Serce Turcji
Informacje prosto z Serca Turcji
1 obserwujący
16 notek
7842 odsłony
331 odsłon

Armenia-Azerbejdżan, narracja Turcji

Pomnik Męczenników z Sakaryi, Polatlı/Ankara, Beata Siewierska Uluad
Pomnik Męczenników z Sakaryi, Polatlı/Ankara, Beata Siewierska Uluad
Wykop Skomentuj2

Na wstępie pragnę wspomnieć iż artykuł dotyczy narracji w tureckich mediach. Wiem, że nie wszyscy będą się z nią zgadzać, jednak zawsze warto poznać narrację obydwu stron.


Erdogan: Armenia jest największym zagrożeniem dla pokoju w regionie

Poprzez atak na Azerbejdżan, Armenia znów udowodniła, że jest największą przeszkodą dla pokoju i stabilności w regionie, powiedział Recep Tayyip Erdoğan w niedzielę.

"Turcja będzie kontynuowała wsparcie dla swoich braci w Azerbejdżanie, tak jak zawsze to robiła", powiedział prezydent. Napięcia wzrosły w niedzielny poranek na południowym Kaukazie. Konflikt rozpoczął się kiedy to Erewan oskarżył Azerbejdżan o zbombardowanie regionu Górskiego Karabachu, a Baku oskarżyło siły Armenii o ostrzeliwanie azerskich pozycji cywilnych i wojskowych.

Erdoğan powiedział, że brak reakcji ze strony społeczności międzynarodowej świadczy o jej podwójnych standardach.

"Prawie 30 lat zaniedbań, (OBWE - Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie) Grupa Mińska, niestety jest daleko od działań mających znaleźć rozwiązanie konfliktu", powiedział Erdoğan.
Grupa Mińska w OBWE, której współprzewodniczą Francja, Rosja i Stany Zjednoczone, została założona w 1992 roku w celu znalezienia pokojowego rozwiązania azero-ormiańskiego konfliktu, jak dotąd zawiodła.

"Wzywamy naród ormiański do odzyskania swojej przyszłości przed administracją, która ciągnie ich w stronę katastrofy i używa jako marionetek", powiedział prezydent i wezwał "cały świat" do wsparcia Azerbejdżanu, który zmaga się z okupacją i brutalnością.
Źródło: Daily Sabah

Erdoğan wzywa Armenię do "zakończenia okupacji Górskiego Karabachu"

28-go września Prezydent Turcji wezwał Armenię do natychmiastowego zakończenia okupacji ziem azerskich, tak by w regionie znów mógł zapanować pokój.
"Kryzys w regionie, który rozpoczął się wraz z okupacją Górskiego Karabachu musi się zakończyć" powiedział Recep Tayyip Erdoğan podczas sympozjum międzynarodowego prawa morskiego i Wschodniego Morza Śródziemnego w Pałacu Dolmabahçe w Stambule.
Uwaga Erdoğana była reakcją na konflikt, który rozpoczął się 27-go września, kiedy to siły Armenii namierzyły azerskich cywilów i siły wojskowe w regionie.
Źródło: Hürriyet Daily News


Armenia przemieszcza terrorystów YPG/PKK na tereny okupowane do szkolenia w walce przeciwko Azerbejdżanowi

Duża liczba terrorystów z YPG/PKK, która była szkolona w Iraku i Syrii, została przemieszczona do azerskiego Górskiego Karabachu, ktòry jest okupowany przez Armenię. Mają oni szkolić Armię Armeńską i w rezultacie otworzyć nowy front przeciwko Turcji, zaraportowano w piątek (artykuł z 25.09.2020).

Według raportu tureckoego dziennika Yeni Şafak wspierającego azerskie środki masowego przekazu, od terrorystów oczekuje się przeprowadzenia treningu wojska armeńskiego w sabotażu, nalotach i improwizowanych urządzeniach wybuchowych.

Wcześniej, we wrześniu, Armenia zaproponowała powołanie ochotniczej milicji po napięciach z Azerbejdżanem w regionie Tovuz. Według raportu, terroryści z YPG/PKK mają trenować tych ochotniczych bojowników.

Ambasador Armenii w Iraku, Hrachya Poladian, podobno skontaktował się z terrorystami w Syrii i Iraku i przekonał by przeprowadzili trening w Górskim Karabachu.

Ambasador zabezpieczył również porozumienie z Patriotyczną Unią Kurdystanu (PUK) w północnym Iraku, kierowaną przez rodzinę Talabani, by przetransportowała terrorystów z Iraku.

Według raportu, terroryści przemieszczali się różnymi drogami by dotrzeć do celu, użyto Iranu jako kraju tranzytowego. Jedna z dróg prowadziła transfer terrorystów z irackiego As-Sulajmanijja do Sabis, potem do Kermanszah w Iranie. Inna grupa z Gór Qandil w Iraku, przez irańską Urmię w drodze do Górskiego Karabachu.

Szef Fundacji Przyjaźni i Solidarności Turecko-Azerbejdżańskiej, profesor Augün Attar, twierdzi, że Francja jest zaangażowana w transfer terrorystów YPG/PKK mających szkolić armeńskich bojowników. Podkreślił, że we Francji istnieje ośrodek wyłącznie dla Ormian i terrorystów YPG/PKK.

W międzyczasie, przewodniczący Domu Kultury Azerbejdżanu w Stambule, Hikmet Elp, powiedział dla tureckiego dziennika, że PKK zmierza ulokować się w Górkim Karabachu, a administracja w Erywaniu próbuje zmienić demografię regionu poprzez transfer terrorystów i Ormian żyjących w Libanie.

"W ten sposób Armenia zamierza rozpocząć otwarty konflikt z Azerami i szkolić bojowników w Karabachu, a organizacja terrorystyczna będzie mogła otworzyć nowy front i zaatakować Turcję od strony Armenii lub Gruzji ", powiedział Elp.

Źródło i link do całego artykułu: Daily Sabah


Turcja wzywa Armenię do odesłania najemników i terrorystów sprowadzonych zza granicy

Kierownik służb prasowych, pułkownik Vagif Dargahli, powiedział w poniedziałkowym oświadczeniu, że Armia Armenii zaciągnęła najemników z Syrii i innych krajów z Bliskiego Wschodu. Jego uwagi bazują na informacjach wywiadowczych.

Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka