mikstury bez metki
Bez Tabu! Wybrane, trudniej dostępne teksty, własne tłumaczenia i "widzimisie". Nie po drodze mi z chamstwem, fanatyzmem i polit-poprawnością...
11 obserwujących
133 notki
46k odsłon
  66   1

Ukraina i świat czczą pamięć ofiar Hołodomoru

https://static.ukrinform.com/photos/2021_11/thumb_files/630_360_1637962548-543.jpg

"Tego dnia płaczemy tak cicho, że słychać nawet nasze milczenie. W tym dniu oddajemy cześć milionom naszych zmarłych przodków i modlimy się za dusze milionów zmarłych Ukraińców. To Dzień Pamięci Ofiar głodomorów. Dzień, w którym wspominamy noc. Kilka najciemniejszych nocy; nie lat, nie dekad ale całego stulecia w życiu naszego narodu. Egzystencji, którą trudno nazwać życiem. Egzystencję ludzi, którzy pozostali bez okruchów chleba. Rodziców, którzy zostali bez swoich dzieci. Dzieci, które pozostały bez rodziców. Pokolenia, które pozostały bez nadziei".

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zelensky  z okazji Dnia Pamięci ofiar głodu na Ukrainie

 https://gordonua.com/news/society/zelenskiy-golodomor-ne-smog-nas-unichtozhit-tak-chto-est-komu-eto-pomnit-i-peredavat-pamyat-sleduyushchim-pokoleniyam-1583498.html

27.11.2021 - Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu i Represji Politycznych obchodzony jest corocznie w czwartą sobotę listopada na podstawie dekretów prezydenckich z 1998 i 2007 roku - donosi Ukrinform.W XX wieku Ukraińcy doświadczyli trzech masowych głodów: 1921–1923, 1932–1933 i głodu 1946–1947. Jednak najbardziej masowy był Hołodomor z lat 1932–1933 - ludobójstwo narodu ukraińskiego popełnione przez totalitarny reżim komunistyczny ZSRR.

Wielki głód na Ukrainie poprzedzony był szeregiem wydarzeń. I tak 18 listopada 1932 r. wydano Uchwałę Komitetu Centralnego Partii Komunistycznej (b) „O środkach na rzecz wzmocnienia zakupów zboża”, która przewidywała karę za nieprzestrzeganie planów zbioru zbóż - gospodarstwa były karane grzywną w naturze, tj. konfiskatą 15-miesięcznej stawki mięsa. W dalszej kolejności lista produktów kompensacyjnych została poszerzona o ziemniaki i smalec, pod koniec roku o produkty do długotrwałego przechowywania. Ponadto, wydana tego samego dnia rezolucja „O likwidacji kontrrewolucyjnych ośrodków i ugrupowań kułackich” pozwoliła na pozbawienie chłopów chleba w ramach artykułu „Zbrodnie kontrrewolucyjne”.

Kilka dni później, 26 listopada, Ludowy Komisarz sprawiedliwości i Prokurator Generalny Ukraińskiej SRR wydali rozkaz, w którym podkreślono, że „represje są jednym z potężnych środków przezwyciężenia klasowego oporu wobec skupu zboża”. W ten sposób sztuczny głód stał się przemyślaną i starannie zamaskowaną operacją karną.

Najpierw skonfiskowano ukraińskim chłopom, uprawiane przez nich samych, zboże, następnie ostatnie zapasy żywności - licznymi grzywnami rzeczowymi i rewizjami. W grudniu 1932 r. zakazano handlu produktami w 82 obwodach Ukrainy, zaprzestano także dostaw towarów przemysłowych. Z początkiem 1933 r. zakaz opuszczania ogarniętej głodem Ukrainą pozbawił chłopów ostatniej nadziei na ocalenie. Pozostawione bez chleba wygłodniałe rodziny chłopskie jadły różne surogaty: kolby i łodygi kukurydzy, przesiane łuski, suszoną słomę, zgniłe arbuzy i buraki, łupiny ziemniaków, strąki akacji, pokruszoną korę i liście drzew.

Terror Głodu, który trwał na Ukrainie przez 22 miesiące, zabrał życie prawie 4 milionom ludzi.

Temat Wielkiego Głodu od dziesięcioleci jest tematem tabu. Jak długo istniał reżim komunistyczny, nawet mówienie o głodzie tamtych lat było surowo zabronione. Dochodzenia w sprawie tej tragedii rozpoczęły się dopiero pod koniec lat 80. Dziś na Ukrainie, zgodnie z ustawą z 28 listopada 2006 r. „O Wielkim Głodzie na Ukrainie 1932–1933”, głód lat 1932–1933 uznawany jest za akt ludobójstwa narodu ukraińskiego, a jego publiczne zaprzeczenie – za obrazę pamięci milionów ofiar głodu i poniżanie godności narodu ukraińskiego i jest nielegalne”.

Decyzją Sądu Apelacyjnego w Kijowie z 13 stycznia 2010 r. sowieccy przywódcy Josip Stalin, Wiaczesław Mołotow, Łazar Kaganowicz, Paweł Postyszew, Stanisław Kosior, Włas Czubar i Mendel Chatajewicz zostali uznani za winnych zorganizowania Wielkiego Głodu na Ukrainie.

7 grudnia 2016 r. ukraińscy parlamentarzyści wezwali inne państwa do uznania Wielkiego Głodu za ludobójstwo narodu ukraińskiego. Jak dotąd zrobiło to 17 państw. Kolejne 10 krajów w oficjalnych apelach potępiło Hołodomor jako akt eksterminacji ludzkości popełniony przez totalitarny reżim stalinowski lub uczciło pamięć o jego ofiarach. Ponadto Hołodomor lat 1932-1933 na Ukrainie został uznany za akt ludobójstwa na szczeblu regionalnym i gminnym w 8 krajach.

W całej Ukrainie odbędą się ogólnokrajowe wydarzenia poświęcone Dniu Pamięci o Wielkim Głodzie - imprezy żałobne, tematyczne wydarzenia naukowe, informacyjne i kulturalno-artystyczne, wystawy, prezentacje dokumentów, zdjęć i filmów. Jednocześnie zostanie opuszczona flaga państwowa.

O 16.00 w każdym domu Ukraińcy zapalą pamiątkowe znicze i przystąpią do powszechnej minuty ciszy.

av


https://www.ukrinform.pl/img/logo_eng.svg

niedziela, 28 listopada 2021,

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale