bilbo bilbo
204
BLOG

Zmiany – tak, a konstytucja?(poprawiona wersja)

bilbo bilbo Społeczeństwo Obserwuj notkę 2

Nadchodzą nowe czasy. Stoimy w obliczu nowego wyzwania. Nadchodzi pora podejmowania nowych, odważnych – lub nie – decyzji. Jedni na to czekali z utęsknieniem, a inni z obawą, ze strachem i głęboką nienawiścią do autorów tych zmian. Trzeba, aby utrwalić to, co się zdobyło i wyciągnąć dodatkowe korzyści, działać szybko i śmiało, ale także – rozważnie. Każde działanie pociąga za sobą koszty materialne, finansowe, a czasem – ludzkie. Jest to wielka odpowiedzialność dla ludzi, którzy do rządzenia podchodzą z pobudek ideowych – naprawy państwa. Ten nowy rząd nie ma zresztą innych możliwości: czasy brania władzy, aby się dorobić, ustawić materialnie, a potem szpanować dworami, pałacami ekstra samochodami i zegarkami, minęły bezpowrotnie (a przynajmniej na dłuższy okres, przynajmniej jednego pokolenia). Obudzone społeczeństwo (w tym także upokorzeni i dyszący nienawiścią przegrani), będzie patrzyć rządowi na ręce – a warunki czasowe i finansowe są trudne i długi państwowe – ogromne.

Przy działaniach naprawczych w dziedzinie gospodarki, obrony, edukacji, nauki, warunków socjalnych i społecznych, problemy będą mnożyć się, a opór materii (czytaj: biurokratycznej administracji) – wzrastać. Wielu reform nie da się rozwiązać bez odpowiednich zmian w konstytucji. Zresztą ta konstytucja nie jest najlepsza, a jej główny autor (Aleksander Kwaśniewski) też niezbyt „na czasie”. Zanosi się na jej wymianę. Do tego potrzebna jest szeroka koalicja i aby taką uzyskać, należy wpierw opracować wstępne założenia, a później debatować nad szczegółami. Z uwagi na warunki geopolityczne, utworzenie sensownych założeń jest arcytrudne: chciałoby się prawdziwej demokracji (nie tej lewackiej), co wiąże się z dużą swobodą obywatelską (aż do zasad maksymalnego ograniczenia roli państwa, jakie proponują libertarianie), co stanowi sprzeczność z szybkim wzmocnieniem obronności kraju (wobec agresywnej postawy Rosji, a także niejasnych gierek Niemców i lewackiej całej Unii). Wydaje się, że potrzeba silnego państwa z narzuconymi wieloma ograniczeniami obywatelskimi. Grozi to popadnięciem w skrajność (od nacjonalizmu rządu autorytarngo, do dyktatury). Wszystkie skrajne propozycje są nie do przyjęcia, ale nie znaczy to, że należy je całkowicie pominąć i wykluczyć z rozważań nad nową konstytucją i ustrojem państwa. Zespół autorski powinien wpierw zapoznać się szczegółowo ze wszystkimi poglądami i wypracować jakiś korzystny kompromis (nie zgniły!), dla polskich warunków i przekonań społecznych, co poddane pod dyskusję obywatelską (w końcowym etapie – referendum) pozwoli utworzyć wymaganą koalicję do przegłosowania zmian. Dobra konstytucja – to nie wszystko, ale lepsza – od złej. Podobno najlepszą w świecie konstytucję miała stalinowska komuna, lecz rozstrzelano ją, razem z jej autorem. Po Bucharinie nie zostało nawet śladu, a ta konstytucja pewnie spoczywa gdzieś na Kremlu w kryształowej trumnie. I tu nasuwa się dosyć dziwne spostrzeżenie i refleksja: Najlepszą chyba Deklarację ideową miała PO:

http://www.krzysztoftyszkiewicz.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=81&Itemid=62

Ze względu na kuriozalne różnice między deklaracją, a codzienną praktyką w PO warto się z nią zapoznać w całości, co poniżej notki czynię w przypisach (*).

