0 obserwujących
29 notek
27k odsłon
289 odsłon

Polska energetyka i ciepłownictwo coraz bardziej lubią gaz

Polskie elektrociepłownie inwestują w nowoczesne bloki gazowo-parowe. Fot. PAP
Polskie elektrociepłownie inwestują w nowoczesne bloki gazowo-parowe. Fot. PAP
Wykop Skomentuj17

Wspólna inwestycja Taurona i PGNiG w blok parowo-gazowy w Elektrociepłowni Stalowa Wola dobiega końca. Czwartego marca miała miejsce pierwsza synchronizacja turbozespołu gazowego z siecią. W trakcie realizacji jest też budowa bloku gazowego PGNiG na Żeraniu. A bloki gazowe w Dolnej Odrze będzie budować PGE.

W 2012 r. rozpoczęto budowę kogeneracyjnego (czyli produkującego w skojarzeniu prąd i ciepło) bloku energetycznego gazowo-parowego o mocy ok. 450 MW wraz z członem ciepłowniczym o mocy 240 MW. Koszt inwestycji to prawie 1,42 mld zł. - Blok gazowo-parowy w Stalowej Woli zapewni moc elektryczną dla krajowego systemu energetycznego oraz dostawy ciepła dla mieszkańców miasta. Jest więc ważną inwestycją zarówno pod względem bezpieczeństwa energetycznego całego kraju, jak i dla lokalnej społeczności, która otrzyma niskoemisyjne źródło ciepła – mówił Filip Grzegorczyk, prezes Taurona. 

– Inwestycja w Stalowej Woli ważna jest dla PGNiG m. in. dlatego, że paliwo, którym będzie zasilana elektrociepłownia to gaz ziemny. Jako kluczowy dostawca gazu ziemnego w Polsce jesteśmy zainteresowani rozwojem inwestycji w tym obszarze – mówi Jerzy Kwieciński, prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

PGNiG dostarczy gaz

Synchronizacja turbozespołu gazowego zakończyła ważny etap realizacji inwestycji potwierdzając możliwość produkcji energii elektrycznej. Zsynchronizowanie turbiny umożliwia produkcję pary w kotle odzyskowym, która finalnie posłuży do zasilenia turbozespołu parowego. 

Zanim to jednak nastąpi, powstającą w procesie parę wykorzystano przy dmuchaniu kotła i rurociągów parowych. Etap ten ma na celu oczyszczenie powierzchni części ciśnieniowej bloku z ewentualnych zanieczyszczeń pozostałych po montażu mechanicznym. Aby proces dmuchania dał oczekiwany efekt, do jego przeprowadzenia należy zastosować parę o odpowiednich parametrach. Ciśnienie i temperatura pary muszą być na tyle wysokie, aby były w stanie usunąć wszystkie zanieczyszczenia stałe z układów bloku.

Proces dmuchania został już zakończony i blok jest w trakcie procesu przygotowania do pracy w pełnej konfiguracji wraz z turbiną parową, a następnie jego optymalizacji technologicznej.W Elektrociepłowni Stalowa Wola budowane jest także rezerwowe źródło ciepła, na które składają się kotłownia oraz instalacje pomocnicze i łączące kotłownię z instalacjami budowanego bloku gazowo-parowego.

W kotłowni zainstalowane są cztery kotły podgrzewające wodę sieciową na potrzeby grzewcze systemu ciepłowniczego Stalowej Woli i Niska oraz jeden kocioł wytwarzający parę wodną dla lokalnych odbiorców przemysłowych. Przekazanie instalacji do eksploatacji ma nastąpić w drugim kwartale tego roku.

Bloki gazowo-parowe to technologia produkcji energii elektrycznej, która daje możliwość uzyskania najwyższych sprawności produkcji energii elektrycznej rzędu 60 proc. brutto z paliw kopalnych. To znacznie więcej niż w przypadku węgla kamiennego, gdzie maksymalna sprawność dochodzi do 45 proc. Uzyskiwanie przez tą technologię wysokich sprawności, jak również wykorzystanie „błękitnego paliwa”, wpływa na ponad dwukrotne zmniejszenie emisji substancji szkodliwych do powietrza w stosunku do procesów opartych o spalanie „czarnego złota”.

Na Żeraniu gaz zastąpi węgiel

Otwarta w 1954 r. warszawska elektrociepłownia na Żeraniu jest drugim co do wielkości dostawcą ciepła dla miasta stołecznego. Wchodzi w skład spółki PGNiG Termika z grupy PGNiG. Dziś pracują tu dwa kotły fluidalne (jedne z najnowocześniejszych kotłów ekologicznych tego typu w Europie – zmniejszają emisję pyłu, tlenków siarki i azotu), pięć kotłów parowych, dwa kotły wodne i osiem turbozespołów ciepłowniczych.  

Elektrociepłownia Żerań dysponuje mocą cieplną o wartości 1390 MW i elektryczną o wartości 386 MW, co oznacza, że mogłaby ogrzać około 40 proc. wszystkich budynków w Warszawie i zaświecić około 5 800 000 żarówek o mocy 60 W.

To właśnie w tym zakładzie PGNiG realizuje od jesieni 2017 r. kolejną inwestycję – budowę bloku gazowo-parowego, który zastąpi wyeksploatowane stare bloki węglowe. Nowa instalacja będzie zużywała ponad 0,55 mld m3 gazu rocznie. Budowana obecnie jednostka ma mieć 497 MW mocy elektrycznej i 326 MW mocy cieplnej, co pozwoli odpowiednio na produkcję 3500 GWh prądu i 1900 GWh ciepła. Dzięki budowie nowego bloku energetycznego, wyeksploatowane kotły węglowe zostaną wycofane z użycia, a nowa jednostka wytwórcza umożliwi zwiększenie produkcji energii elektrycznej o 50 procent. Wartość tej inwestycji to 1,6 mld zł.

Dzięki realizacji inwestycji emisja maksymalna roczna z Elektrociepłowni Żerań zmaleje w mieście o ok. 84 proc. w przypadku pyłów, o ok. 89 proc. w przypadku dwutlenku siarki oraz o ok. 32 proc. w przypadku tlenków azotu. Emisja dwutlenku węgla będzie aż o 40 proc. mniejsza w porównaniu do wyłączanych kotłów węglowych.

Będzie więcej bloków na gaz w Polsce

Bloki gazowe zamiast węglowych w swojej elektrowni Dolna Odra na północy kraju będzie budowała Polska Grupa Energetyczna. Dwa bloki o łącznej mocy prawie 1400 MW za ok. 5 mld zł zbudują tam Polimex-Mostostal i GE.  

Z kolei PKN ORLEN po przejęciu Energi zapowiedział, że projekt bloku węglowego 1000 MW w Ostrołęce zostanie zmieniony. Tam również powstać ma nowoczesna elektrownia gazowa.

KB


Wykop Skomentuj17
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka