Blog
Iustitias vestras iudicabo
Blog Rzecznika Praw Obywatelskich
Blog Rzecznika Praw Obywatelskich Oficjalny Blog Rzecznika Praw Obywatelskich
0 obserwujących 85 notek 155837 odsłon
Blog Rzecznika Praw Obywatelskich, 14 marca 2010 r.

Krzyż Oficerski dla Ombudsmana Europy

 

Prof. Nikiforos Diamandouros od siedmiu lat jest Europejskim Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Tej zimy wybrany został na drugą kadencję, o czym zdecydowały w dużej mierze głosy 50 europosłow z Polski. W piątek w Brukseli w imieniu Prezydenta RP udekorowałem Prof. Diamandourosa Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczystość zorganizowana przez Ambasadora Jana Tombińskiego odbyła się w siedzibie Stałego Przedstawicielstwa RP w Brukseli. Powiedziałem wtedy m.in.:
 
 
Jakie jednak dokonania Europejskiego Ombudsmana sprawiły, że możemy mu być szczególnie wdzięczni – z naszego, polskiego punktu widzenia? Mogę zapewnić, że moja współpraca z Prof. Diamandourosem rozwija się bardzo dobrze i mam uzasadnione nadzieje, że w przyszłości będzie równie dobra. To z mojej inicjatywy Prezydent RP nadał mu polskie odznaczenie.
 
Dla Polski, tak jak dla pozostałych 11 członków Unii Europejskiej przyjętych do Wspólnoty w 2004 i 2007 roku, szczególnie ważna jest równość państw członkowskich i równe traktowanie obywateli wszystkich krajów. W codziennej praktyce Unii nie brak przejawów, które wydają się zaprzeczać tej zasadzie. W maju 2008 r. napisałem do Prof. Diamandourosa list wyrażający zaniepokojenie sygnałami o nierównym traktowaniu Polaków w konkursach na urzędników unijnych, organizowanych przez Europejski Urząd Doboru Kadr (EPSO). Europejski Rzecznik potraktował móþj wniosek bardzo poważnie i dziś podobnych sygnałów jest znacznie mniej.
 
Mam powody, by wierzyć, że Prof. Diamandouros pozostanie naszym sprzyzierzeńcem w zabiegach o to, by nowe kraje członkowskie nie były dyskryminowane. Profesor zadeklarował też wsparcie dla mojej idei Partnerstwa Wschodniego czyli wsparcia ombudsmanów w krajach byłego ZSRR, aspirujących do członkostwa w Unii lub ustanowienia bliskich stosunków z Brukselą.
 
Krzyż Orderu Zasługi dla Prof. Diamandourosa to w moim mniemaniu przejaw stosowania zasady ważnej i w polityce, i w życiu: trzeba doceniać naszych przyjaciół, trzeba im mówić, że uważamy ich za przyjaciół.
 
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnieNie ma praw i wolności bez sprawnie funkcjonujących instytucji państwa prawnego - tak jak nie ma silnego państwa, bez wolnych obywateli.

Nie ma wolnych obywateli bez społeczeństwa obywatelskiego, które promuje cnoty obywatelskie i poczucie odpowiedzialności za dobro wspólne.

Tego rodzaju państwo jest warunkiem rozwoju jednostki, jest niezbędnym komponentem siły narodu i konkurencyjności kraju na arenie międzynarodowej.


dr Janusz Kochanowski

image


Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • @kejow Wielkie dzięki.
  • Dzięki .
  • @marzec Tak, dziękuję, to dobry pomysł.

Tematy w dziale