Proszę uważnie przeczytać i odpowiedzieć sobie: gdzie sprawiedliwość, honor i wiara, a gdzie obłuda, kłamstwo i zła wola?

http://www.krzysztoftyszkiewicz.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=81&Itemid=62

Ze względu na kuriozalne różnice między deklaracją, a codzienną praktyką w PO warto się z nią zapoznać w całości, co poniżej notki czynię w przypisach (*).

Proszę uważnie przeczytać i odpowiedzieć sobie: gdzie sprawiedliwość, honor i wiara, a gdzie obłuda, kłamstwo i zła wola?

Wracając do propozycji nowelizacji konstytucji polecam zapoznać się deklaracjami nowego w Polsce ruchu – Libertarjanizmu i jego odmiany o charakterze prawicowym.  Jak wspomniałem powyżej, wiele ich poglądów na rzecz podwyższenia swobody obywatelskiej i ograniczenia roli państwa można będzie wykorzystać, gdyż są logiczne i uzasadnione:

http://partialibertarianska.org/deklaracja-ideowa/#23

Wspomniany ruch od 2014 jest w Polsce zarejestrowany jako Partia Libertariańska i ma szansę rozwinąć się, z uwagi na atrakcyjne dla swobody obywatelskiej tezy.

PRZYPISY:

(*)

DEKLARACJA IDEOWA - Przyjęta przez Klub Poselski Platforma Obywatelska w dn. 21 grudnia 2001 r.

Tworzymy Platformę Obywatelską w imię wspólnej wiary w sens i możliwości dobrej polityki we współczesnymświecie. Na progu trzeciego tysiąclecia pragniemy uwolnić energię Polaków, by czerpać dumę z godnego miejsca Rzeczypospolitej w jednoczącej się Europie.

Polityka w służbie człowieka -Platforma Obywatelska zrodziła się z protestu przeciwko złej polityce. Dobra polityka pozostaje w służbie człowieka, nie zaś jakiejkolwiek doktryny lub interesu. Polityka łączy się z moralnością tylko tam, gdzie pielęgnowane są cnoty obywatelskie. Gdzie patriotyzm stawiany jest ponad walkę o partyjne interesy. Gdzie autorytet państwa wymusza bezwzględne przestrzeganie prawa, także przez rządzących. Gdzie roztropność nakazuje powściągać grupowe spory. Zaś honor ceniony jest bardziej niż spryt. - Platforma Obywatelska chce przywrócić blask tradycyjnym ideałom republikańskim. Ideałowi Państwa jako dobra wspólnego i skutecznego strażnika sprawiedliwości oraz bezpieczeństwa. Ideałowi obywatela – jako osoby wolnej i odpowiedzialnej za los swój i swojej rodziny. 

 Fundament wartości - Fundamentem cywilizacji Zachodu jest Dekalog. Wierzymy wspólnie w trwałą wartość norm w nim zawartych. Nie chcemy, by Państwo przypisywało sobie rolę strażnika Dekalogu. Ale Państwo nie może pozwalać, by jedni – łamiąc zawarte w nim zasady – pozbawiali w ten sposób godności i praw innych albo deprawowali tych, którzy nie dojrzeli jeszcze do pełnej odpowiedzialności za swoje życie. Dlatego zadaniem Państwa jest roztropne wspieranie rodziny i tradycyjnych norm obyczajowych, służących jej trwałości i rozwojowi. Dlatego prawo winno ochraniać życie ludzkie, tak jak czyni to obowiązujące dziś w Polsce ustawodawstwo, zakazując również eutanazji i ograniczając badania genetyczne. – Zadaniem polityki jest ciągłe wytyczanie granic, tórych przekroczenie przez człowieka lub grupę ludzi wystawia całą wspólnotę na niebezpieczeństwo. Ale także granic władzy publicznej, tórych przekroczenie narusza autonomię jednostki. Dobra polityka potrafi obronić obywateli przed anarchią i prywatą.

