kentler! - Zdecentralizowane miasta! - ponad połowa populacji na świecie mieszka w miastach, w Turcji natomiast 4/5. Tureckie miasta są zniszczone, niezbędny jest ich remont i przebudowa, jednak obecna polityka transformacji miejskiej jest pełna błędów. Rząd budując mieszkania skupia się na klasie średniej, a nie na biednych czy migrantach - taka polityka doprowadza do dyskryminacji. Obecnie najważniejsze są interesy inwestorów, a nie mieszkańców, projekty są ustalane odgórnie a nie oddolnie. Duża liczba transformacji miejskich doprowadza do sterylizacji okolicy, niszcząc powstałą kulturę. Infrastruktura drogowa jest dostosowana tylko do transportu samochodowego, a nie pieszych czy rowerów, co doprowadza do zwiększenia dwutlenku węgla. Transformacja miejska powinna skupiać się na udoskonalaniu już istniejących sieci, powiązaniach i sąsiedztwach, a nie na wielkoskalowych projektach. Będziemy wspierać rolnictwo organiczne oraz ziemie rolnicze w sąsiedztwie aglomeracji, dzięki czemu zatrzymamy niekontrolowany rozrost miast. Priorytetem dla nas stanie się produkcja wody pitnej i użytkowej, a także produkcja żywności na poziomie lokalnym, tak by utrzymać konsumentów blisko źródła i tym samym zmniejszyć ślad węglowy. Stworzymy infrastrukturę miejską przyjazną pieszym oraz rowerom, wesprzemy kreatywne i architektoniczne projekty miejskie tworzące balans między zagęszczeniem infrastruktury miejskiej, a zieloną przestrzenią. Zrealizujemy transformację miejską, która nie zniszczy istniejącej już strukury socjoekonomicznej, statusu oraz osiągnięć mieszkańców, ale podniesie jakość życia oraz zapewni bezpieczeństwo.
Komentarze