4 obserwujących
385 notek
162k odsłony
477 odsłon

Jaka będzie cena prądu ?

Wykop Skomentuj14

    Przed nami kolejny okres jesienno zimowy wymagający nie tylko ogrzewania naszych mieszkań czy miejsc pracy, ale również dodatkowego oświetlenia z uwagi na długość dnia. O ile dawniej wystarczało łuczywo lub świeca, dzisiaj podstawowym surowcem energetycznym jest prąd elektryczny.

Już widzę wątpliwości co bardziej gorliwych lingwistów - bo czy prąd  elektryczny jest surowcem? 


Jeżeli rozważamy zjawisko energii elektrycznej, to źródłem prądu elektrycznego jest ruch elektronów. Można go wymusić obracając specjalnie skonstruowaną ramkę z metalu w polu magnetycznym. Oczywiście jest to znaczne uproszczenie, bowiem nie o taki prąd chodzi.

Generator prądu o znaczeniu przemysłowym jest wielkim wałem obracającym się w łożyskach. Ten wał poruszany jest energią spadającej wody albo też siłą pary wodnej, która ma zdolność poruszania tego wału. Obracający się wał uruchamia wirnik zbudowany z szeregu uzwojeń z przewodu miedzianego w stałym polu magnetycznym a cały system pomocniczy ma zadanie wyprowadzić powstającą energie elektryczną poza generator tego prądu.

A cena tej pracy jest funkcją kosztu stworzenia takiego urządzenia oraz kosztów eksploatacji elektrowni oraz kosztu przesyłania tego prądu do odbiorców. Ponadto na cenę energii elektrycznej może mieć zapotrzebowanie - które sprzyja podnoszeniu ceny na prąd elektryczny.

Zadaniem państwa jest prowadzenie takiej polityki gospodarczej, aby wytwórca  energii elektrycznej uzyskiwał dochód ze swojej działalności, ale cena energii nie przenosiła się na wyrób finalny innych dóbr. Oznacza to, że administracja państwowa będzie zainteresowana utrzymaniem ceny za energię elektryczną na poziomie akceptowanym przez społeczeństwo - w rozliczeniach indywidualnych z dostawcą energii elektrycznej dla odbiorców, ale producenci otrzymają zwrot kosztów poniesionych na utrzymanie energetyki w stałej gotowości.

Kiedy cena energii nie będzie wzrastać ?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ponieważ instytucja bez konkurencji kieruje się własnymi prawami. W tej sytuacji warto zastanowić się nad alternatywnymi źródłami energii elektrycznej.  Jednak alternatywność technik wytwarzania energii elektrycznej wiąże się z kosztami inwestycji. Trudno jest dzisiaj sobie wyobrazić niezależne elektrownie obsługujące niewielką liczbę odbiorców. Ale nic nie stoi na przeszkodzie stworzenia warunków inwestowania w niezależne, lokalne elektrownie nastawione na obsługę już tylko wybranych odbiorców tej energii. Świadomość, że każdy będzie mógł mieć elektrownię na własne potrzeby będzie dostateczną przesłanką dla monopolistów, że ich pozycja ... nie jest już argumentem.

Niewielkie wytwornice prądu posiadamy w naszych samochodach. Alternator jest źródłem energii wytwarzanej na potrzeby eksploatacji pojazdu. Silniki spalinowe - nawet te najprostsze - posiadają własny iskrownik - w najprymitywniejszych rozwiązaniach - na wytworzenie iskry elektrycznej oraz zasilanie lamp urządzenia... Bardziej skomplikowany układ bateryjny jest stosowany we współczesnych samochodach. 

Nowoczesne technologie pozwalają na wytwarzanie energii elektrycznej z promieni słonecznych padających na ogniwo fotowoltaniczne... Dlaczego więc nie zastosować tych rozwiązań na potrzeby bytowe lokatora mieszkania ?

Technologia jest, zapotrzebowanie jest a brakuje systemu łatwego do zainstalowania... i to wszystko...

Wykop Skomentuj14
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka