20 obserwujących
915 notek
1282k odsłony
737 odsłon

Elektrownia Ostrołęka na gaz, a nie na węgiel? PKN ORLEN mówi tak

Elektrownia Ostrołęka B.
Elektrownia Ostrołęka B.
Wykop Skomentuj56

PKN ORLEN zadeklarował chęć zaangażowania się w budowę elektrowni Ostrołęka C pod warunkiem zastąpienia węgla kamiennego paliwem gazowym.

To na razie zapowiedź. Decyzję dotyczącą włączenia się w budowę elektrowni Ostrołęka C poprzedzą rozmowy ze spółkami Enea i Energa, które są właścicielami projektu.

Obecnie trwają analizy dotyczące m.in. warunków kluczowych inwestycji Grupy Energa. Pod koniec kwietnia PKN ORLEN został większościowym udziałowcem tej spółki. - Widzimy duży potencjał dla budowy nowych źródeł energii w Polsce, które wzmocnią bezpieczeństwo energetyczne kraju i regionu. Nie możemy jednak działać w oderwaniu od trendów rynkowych i polityki regulacyjnej Unii Europejskiej - mówi Daniel Obajtek, prezes płockiego koncernu. 

Podkreślił, że wszystkie projekty w Grupie Orlen "muszą mieć mocne uzasadnienie biznesowe i wzmacniać naszą konkurencyjność na wymagającym rynku". "Inwestycja w Ostrołęce będzie realizowana, ale musi być oparta na technologii gazowej. Jest to zgodne z naszą strategią, obejmującą rozwój źródeł nisko- i zeroemisyjnych" – zapowiedział prezes Obajtek. 

Jak tłumaczy, znaczenie źródeł nisko- i zeroemisyjnych będzie rosło w związku z restrykcyjną polityką klimatyczną na świecie. Realizacja jej założeń jest procesem długofalowym, który będzie łączył transformację sektora wytwarzania w Unii Europejskiej z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. Oznacza to stopniowe zmiany w miksie wytwarzania, w którym nowe źródła mogłyby efektywnie pracować nawet 25 lat, będąc jednocześnie źródłami niskoemisyjnymi. 

Obecnie w Polsce emisyjność jednostek wytwórczych opartych o gaz ziemny jest ponad dwukrotnie niższa w porównaniu do funkcjonujących bloków węglowych. Dodatkowo przy uwzględnieniu obecnych i prognozowanych cen gazu, emisji i węgla, technologia oparta o gaz ziemny pozwala wytwarzać energię taniej niż rozwiązania bazujące na węglu kamiennym. 

Grupa Energa posiada ponad 50 aktywów produkujących energię z odnawialnych źródeł, w tym przede wszystkim elektrownie wodne, lądowe farmy wiatrowe i farmy fotowoltaiczne. Ponad 30 proc. produkowanej przez Grupę energii elektrycznej pochodzi z odnawialnych źródeł i jest to najwyższy udział spośród jej głównych konkurentów - informuje PKN ORLEN. 

Koncern planuje dalszy rozwój w obszarach, w których on sam i Energa są już aktywni, jak elektromobilność czy offshore, czyli morskie farmy wiatrowe. "W tym kontekście kluczowe będzie bilansowanie portfela OZE z wykorzystaniem aktywów konwencjonalnych, w tym na przykład bloków parowo-gazowych w Płocku i Włocławku lub nowych inwestycji opartych o gaz ziemny" - informuje koncern.

Zapowiadając w grudniu 2019 r. kapitałowe przejęcie Grupy Energa przez PKN ORLEN prezes płockiego koncernu podkreślał, że celem jest stworzenie koncernu multienergetycznego, który wzmocni polską gospodarkę. PKN ORLEN jest w trakcie finalizacji przejęcia Grupy Lotos

Koncern pracuje obecnie nad swoją nową strategią długoterminową do 2030 r. Zakończenie prac jest planowane w drugiej połowie 2020 r.

BG


Wykop Skomentuj56
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka