0 obserwujących
85 notek
159k odsłon
135 odsłon

Krzyż Oficerski dla Ombudsmana Europy

Wykop Skomentuj2

 

Prof. Nikiforos Diamandouros od siedmiu lat jest Europejskim Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Tej zimy wybrany został na drugą kadencję, o czym zdecydowały w dużej mierze głosy 50 europosłow z Polski. W piątek w Brukseli w imieniu Prezydenta RP udekorowałem Prof. Diamandourosa Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczystość zorganizowana przez Ambasadora Jana Tombińskiego odbyła się w siedzibie Stałego Przedstawicielstwa RP w Brukseli. Powiedziałem wtedy m.in.:
 
 
Jakie jednak dokonania Europejskiego Ombudsmana sprawiły, że możemy mu być szczególnie wdzięczni – z naszego, polskiego punktu widzenia? Mogę zapewnić, że moja współpraca z Prof. Diamandourosem rozwija się bardzo dobrze i mam uzasadnione nadzieje, że w przyszłości będzie równie dobra. To z mojej inicjatywy Prezydent RP nadał mu polskie odznaczenie.
 
Dla Polski, tak jak dla pozostałych 11 członków Unii Europejskiej przyjętych do Wspólnoty w 2004 i 2007 roku, szczególnie ważna jest równość państw członkowskich i równe traktowanie obywateli wszystkich krajów. W codziennej praktyce Unii nie brak przejawów, które wydają się zaprzeczać tej zasadzie. W maju 2008 r. napisałem do Prof. Diamandourosa list wyrażający zaniepokojenie sygnałami o nierównym traktowaniu Polaków w konkursach na urzędników unijnych, organizowanych przez Europejski Urząd Doboru Kadr (EPSO). Europejski Rzecznik potraktował móþj wniosek bardzo poważnie i dziś podobnych sygnałów jest znacznie mniej.
 
Mam powody, by wierzyć, że Prof. Diamandouros pozostanie naszym sprzyzierzeńcem w zabiegach o to, by nowe kraje członkowskie nie były dyskryminowane. Profesor zadeklarował też wsparcie dla mojej idei Partnerstwa Wschodniego czyli wsparcia ombudsmanów w krajach byłego ZSRR, aspirujących do członkostwa w Unii lub ustanowienia bliskich stosunków z Brukselą.
 
Krzyż Orderu Zasługi dla Prof. Diamandourosa to w moim mniemaniu przejaw stosowania zasady ważnej i w polityce, i w życiu: trzeba doceniać naszych przyjaciół, trzeba im mówić, że uważamy ich za przyjaciół.
 
Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale