eugeniusz1 eugeniusz1
1971
BLOG

Skutki wojen- dług, kryzys gospodarczy i co dalej?

eugeniusz1 eugeniusz1 Gospodarka Obserwuj notkę 7

W wyniku rozpętania wojen w Iraku i Afganistanie dług publiczny USA osiągnął rekord wszech czasów i osiągnął pułap ponad 14 bln dol. wg agencji AP. Każdy Amerykanin jest zadłużony na ponad 45 tys. dol.
Niemal połowa obecnego zadłużenia powstała w ciągu ostatnich sześciu lat. Zadłużenie wzrosło z 7,6 bln dol. w 2005 roku, kiedy prezydent George W. Bush zaczynał swą drugą kadencję, do 10,6 bln w dniu, w którym urząd prezydenta objął Barack Obama i do 14,02 bln obecnie.
Dług publiczny zazwyczaj kurczy się w czasach pokoju i rośnie w latach wojny. Gwałtowny skok zadłużenia od 2005 roku przypadł na okres, w którym Stany Zjednoczone prowadziły dwie kosztowne wojny oraz przeszły najgłębsze załamanie gospodarcze od lat 30. XX wieku. W marcu 2011 roku przekroczony zostanie dopuszczalny prawnie limit wysokości długu publicznego, który wynosi 14,3 mld dol. Jeśli limit ten nie zostanie podniesiony, gospodarkę amerykańską czeka katastrofa na miarę kryzysu finansowego z lat 2008-2009. Deficyt budżetowy wyniósł w 2010 roku 1,7 bln dol. W roku bieżącym rząd wyda zapewne o 1,3 bln dol. więcej niż uzyska przychodów. Oznacza to, że na każdego wydanego dolara rząd pożycza 41 centów. USA całkiem realnie mogą się znaleźć na granicy bankructwa. W tej sytuacji Prezydent USA Barack Obama i przywódcy Unii Europejskiej Herman Van Rompuy i Manuel Barroso zaapelowali w sobotę (08.01. 2011)do swych partnerów z grupy G20 o działania na rzecz zrównoważonego wzrostu gospodarczego i unikanie "wojen walutowych" w postaci "konkurencyjnego obniżania kursu walut nie odzwierciedlających podstawowych realiów ekonomicznych". Czy chińczycy bezinteresownie oprócz oficjalnego stanowiska w realnej rzeczywistości się zgodżą - bardzo wątpie. Pytanie pozostaje - jaką cenę wystawią za dalsze finansowanie tego długu - bo około 1 biliona dolarów to są chińskie kredyty. O ile podniosą odsetki.? Jaki ustępstwa uzyskają w międzynarodowych organizacjach? O ile poprawią sobie warunki zbytu chińskich towarów na rynkach kontrolowanych przez USA? Kiedy rozpoczną rozmowy o przyłączeniu Tajwanu? Wojna ekonomiczna trwa i chińczycy w tej rozgrywce narzucają swoje warunki wszędzie tam, gdzie im nadarzy się okazja. Oficjalnie protestowali przeciwko wojnom w Iraku i Afganistanie lub wstrzymywali się od głosu, by zyskać sympatie drugiej strony bo po zakończeniu wojen, robić interesy przy odbudowie. Jednocześnie bardzo chętnie współfinansowali te wojny w postaci kredytów dla USA. Umiejętność zarabiania na obydwu stronach konfliktu to specjalność chińska doskonale przećwiczona na afrykańskim "poligonie doświadczalnym".
Dwugodzinne spotkanie amerykańskiego prezydenta z czołowymi politykami UE odbyło się na marginesie szczytu NATO w Lizbonie. Po spotkaniu obie strony potwierdziły wolę realizacji zobowiązań podjętych na niedawnym szczycie grupy G20 w Seulu i podkreśliły kluczowe znaczenie wzmacniania i pogłębiania handlu światowego. USA i UE obiecały wykorzystać swoje możliwości dla pomyślnego zakończenia w przyszłym roku rokowań handlowych w ramach tzw. rundy z Doha.Negocjacje prowadzone w ramach rundy z Doha mają na celu obniżenie światowych barier handlowych i stymulowanie wzrostu gospodarczego."Podkreśliliśmy nasze zaangażowanie na rzecz zwalczania protekcjonizmu jako odpowiedzi na wyzwania stojące przed naszymi gospodarkami" - to komunikat. A w rzeczywistości to dalsze otwarcie się na chińską produkcje. Jak wjedzie do USA szerokimi "wrotami" chińska produkcja to deklaracje Prezydenta B. Obamy o walce z bezrobociem są czczą mową. Kolejną charakterystyczną cechą zmiany sytuacji jest fakt, że spotkanie z zaufanymi europejskimi partnerami odbyło się po spotkaniach w Azji - Daleki Wschód.To wyznaczyło miejsce Europy w amerykańskiej polityce."Ten szczyt nie był tak ekscytujący jak inne ponieważ zasadniczo zgadzaliśmy się we wszystkim" - powiedział Barack Obama podsumowując spotkanie z przywódcami UE.Czyżby Europie pozostała tylko rola realizacji tego co ustalono na Dalekim Wschodzie? To my mamy przejąć ciężar kryzysu gospodarczego?

eugeniusz1
O mnie eugeniusz1

Absolwent:SGPiS Warszawa Wydział Handlu, SGH Warszawa Kolegium Gospodarki Światowej Studia Doktoranckie MSP –Dyplom nr 565/2002 dla członków rad nadzorczych SSP, ITS Warszawa - Certyfikat Kompetencji Zawodowych w krajowym transporcie drogowym rzeczy nr 08418/F2/04 ITS- Warszawa - Certyfikat Kompetencji Zawodowych w międzynarodowym transporcie drogowym rzeczy nr 00783/F4/05 Politechnika Radomska Wydział Nauczycielski Studia Podyplomowe – Przygotowanie Kwalifikacyjne do zawodu Nauczyciela. Akademia Świętokrzyska Kielce Studia Podyplomowe Historii. UW Podyplomowe Studium Bezpieczeństwa Narodowego UJ Studia Podyplomowe Dyplomacja i stosunki międzynarodowe UW Wydział Geografii i Studiów Regionalnych. Interdyscyplinarne Studia Podyplomowe Rozwój w dobie globalizacji – Global Development Uniwersytet Papieski Jana Pawła II Studia Podyplomowe Filozofia, Etyka i wiedza o Kulturze KUL Jana Pawła II Studia Podyplomowe Komunikacja Społeczna i Dziennikarstwo. UW Podyplomowe Studia Prawa Miedzynarodowego. Akademia Dyplomatyczna PISM Studium Polityki Zagranicznej. Uniwersytet Łódzki Certyfikat języka angielskiego. Akademia Obrony Narodowej Podyplomowe Studia Międzynarodowych Stosunków Wojskowych.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (7)

Inne tematy w dziale Gospodarka