46 obserwujących
85 notek
161k odsłon
  905   0

Dzień Praw Człowieka

Co roku 10 grudnia, w rocznicę podpisania Deklaracji Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych, Rzecznik Praw Obywatelskich organizuje obchodzy Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. Od kilku lat ich głównym punktem jest wręczenie Nagrody im. Pawła Włodkowica za odwagę w występowaniu w obronie podstawowych wartości i praw, nawet wbrew zdaniu większości.

W sierpniu informowałem Państwa, iż tegoroczną laureatką została Pani Anna Walentynowicz. Przedstawiłem w tamtym poście cele, które przyświecały mi, gdy nagrodę tę ustanawiałem, tam też znajdziecie Państwo nazwiska poprzednich laureatów.

image

Jest mi niezmiernie miło, że pani Anna Walentynowicz przyjechała osobiście, by odebrać nagrodę podczas uroczystości na Zamku Królewskim. W centrum zainteresowania znalazła się natychmiast. Zanim zaczęła się część oficjalna, udzielała wywiadów. Szkoda, że w tekstowym serwisie Polskiej Agencji Prasowej – z którego korzystają gazety codzienne i tygodniki – zabrakło choćby jednego cytatu z rozmowy „uwiecznionej” na tym zdjęciu, a przeprowadzonej dla serwisu dźwiękowego PAP.

Nie pojawiło się też w serwisie tekstowym PAP ani jedno słowo cytatu z wystąpienia Laureatki po wręczeniu nagrody. Wystąpienie to, oraz relację z całej uroczystości, można jednak zobaczyć w portalu polityczni.pl.

image

Wykład „Prawa człowieka w myśli judeochrześcijańskiej” wygłosił prof. Jeremy Waldron z New York University. Zaczął od zapowiedzi, że wygłosi wersję znacznie krótszą i daleko odbiegającą od tej, którą przesłał nam wcześniej. Nie ośmielę się streszczać ani jednej, ani drugiej wersji, choć nie kryję, że poglądy prof. Waldrona są mi bliskie. Gorąco polecam Państwu lekturę wersji papierowej oraz obejrzenie i wysłuchanie wersji mówionej.

image

Po wygłoszeniu laudacji na cześć Laureatki przypadł mi zaszczyt wręczenia Pani Annie dyplomu i kwiatów.

image

W krótkim wystąpieniu Pani Anna Walentynowicz powiedziała, że to nagroda dla całego społeczeństwa za postawę w 1980 r., po czym zacytowała Ojca Swiętego Jana Pawła II: „Co bym nie powiedział, to i tak będzie blade w porównaniu z tym, co czuje moje serce”. Wypowiadając te słowa była wyraźnie wzruszona.

image

Część oficjalną zakończył koncert zespołu Royal String Quartet.

image

Pani Anno, podziwiam Panią i raz jeszcze dziękuję.

image

Podczas uroczystości miałem też przyjemność ogłosić przyznanie pierwszych odznak „Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka”. Prezydent Lech Kaczyński ustanowił tę odznakę w zeszłym miesiącu. Postanowiłem, że pierwszymi laureatami zostaną: obecny także na wczorajszej uroczystości Jerzy Owsiak – inicjator Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Piotr Pawłowski – prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, oraz Caritas Polska. Nagrody będą wręczone w przyszłym roku,

Lubię to! Skomentuj6 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale