Serce Turcji
Informacje prosto z Serca Turcji
4 obserwujących
26 notek
13k odsłon
  162   0

Nowa Partia Zielonych w Turcji: "jest to ostatnie wyjście przed wyginięciem"

Muzeum Altınköy, Altındağ/Ankara, Beata Siewierska Uluad
Muzeum Altınköy, Altındağ/Ankara, Beata Siewierska Uluad

* projekt ogródków miejskich już jest rozwijany w wielu dystryktach;

**już obecnie rząd, samorządy, firmy i organizacje sadzą rocznie miliony drzew w całym kraju.

Plastik kirliliğine son! - Koniec z zanieczyszczeniem plastikiem! - produkcja plastiku na świecie rośnie, zanieczyszczając wszystko dookoła, źle wpływając na nasze zdrowie. Jako Zieloni zalecamy natychmiastowe działania w celu zmniejszenia zanieczyszczenia plastikiem. Plastik jednorazowego użytku powinien zostać całkowicie wyeliminowany z produkcji i użycia. Pierwszą drogą jest opłata za plastikowe torby*. Konsumpcja plastikowych butelek zostanie zmniejszona poprzez zapewnienie wodny pitnej w fontannach**. Obowiązkiem będzie użycie alternatywnego pakowania jedzenia. Wszelkiego rodzaju import i eksport śmieciami i plastikowymi odpadami będzie zakazany. Samorządy lokalne będą musiały rozwijać segregację śmieci. Odpady niebezpieczne nie będą mogły być zakopywane czy przechowywane w warunkach niekontrolowanych. Niemożliwa będzie praca nielegalna, niezarejestrowana, praca dzieci i praktyki rasistowskie w sektorze zbierania śmieci.

* opłata taka jest pobierana w sklepach sieciowych, jednak nie na bazarach czy w lokalnych sklepikach. W sklepach sieciowych opłaty nie są pobierane za reklamówki na pieczywo, warzywa czy owoce;

** w Turcji w wielu miejscach są fontanny, w których można pobrać wodę. Budowane są zazwyczaj dla zmarłej osoby by zwiększyć jej szansę na dostanie się do Raju.

Yeşil enerji, yeşil ulaşım! - Zielona energia, zielony transport! - drogą do walki z kryzysem klimatycznym jest osiągnięcie 100% energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych i to w 30 lat. Paliwa kopalniane (węgiel, ropa i gaz ziemny) źle wpływają na klimat, środowisko i nasze zdrowie. Nie zgadzamy się z przedstawianiem gazu ziemnego jako źródła czystej energii. Elektrownie atomowe również są nieakceptowalne, gdyż mogą doprowadzić do katastrof, jak np. w Czarnobylu czy Fukushimie. Oświadczamy, że wszystkie plany elektrowni atomowych*, również tych w budowie**, będą zatrzymane. Jako Zieloni odstąpimy od elektrowni opartych na paliwach kopalnianych, zwłaszcza na węglu. Zapewnimy niezależne, naukowe, ekologiczne i zdrowe podejście do inwestycji, które nie będą zagrażały środowisku. W naszej polityce transportowej użyjemy źródła odnawialne, rozwiniemy inteligentne systemy. Będziemy zachęcali do korzystania z transportu kolejowego zamiast lotniczego, inicjatywę wesprzemy podatkiem od węgla. Powiększymy przestrzeń miejską dla pieszych i rowerów, zredukujemy w miastach rolę transportu zmotoryzowanego.

* planowane są budowy dwóch elektrowni atomowych: w İğneada niedaleko granicy z Bułgarią, budowa ma rozpocząć się 2023-go roku; w Sinop nad Morzem Czarnym, została podpisana umowa z Japonią, jednak ze względu na katastrofę w Fukushimie i spadek tureckiej liry projekt został wstrzymany;

** w południowo-wschodniej prowincji Mersin nad Morzem Śródziemnym w Akkuyu, budowana jest elektrownia atomowa razem z Rosjanami. Budowa rozpocząła się w 2017 roku, planowana data zakończenia to 2023 rok.

Yerinden yönetilen kentler! - Zdecentralizowane miasta! - ponad połowa populacji na świecie mieszka w miastach, w Turcji natomiast 4/5. Tureckie miasta są zniszczone, niezbędny jest ich remont i przebudowa, jednak obecna polityka transformacji miejskiej jest pełna błędów. Rząd budując mieszkania skupia się na klasie średniej, a nie na biednych czy migrantach - taka polityka doprowadza do dyskryminacji. Obecnie najważniejsze są interesy inwestorów, a nie mieszkańców, projekty są ustalane odgórnie a nie oddolnie. Duża liczba transformacji miejskich doprowadza do sterylizacji okolicy, niszcząc powstałą kulturę. Infrastruktura drogowa jest dostosowana tylko do transportu samochodowego, a nie pieszych czy rowerów, co doprowadza do zwiększenia dwutlenku węgla. Transformacja miejska powinna skupiać się na udoskonalaniu już istniejących sieci, powiązaniach i sąsiedztwach, a nie na wielkoskalowych projektach. Będziemy wspierać rolnictwo organiczne oraz ziemie rolnicze w sąsiedztwie aglomeracji, dzięki czemu zatrzymamy niekontrolowany rozrost miast. Priorytetem dla nas stanie się produkcja wody pitnej i użytkowej, a także produkcja żywności na poziomie lokalnym, tak by utrzymać konsumentów blisko źródła i tym samym zmniejszyć ślad węglowy. Stworzymy infrastrukturę miejską przyjazną pieszym oraz rowerom, wesprzemy kreatywne i architektoniczne projekty miejskie tworzące balans między zagęszczeniem infrastruktury miejskiej, a zieloną przestrzenią. Zrealizujemy transformację miejską, która nie zniszczy istniejącej już strukury socjoekonomicznej, statusu oraz osiągnięć mieszkańców, ale podniesie jakość życia oraz zapewni bezpieczeństwo.

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka