Blog
Biez Wodki Nie Razbieriosz
Forum Rosja-Polska
Forum Rosja-Polska "Bcё будeт прaвильнo, нa этoм
89 obserwujących 527 notek 1394690 odsłon
Forum Rosja-Polska, 5 lipca 2014 r.

Ukraina - Kuryle - Zielony Klin

W oczach japońskich liderów i większości Japończyków, aneksja Krymu dokonana przez prezydenta Putina jest przejawem normalnego paradygmatu rosyjskiej historii. Lecz większa część Japończyków uważa także, że działania Rosji na Ukrainie będące przejawem tego paradygmatu były i są określone  ekspansjonistycznym genem, który od samego początku jej istnienia znajduje się w politycznym DNA Rosji, a nie wyłącznie samym  Putinem. Tak mówi była minister obrony Japonii i deputowana so parlamentu Juriko Koike.

Bandyckie postępowanie Putina w stosunku do Krymu świadczy tylko o jego powrocie do bezmyślnych ambicji restauracji imperium. Oznacza to też, że jego obietnice dalszych rozmów z Tokio o Kurylach są kłamliwe. Teraz Japonia będzie działała patrząc na Krym – stwierdziła Juriko Koike.

Pani Juriko Koike twierdzi też, że ok. 60% mieszkańców Iturup ma swoje korzenie na Ukrainie!

z

Na Iturup: wulkan „Bogdan Chmielnicki”.

Iturup  to jedna z wysp wśród Północnych Terytoriów, czy też Południowych Kuryli, należąca do spornych obszarów, nieuregulowanych traktatem pokojowym pomiędzy Rosją a Japonią od 1945 roku.

Japonię szczególnie niepokoi rosyjski ekspansjonizm bo tylko ona jako jedyna wśród G-7 ma terytorialny spór z Rosją, dotyczący  Wysp Kurylskich.

z

W kontekście ostatnich wydarzeń z Krymem szczególnie wygląda historia z Kurylami. Po zabiciu lub wygnaniu rdzennych japońskich mieszkańców Terytoriów Północnych w czasach sowieckich, na wyspy zostało przywiezione mnóstwo Ukraińców I oni żyją tam do tej pory. Jeśliby na wyspie Iturup postanowiono zrobić referendum dotyczące jej  niepodległości, to uwzględniając, że 60% mieszkańców tej wyspy ma ukraińskie korzenie, to czy Putin uznałby wyniki referendum tak chętnie jak uczynił to z Krymem? – zapytuje była pani minister.

Po aneksji Krymu, Japonia zaczęła sobie zdawać sprawę, że putinowski projekt restauracji imperium decyduje o polityce Rosji. I dlatego udzieliła Ukrainie pożyczkę 1,5 miliarda dolarów.

Z wypowiedzi Juriko Koike wynika, że Japończycy dopiera teraz pozbyli się złudzeń.  I zdają już sobie sprawę, że stare, dawne wypowiedzi Putina o uzgodnianiu z Japonią sprawy Wysp Kurylskich są tak samo kłamliwe, jak jego zapewnienia, że Rosjanie na Krymie byli w niebezpieczeństwie i konieczna stała się ich samoobrona przez “zielonych ludzików”.

Jednym słowem, Japończycy ujrzeli Rosję taką, jaka ona jest w samej rzeczy, czego jeszcze nie są w stanie zrozumieć Niemcy i niektóre kraje Unii Europejskiej.

Rosja nigdy nie zrezygnuje już w sposób pokojowy z żadnego skrawka terytorium, które uznaje za swoje.

Jeszcze trzeba wyjaśnić obecność Ukraińców na Dalekim Wschodzie.

Skąd oni tam się wzięli?

Ukraińscy koloniści zaczęli pojawiać się tam w II połowie XIX wieku, potem było ich tam ponad 200 tysięcy, a według niektórych źródeł 2 miliony i stanowili nawet 87%  ludności na powierzchni 1 miliona kilometrów kwadratowych. Zorganizowane przesiedlenia i zagospodarowanie ziem Dalekiego Wschodu przez Ukraińców rozpoczęło się w 1883 roku, kiedy to do Władywostoku dotarły dwa statki z Odessy. Na ich pokładach przypłynęło około 1700 ukraińskich chłopów z Czernihowskiej i Kijowskiej guberni (wśród których byli także Polacy). Ukraińcy osiedlali się tam, gdzie można było uprawiać pszenicę, aż do strefy wiecznej zmarzliny. Zasiedlali stepowe rejony Przymorskiego Kraju, południe Chabarowskiego Kraju oraz południowe tereny Amurskiego obwodu. Tereny te wówczas były bezludne. Każdy osiedleniec otrzymywał po 100 dziesięcin ziemi, którą trzeba było wykarczować i przygotować do uprawy. W 1913 r. na południu Dalekiegon Wschodu, w Zielonym Klinie było około 70% Ukraińców, a Rosjan poniżej 10% i to prawie wyłącznie w miastach.

z

Stara ukraińska mapa.