 Platforma ruch otwarty - Tworzymy partię polityczną, by moc wspólnie uczestniczyć w demokratycznych wyborach do parlamentu i samorządu terytorialnego. Demokracja potrzebuje partii politycznych. Ale wiemy zarazem, że partyjniactwo uczyniło zła we współczesnej Polsce. Partie wypełniają zaledwie niewielką część aktywności publicznej Polaków. - Dlatego Platforma Obywatelska chce być miejscem spotkania i wspólnej aktywności - dla uczestników zaprzyjaźnionych stowarzyszeń i organizacji, dla ludzi podzielających nasze ideały, lecz poświęcających się nie działalności politycznej, ale pracy w swoim zawodzie lub środowisku. Nie chcemy i nie będziemy budować zamykającej się organizacji własnego aparatu. Dlatego chcemy, by władze Platformy były w rękach tych, których Polacy obdarzyli zaufaniem i mandatem  wyborczym.

 Uwolnić energię Polaków - „Zdolność człowieka do inicjatywy i przedsiębiorczości stanowi źródło bogactwa społecznego, zaś wolny rynek jest najbardziej skutecznym narzędziem wykorzystywania zasobów i zaspokajania potrzeb”. Te słowa Jana Pawła II, pochodzące z encykliki Centesimus Annus(IV, 32, 34), dobrze wyrażają nasze przekonanie o wartości twórczego i aktywnego wysiłku człowieka w procesie gospodarczym. Nie na darmo Platforma postawiła sobie za cel uwolnić energię Polaków.  - Niestety, po 12 latach niepodległości, Polska znowu przestała doganiać uciekający w szybkim rozwoju świat. Polskę ogarnia fala stagnacji i niewiary w przyszłość. Główną przyczyną jest paraliżowanie rozwijającej się przedsiębiorczości i obywatelskiej inicjatywy przez biurokrację, złe prawo i grupowe interesy związków zawodowych. Nie ma innej drogi do szybkiego rozwoju i dobrobytu jak powrót do idei wolności. Nie ma innej skutecznej polityki gospodarczej – jak polityka konkurencji, ochrony własności prywatnej i twardego rozprawienia się przez państwo z przyczynami paraliżu przedsiębiorczości.

 Być Polakiem w zjednoczonej Europie - Platformę Obywatelską zrodziło także nasze wspólne marzenie o zjednoczonej Europie. Obecność Polski w procesie budowania Unii Europejskiej traktujemy jako postulat wynikający z dogłębnego zrozumienia polskiego interesu narodowego we współczesnym świecie i racji stanu naszego Państwa. Obecność ta otworzy przed nami nowe możliwości unowocześnienia Państwa, poprawy jakości życia ludzi, a także pogłębienia narodowej tożsamości i współodpowiedzialności za losy Europy. - Stąd miłość i poświęcenie dla Ojczyzny, znajomość polskiej historii i kultury, wreszcie świadome przenoszenie narodowej i rodzinnej tradycji – to szczególnie doniosłe zadania dla naszego pokolenia. Pokolenia, które jako pierwsze stanęło przed szansą wprowadzenia Polski na równych prawach do tworzącej się unii narodów europejskich

Wracając do propozycji nowelizacji konstytucji polecam zapoznać się deklaracjami nowego w Polsce ruchu – Libertarjanizmu i jego odmiany o charakterze prawicowym.  Jak wspomniałem powyżej, wiele ich poglądów na rzecz podwyższenia swobody obywatelskiej i ograniczenia roli państwa można będzie wykorzystać, gdyż są logiczne i uzasadnione:

http://partialibertarianska.org/deklaracja-ideowa/#23

Wspomniany ruch od 2014 jest w Polsce zarejestrowany jako Partia Libertariańska i ma szansę rozwinąć się, z uwagi na atrakcyjne dla swobody obywatelskiej tezy.

 

bilbo
O mnie bilbo

spokojny i wyrozumiały (lecz z ograniczeniami:dla głupoty i złych intencji

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo