Elektrownia Dolna Odra będzie miała nowe, niskoemisyjne bloki energetyczne

Elektrownia Dolna Odra. Fot. Jan Michałowski
Elektrownia Dolna Odra. Fot. Jan Michałowski

Podpisano kontrakt na budowę dwóch nowoczesnych bloków gazowo-parowych w Elektrowni Dolna Odra na Pomorzu Zachodnim. Mają być gotowe w 2023 r.

Elektrownia Dolna Odra należy do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy Kapitałowej PGE. Obecnie pracujące w niej bloki są zasilane węglem kamiennym. Nowe będą pracowały na paliwo gazowe. Będą to nowoczesne bloki, wysokowydajne - najnowocześniejsze w Polsce i w czołówce najbardziej nowoczesnych elektrowni gazowych w Europie. PGE podkreśla w komunikacie, że inwestycja to jeden z kluczowych elementów transformacji Grupy w kierunku niskoemisyjnym.

Nowe bloki będą wyposażone w turbiny klasy H. Jednostki tej klasy, w porównaniu do turbin poprzedniej generacji, charakteryzują się przede wszystkim wyższą sprawnością (63 proc. w porównaniu z 59-60 proc.) i wysoką elastycznością, co ma istotne znaczenie ze względu na dużą moc zainstalowaną lądowych farm wiatrowych na Pomorzu. Produkcja energii w instalacjach wiatrowych jest zmienna, uzależniona od pogody, dlatego nowe bloki gazowo-parowe w Elektrowni Dolna Odra będą stanowiły znaczące wsparcie dla stabilizacji systemu elektroenergetycznego.

Bloki w Elektrowni Dolna Odra mają 17-letni kontrakt w aukcji głównej rynku mocy, który zacznie obowiązywać od 2024 r. Inwestycja ma zostać oddana do użytku do końca 2023 r. PGE zapewnia, że będą spełniały rygorystyczne normy środowiskowe dotyczące emisyjności. Obecnie średnia emisyjność wytwarzania energii w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym wynosi koło 0,8 tony CO2/MWh. W nowych blokach będzie ona poniżej 0,35 tony CO2/MWh. Uruchomienie nowych bloków pozwoli więc na ograniczenie emisji o ok. 2-3 mln ton CO2 rocznie.

Turbiny GE, które będą zainstalowane w Elektrowni Dolna Odra, są zaprojektowane tak, że w przyszłości będą mogły być w stosunkowo prosty sposób dostosowane do spalana gazu z istotną domieszką wodoru. Umożliwi to dalszą redukcję wskaźnika emisyjności CO2 tych jednostek.

Modernizacja Elektrowni Dolna Odra

Jak informuje Grupa PGE, budowa dwóch nowych bloków gazowych pozwoli na odtworzenie potencjału wytwórczego elektrowni i jej długoterminowe funkcjonowanie. Dolna Odra to jedyny wytwórca systemowy dla północno-zachodniej Polski.

Obecnie w elektrowni pracuje sześć bloków energetycznych zasilanych węglem kamiennym, które oprócz energii elektrycznej produkują także ciepło dla odbiorców indywidualnych, przemysłowych i komunalnych w Gryfinie. Są one wyposażone w instalacje ograniczające emisje tlenków azotu, siarki i pyłów, a dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii spełniają aktualne normy emisyjne. W ciągu ostatnich 20 lat w Elektrowni Dolna Odra emisja tlenków azotu została zredukowana ponad 7-krotnie, tlenków siarki 32-krotnie, a pyłów aż 50-krotnie. W przyszłości, w ramach uruchomionego w kwietniu 2019 r. Programu PV Grupy PGE, na terenach elektrowni ma powstać farma fotowoltaiczna o mocy ok. 100 MW.

Jeszcze osiem lat temu w strategii inwestycyjnej Elektrowni Dolna Odra na lata 2012-2035 nie było zdefiniowanych inwestycji modernizacyjnych gwarantujących dalsze funkcjonowanie elektrowni. Przy aktywnym wsparciu strony społecznej zaczęto jednak wypracowywać koncepcje przedłużenia jej funkcjonowania. Początkowo rozpatrywano rozbudowanie jej w oparciu o paliwo węglowe.

Ostatecznie w 2017 r. zespół projektowy zarekomendował wariant zasilania bloku gazem. Decyzja o wyborze technologii musiała uwzględniać uwarunkowania funkcjonowania tej elektrowni w krajowym systemie elektroenergetycznym. Przesłanką wyboru technologii gazowej dla Dolnej Odry była także lokalizacja z daleka od źródeł wydobycia węgla, zaś stosunkowo blisko gazoportu w Świnoujściu i w regionie o dużym udziale zmiennych mocy wiatrowych.

Wyniki studium wykonalności pozwalały rozważyć realizację projektu o mocy dwukrotnie wyższej niż pierwotnie zakładano, czyli budowę dwóch bloków gazowych o mocy 500 MW każdy. Ostatecznie, po pogłębionych analizach, w 2019 r. podjęto decyzję o budowie dwóch bloków gazowych 2x700 MW.


Polecamy: Jak przyspieszają elektrownie, czyli PGE zwiększa bezpieczeństwo systemu energetycznego

BG

źródło zdj. Jan Michałowski
Lubię to! Skomentuj30 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka