Serce Turcji
Informacje prosto z Serca Turcji
4 obserwujących
26 notek
12k odsłon
  109   0

Dzięki szczepionce maski mogą stać się przeszłością - Minister Zdrowia Turcji

W piątek, Minister Zdrowia Turcji, Fahrettin Koca, wyraził nadzieję dla badań nad szczepionką. Dodał, że maski, które stały się symbolem COVID-19, już wkrótce znikną z naszego życia.

Maski ochronne, które zdobią twarze milionów osób, wkrótce mogą stać się historią, powiedział Minister Zdrowia Turcji, Fahrettin Koca. Minister, kierujący wysiłkami kraju w celu powstrzymania epidemii koronawirusa, próbował w ten sposób zaszczepić w zmęczonym społeczeństwie nadzieję. "Tęsknimy za dniami, w których znów będziemy mogli swobodnie oddychać. Już wkrótce masek nie będzie. Otrzymujemy informacje o wielkich postępach w pracach nad szczepionką. Czekajmy na wyniki", zatweetował. W międzyczasie wezwał do noszenia maseczek wszędzie poza domem i podziękował narodowi "za cierpliwość".

Niestety, mimo obowiązku noszenie maseczek na terenie całej Turcji, liczba pacjentów w ostatnich dniach wzrosła. Latem złagodzono ograniczenia w życiu codziennym i rozpoczęto proces „normalizacji”. Obecnie kraj podąża ostrożną ścieżką prowadzącą do ozdrowienia, którą władze nazywają „kontrolowanym życiem społecznym”. Dystans społeczny jest ściśle egzekwowany przez codzienne inspekcje, władze natomiast stopniowo wprowadzają nowe zakazy w oparciu o wzrastającą liczbę pacjentów.

Oświadczenie ministra nastąpiło po obiecujących wynikach badań nad szczepionką. Turcja zaczęła testowanie lokalnej szczepionki na ludziach, podczas gdy chińskie i amerykańsko-niemieckie szczepionki są w trzeciej fazie testowej na wolontariuszach. W czwartek, Koca rozmawiał z naukowcami o niemiecko-tureckim pochodzeniu, prof. Uğurem Şahinem i dr Özlem Türeci, którym udało się znaleźć szczepionkę na COVID-19. Jej efektywność wynosi ponad 90%.

"Maseczkowa" czujność

Plany Turcji na rok 2021 związane są z powszechnym szczepieniem, jednak zanim to nastąpi niezbędny jest dystans społeczny. Nowe badania dotyczące noszenia maseczek wykazało, że większość ludzi dba o siebie, a także podejmuje dodatkowe środki ostrożności.

W badaniach online, opublikowanych w czwartek, wzięło udział 2553 osób z 79 prowincji. Dotyczyły one głównie nawyków noszenia masek. Według Raportu Nawyków Używania Maski przygotowanego przez Adgager, prawie połowa badanych powiedziała, że po kilku godzinach noszenia maseczki zmienia ją, 4 osoby na 10 stwierdziło, że nosi jedną maseczkę przez cały dzień. Jedna osoba na 3 używa maski bawełnianej, którą codziennie pierze i nie używa jej ponownie przed praniem.

Badanie wykazało również, że najpopularniejsza jest maska chirurgiczna, używa jej 73% ludzi. Na drugim miejscu uplasowała się maska bawełniana (15%), najmniej popularne są nanomaski (5%), maski typu N95 (4%), maski typu FFP3 (2%) i maski typu N99 (1%).

Jako iż życie masek chirurgicznych jest krótkie, popyt na opakowania zawierające 20, 30 oraz 50 maseczek znacznie wzrosło. Według raportu, najpopularniejsze są opakowania zawierające 50 maseczek (58%). Najpopularniejszym miejscem zakupu są apteki (35%). 65% użytkowników maseczek ma takie same zdanie co do ich ochrony. 27% z nich twierdzi, że nie zdejmuje masek niezależnie od sytuacji, a 28% zdejmuje maski podczas spaceru na świeżym powietrzu.

Według raportu, ludzie zdejmują swoje maski najczęściej podczas jedzenia lub picia.

Dziewięć na 10 osób noszących maseczki uważa, że ci którzy ich nie noszą są "nieostrożni" i zwiększają ryzyko problemów zdrowotnych innych ludzi, zagrażają także ich życiu.

77% ankietowanych zgodziło się, że obecne kary i sankcje muszą zostać zwiększone. Sporo osób uznało środki ostrożności w miejscach pracy i osób w ich otoczeniu za niewystarczające.

55% ankietowanych twierdzi, że podejmuje wystarczające środki ostrożności. Ciekawe jest, że pytając w drugą stronę okazuje się, że jedynie 6% osób twierdzi, iż ​​inni podejmują wystarczające środki ostrożności. Trzy osoby na 10 nie ufa osobom w pracy lub w swoim otoczeniu twierdząc, że nie podejmują oni wystarczających środków ostrożności.

Podczas gdy niektórzy nalegają na normalizację, inni są zaniepokojeni rosnącą liczbą przypadków. Osiem osób na 10 martwi się wzrastająsą liczbą zakażeń. Około 84% uczestników przewiduje, że liczba przypadków będzie dalej rosła, co doprowadzi do drugiej fali. Połowa ankietowanych zadeklarowała, że jeżeli szczepionka na COVID-19 się pojawi, to z pewnością się zaszczepi. Sześciu na 10 badanych przewiduje koniec pandemii w tym roku, bądź następnym.

Źródło: Daily Sabah - Masks may be history soon with vaccine development, Health Minister Koca says.

Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości