4 obserwujących
391 notek
163k odsłony
447 odsłon

Gorzowski "Stilon"

Wykop Skomentuj5

Zakłady Włókien Chemicznych Stilon w Gorzowie Wielkopolskim powstały w 1951 roku. To mniej więcej wtedy szalenie modnym rozwiązaniem stał się włókna – potocznie mówiąc – z „tworzyw sztucznych”.
Wcześniej stosowano włókna pochodzenia naturalnego – albo były to włókna roślinne (len, bawełna) albo włókna pochodzenia zwierzęcego (wełna owcza, kokony jedwabnika morwowego, sierść zwierząt futerkowych). Włókna naturalne wytwarzano w gospodarstwach rolniczych i był to raczej długi proces wytwarzania, wyplatania tkaniny i jej barwienia, w końcu z różnobarwnych bel wytwarzano m. in. odzież niezbędną w każdych okolicznościach.
Tkaniny z włókien naturalnych miały do siebie to, że po wypraniu i wysuszeniu wymagały dodatkowej pracy w przywróceniu im nienagannej świeżości przez prasowanie. Proces wytwarzania był stosunkowo długi, a walory użytkowe wymagały dodatkowych nakładów pracy.
Gdy wyprodukowano włókna poliamidowe – stały się one fantastycznym dodatkiem do tkanin, które nagle uzyskały zupełnie nowe właściwości. Tkaniny z dodatkiem włókien sztucznych błyskawicznie prały się i szybko wysychały, a ponadto nie traciły swego kształtu – odzież nie wymagała już uciążliwego prasowania.
Doświadczenia nad produkcją włókien pozwoliły uzyskać bardzo wytrzymałe tkaniny nie tracące swych właściwości po wypraniu a poza tym stały się nad wyraz wytrzymałe.
Włókna z tworzyw sztucznych mogły też uzyskiwać znacznie większe wymiary nawet do tego stopnia, że udało się wytworzyć względnie szerokie taśmy, które można było wykorzystać jako podkład – nośnik innych substancji. Tak doszło między innymi do wyprodukowania taśmy z nośnikiem magnetycznym, wykorzystywane także jako taśmy magnetofonowe.
Rozwój nośników przyczynił się do upowszechnienia różnych urządzeń do utrwalania dźwięków oraz obrazu – a gorzowskie zakłady stały się producentem doskonałych taśm magnetofonowych. Były one tak bardzo poszukiwane, że w latach 80. XX w. w Polsce były wręcz deficytowe…
Mijały lata, aż doszliśmy do roku 1990, kiedy to dokonała się nie tylko zmiana technologiczna, ale też i przemiany ustrojowe. Eksportowe przedsiębiorstwo, które zatrudniało ponad 7 tysięcy pracowników, także uległo tym przekształceniom własnościowym a zatrudnienie zostało ograniczone do około 500 pracowników…    


 
image

To był hit, ale nad wyraz trudno dostępny w Polsce, chociaż produkowano go w Gorzowie Wielkopolskim,
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/6d/Stilon_Agfa.jpg/1200px-Stilon_Agfa.jpg 


W XXI wieku ten zakład, którego początki sięgają przełomu XIX i XX wieku, praktycznie stracił na znaczeniu. Chociaż jeszcze w latach 80 XX w. był mecenasem kultury i wiodącym producentem – dzisiaj jest własnością kapitału francuskiego. Tak zakończyło się „dofinansowanie” polskiej produkcji przez kapitał zagraniczny.


Na podstawie:
https://www.google.com/search?client=firefox-b&q=Stilon+Gorz%C3%B3w+fabryka&sa=X&ved=2ahUKEwjdyoDk1dzqAhVSrosKHaEzCRQQ1QIoBHoECC8QBQ&biw=1429&bih=1016 


Wykop Skomentuj5
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka