Blog
Iustitias vestras iudicabo
Blog Rzecznika Praw Obywatelskich
Blog Rzecznika Praw Obywatelskich Oficjalny Blog Rzecznika Praw Obywatelskich
0 obserwujących 85 notek 155837 odsłon
Blog Rzecznika Praw Obywatelskich, 6 marca 2010 r.

Konkurencja zdrowa - i uczciwa!

Czy wolny rynek powinien być nieograniczony, czy regulowany - i w jakim stopniu? To ciągle otwarte pytanie. Z jednej strony chodzi, jak zawsze, o niezbędną sferę wolności i swobodę konkurencji, z drugiej - o bezpieczeństwo konsumentów Dlatego w pełni świadom, że wchodzę na teren „podminowany” - napisałem w tym tygodniu do Pana Ministra Infrastruktury prośbę o wyjaśnienia, co resort robi w sprawie tzw. okazjonalnego przewozu osób.

Taksówkarz musi zgodnie z prawem przejść szereg testów i badań, które nie obowiązują jednak świadczących usługi „okazjonalnego przewozu osób”. Ci ostatni nie mogą jednak świadczyć owych usług w sposób regularny i nie wolno im upodabniać samochodów do taksówek, np. umieszczać na samochodach numeru telefonu czy tzw. „kogutów”.

Nie będę oryginalny, gdy napiszę, że wszystkie te zasady są nagminnie łamane, a reakcja władz jest znikoma. To zaś oznacza przyzwolenie na nie w pełni uczciwą konkurencję z taksówkami. Żeby chociaż usługi konkurentów były tańsze - tymczasem często jest wręcz przeciwnie. To właśnie z tego powodu taksówkarze protestowali w Warszawie trzy dni temu. Twierdzą, że ich postulaty, sprowadzające się praktycznie do prośby, by prawo było przestrzegane – pozostają bez odzewu, że rząd nie podejmuje rozmów na ten temat. To niepokojące.

Poprosiłem zatem Pana Ministra Cezarego Grabarczyka o informację, czy i jakie działania prowadzi jego resort i podległy mu Główny Inspektor Transportu Drogowego, by sprawić, aby prawo było przestrzegane.

 

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnieNie ma praw i wolności bez sprawnie funkcjonujących instytucji państwa prawnego - tak jak nie ma silnego państwa, bez wolnych obywateli.

Nie ma wolnych obywateli bez społeczeństwa obywatelskiego, które promuje cnoty obywatelskie i poczucie odpowiedzialności za dobro wspólne.

Tego rodzaju państwo jest warunkiem rozwoju jednostki, jest niezbędnym komponentem siły narodu i konkurencyjności kraju na arenie międzynarodowej.


dr Janusz Kochanowski

image


Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • @kejow Wielkie dzięki.
  • Dzięki .
  • @marzec Tak, dziękuję, to dobry pomysł.

Tematy w dziale