Krajowa Rada Ukraińców Dalekiego Wschodu napisała nawet konstytucję swojego państwa Zielony Klin i tworzyła swoja armię. W 1917 r. powstały rady okręgowe, rozwijały się ukraińskie szkoły, wydawano ukraińskie gazety i książki. Powstawały też ukraińskie siły zbrojne. Już w 1918 r. gen. Hreszczatycki sformułował pierwszą ukraińską dywizję, lecz admirał Kołczak nie był tym zachwycony - nie podobały mu się niepodległosciowe dązenia Ukraińców i wysłał ją do walki z bolszewikami. 

W październiku 1920 r. ataman Siemienow, szef rządu Republiki Dalekiego Wschodu zgodził się na utworzenie ukraińskiej armii. I polski szlachcic, generał – major Leonid Werigo zaczął ją formować we Władywostoku, gdzie znajdowały się organy władzy Zielonego Klina.

Udało mu się stworzyc ukraiński pułk. Niestety, dowodzący w 1921 r siłami zbrojnymi Rządu Tymczasowego we Władywastoku S.N. Mierkułowa, biały generał Grzegorz Wierzbicki nie popierał tworzenia ukraińskiej armii. 

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

"Мощный удар для наших маленьких еврозрителей: по смс-голосованию Кончита Вурст получила от России ТРЕТЬЕ МЕСТО. Ах вы, лицемерные гады!"
"На Украине произошло народное восстание против коррумпированной и воровской власти. Ядром этого восстания были Киев и западные области страны, но его поддержала (молчаливо) и большая часть юго-востока, иначе бы сейчас Янукович не проводил странных пресс-конференций в Ростове-на-Дону. На эту тему есть политическое заявление партии, которую я возглавляю. У народа есть право на восстание в условиях, когда другие политические методы борьбы исчерпаны. Не буду долго рассусоливать. Два примера о том, что такое "власть Януковича": а) сын Януковича, бывший стоматологом, стремительно превратился в долларового миллиардера. Что может ещё лучше иллюстрировать чудовищную коррупцию? б) Премьер-министр Азаров, из-за которого во многом и начался «Майдан", долго втирал всем про ужасный Запад, иностранное влияние и "гей-ропу", а сам после отставки, быстро свалил жить в Австрию, где у его семьи поместье и банковские счета. Что может лучше иллюстрировать чудовищное лицемерие? Хоть ты из Донецка, хоть ты из Львова - нормальный человек понимает, что такую власть надо менять. Вор Янукович решил, что тех, кто им недоволен, надо бить по голове. А потом решил, что в них надо стрелять. Вот и оказался в Ростове. (...)
Империализм - зло и глупость. Он вредит интересам народа России. (...)
"Oczywiście, że są między naszymi krajami i drażliwe tematy ale o nich jest głośno i trwa taki jakby wyścig, kto komu bardziej dokopie. Uważam, że dużo lepsza jest rozmowa na zasadzie - owszem, to i tamto się wydarzyło ale i wydarzyło się też to i to. Po prostu na samych konfliktach pokoju się nie zbuduje, trzeba pokazywać też i to, że możemy razem coś pozytywnego zdziałać, że są sprawy które potrafią nas łączyć, że między nami była nie tylko nienawiść i krzywdy. Mamy momenty w historii które Rosjan i Polaków zbliżają, mamy i takie które dzielą. O tych drugich mówi się dużo, o tych pierwszych prawie nic. Stawia się pomnik najeźdźcom z Armii Czerwonej, a nie honoruje się rosyjskich żołnierzy sojuszniczych, ginących w obronie niepodległej Polski i niepodległej białej Rosji. " PSZCZELARZ http://bezwodkinierazbieriosz.salon24.pl/283223,kaukaskie-termopile-6tej-kompanii-6#comment_4049311 image **************************************************** image free counters ******************************************************* Общественно-исторический клуб

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Zgoda - w obu wypadkach Rosja woli od przyznania swojej (większej lub mniejszej) współwiny...
  • @IGOR JANKE - unikalne forum 2 narodów, 2 języków, 2 alfabetów Właściciel zapomniał o...
  • @MŁODY ROSJANIN По сути дела я с вами согласен. О...

Tematy w dziale