63 obserwujących
328 notek
621k odsłon
  277   0

W Ossowie odsłonięto pomniki śp. ks. Ryszarda Rumianka oraz śp. min. Aleksandra

W Ossowie odsłonięto pomniki śp. ks. Ryszarda Rumianka oraz śp. min. Aleksandra Szczygły

W sobotę, 8 kwietnia 2017 roku w Panteonie Bohaterów w Ossowie odsłonięte zostały dwa kolejne popiersia ofiar tragedii z 10 kwietnia 2010 roku: ks. prof. Ryszarda Rumianka i Aleksandra Szczygły, ministra obrony narodowej i szefa BBN.
P4080212m

Uroczystości poprzedziła msza św. odprawiona w ossowskim Sanktuarium Narodowym.

IMG_6823m

Następnie złożono kwiaty pod tablicą poświęconą pamięci polskich oficerów, dowódców oddziałów walczących w bitwie warszawskiej 1920 roku, zamordowanych przez Rosjan w 1940 r.: gen. Kazimierza Łukoskiego, płk. Wilhelma Kasprzykiewicza, gen. dyw. Henryka Minkiewicza, gen. Mieczysława Smorawińskiego, gen. Bronisława Bohaterewicza, gen. Stanisława Hallera, gen. Leonarda Skierskiego i płk. Stefana Kosseckiego.

IMG_6832m

Główna część ceremonii odbyła się w dolince 96 dębów smoleńskich. Tworzący się w tym miejscu Panteon Bohaterów jest objęty patronatem abp. Henryka Hosera, ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej oraz premiera Jarosława Kaczyńskiego, a jego budowę realizuje Ryszard Walczak, prezes Ogólnopolskiego Komitetu Pamięci ks. Jerzego Popiełuszki i kapituły medalu "Zło dobrem zwyciężaj", wspierany przez ks. dziekana Jana Andrzejewskiego, kustosza sanktuarium.

P4080015m

W uroczystościach wzięły udział rodziny ofiar tragedii smoleńskiej, bliscy i przyjaciele.

P4080180m

IMG_6827m

Przybyli oficjalni goście, obecne były poczty sztandarowe, asystę wojskową stanowili: kadra i studenci Wojskowej Akademii Technicznej.

IMG_6854m

Wiem, że ks. prof. Ryszard Rumianek cieszył się bardzo dużym autorytetem i szacunkiem wśród swoich współpracowników.

- mówił Dariusz Gwizdała, zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

- Pana Ministra Aleksandra Szczygło miałam okazje poznać i z nim współpracować i wiem, że był człowiekiem, któremu dobro Ojczyzny leżało na sercu, silna, sprawa i suwerenna Polska. Dobrze, że są takie miejsca jak to tutaj. (..) Jesteśmy winni pamięć żołnierzom roku 1920, żołnierzom roku 1939, wszystkim, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę. Jesteśmy winni pamięć tym wszystkim, którzy lecieli z Prezydentem Lechem Kaczyńskim w 2010 roku na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. I to ważne przesłanie. Pamiętajmy, że łączyła ich miłość do Ojczyzny, miłość do wolnej Polski. Przekażmy tę pamięć przyszłym pokoleniom.

List do uczestników uroczystości skierował prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Odczytał go poseł Paweł Lisiecki.

P4080121m

"Dziś w Ossowie w sposób szczególny kierujemy nasze myśli oraz nasze modlitwy ku dwóm wyjątkowym postaciom polskiego życia publicznego.

- czytamy w liście. -

Obaj położyli wielkie zasługi w dziedzinach swojej aktywności, ksiądz prof. Rumianek - na niwie akademickiej, Aleksander Szczygło - w sferze pracy państwowej. Mój śp. brat Prezydent Lech Kaczyński miał zaszczyt wręczyć księdzu rektorowi, w imieniu Rzeczypospolitej, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, w podzięce za wybitne osiągnięcia w działalności naukowo-dydaktycznej i za osiągnięcia w pracy duszpasterskiej. (..) . Z kolei Aleksander Szczygło był jednym z najbliższych współpracowników mojego śp. brata, można powiedzieć, że był z nim od zawsze, a przynajmniej od zarania III Rzeczypospolitej. (..) Łączyła ich praca dla dobra wspólnego, dla Polski. Obaj za to umiłowanie Ojczyzny zapłacili najwyższą cenę. Ta ich ofiara jest dla nas zobowiązaniem. Wezwaniem do tego, byśmy nieśli przesłanie tych, którzy zginęli przy podsmoleńskim lotnisku. (..) Apelem o to, byśmy starali się być dobrymi chrześcijanami, Polakami, obywatelami. Abyśmy traktowali te starania jako codzienną powinność.

IMG_6867m

Minister Jacek Kotas zabierając głos w imieniu rodziny Aleksandra Szczygło wspominał:

"Swoje życie poświęcił pracy. (..) Pokazywał, ze nawet z niewielkiej miejscowości dzięki pracy, uporowi można w Polsce dojść do najwyższych stanowisk. Jego praca była skupiona na Polsce".

Za upamiętnienie ks. prof. Rumianka w imieniu rodziny podziękował Sławomir Cichocki.

P4080170m

IMG_6860m

Ceremonii odsłonięcia pomników dokonali minister Dariusz Gwizdała, prezes Ryszard Walczak, ks. infułat Grzegorz Kalbarczyk, rektor-komendant Wojskowej Akademii Technicznej płk dr hab. inż. Tadeusz Szczurek, ks. prałat Jan Andrzejewski oraz członkowie rodzin obu uhonorowanych.

P4080194m

P4080204m

Po poświęceniu popiersi odbył się Apel Pamięci, a potem delegacje złożyły pod pomnikami wieńce, zabrzmiały salwy honorowe.

IMG_6909m

P4080286m

IMG_6887m

IMG_6947m

IMG_6943m

P4080040m

IMG_6939m

IMG_6946m

P4080090m

IMG_6950m

Relacja filmowa:

Relacja: Margotte i Bernard

Więcej zdjęć:
https://www.flickr.com/photos/55306383@N03/albums/72157680347314001


Źródło: http://blogpress.pl/node/23870

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka