0 obserwujących
74 notki
61k odsłon
128 odsłon

Dłuższy termin w konkursie INGA - na innowacje w sektorze gazowym

Z powodu COVID-19 konkurs INGA został przedłużony do października 2020 r.
Z powodu COVID-19 konkurs INGA został przedłużony do października 2020 r.
Wykop Skomentuj

Termin przyjmowania wniosków w konkursie INGA został wydłużony do października. Budżet tegorocznej edycji to 311 milionów złotych.

Inicjatywę badawczą realizują od 2019 r. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System. Spółki poinformowały, że w tym roku wydłużają czas w konkursie na składanie projektów aż do 9 października 2020 r. 

Aktualizacja (wrzesień 2020): INGA – ostatni miesiąc na zgłoszenie w konkursie PGNiG

INGA jest w branży gazownictwa synonimem pracy nad innowacjami, które mają zmienić oblicze tego segmentu gospodarki w Polsce i wypromować go na tle globalnych konkurentów. Zakres tematyczny obejmuje zarówno poszukiwanie, jak i wydobycie węglowodorów, ale też produkcję błękitnego paliwa, pozyskanie metanu z pokładów węgla, materiały do budowy i eksploatacji sieci gazowych, sieci gazowe, czy wreszcie technologie związane z LNG i CNG, technologie wodorowe oraz te stosowane we współpracy z klientami. Ważne są tu też projekty z zakresu ochrony środowiska i BHP, informatyki i cyberbezpieczeństwa, a także podziemnego magazynowanie węglowodorów. 

Realizatorzy programu wiążą z nim duże nadzieje tak jeśli chodzi o rozwój branży, jak i ekologię. 

– Przedsięwzięcie realizowane z dwoma tak dużymi i znaczącymi podmiotami z branży przyczyni się do poprawy innowacyjności i konkurencyjności sektora na rynku globalnym, a z pewnością wpłynie na przyspieszenie wdrażania innowacji w obszarze gazownictwa. Patrzymy na zagadnienie kompleksowo. Ważnym celem programu jest również zmniejszenie negatywnego oddziaływania branży energetycznej na środowisko - zaznaczył dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Nabór wniosków w konkursie miał się pierwotnie zakończyć w lipcu, jednak z uwagi na aktualną sytuację epidemiczną został przedłużony do 9 października 2020 r.

– Przesunięcie terminu naboru na październik to wyjście naprzeciw potrzebom podmiotów, którym epidemia COVID-19 czasowo pokrzyżowała plany. Zarówno wnioskodawcom, jak i nam zależy na projektach przygotowanych na najwyższym poziomie, dlatego tym razem poczekamy na nie dłużej - tłumaczył dyrektor Kamieniecki. 

Wnioski o dofinansowanie projektów obejmujących badania przemysłowe i/lub eksperymentalne prace rozwojowe mogą składać konsorcja naukowo-przemysłowe, w skład których wejdą przynajmniej jedno przedsiębiorstwo oraz przynajmniej jedna jednostka naukowa (łącznie nie więcej niż 5 podmiotów). Dofinansowanie w konkursie mogą otrzymać wyłącznie projekty, których miejscem realizacji będą regiony słabiej rozwinięte, co w praktyce oznacza, że muszą być prowadzone poza województwem mazowieckim.

– Po pierwszym konkursie programu INGA w przypadku PGNiG pozytywnie zakwalifikowaliśmy do dofinansowania 9 najbardziej nas interesujących projektów na łączną kwotę 82 mln zł. Bardzo liczymy na więcej ciekawych i innowacyjnych rozwiązań w drugiej edycji. Chcemy, by INGA była nie tylko źródłem istotnych projektów B+R dla branży naftowej i gazowniczej, ale także coraz bardziej efektywnym narzędziem współpracy nauki z przemysłem - powiedział Arkadiusz Sekściński, wiceprezes PGNiG ds. rozwoju.

W ramach pierwszej edycji INGA realizowanych jest w sumie 12 innowacyjnych projektów na łączną kwotę ponad 90 mln zł. To m.in. prace nad koncepcją poszukiwania złóż węglowodorów w głębokich strukturach Karpat Zewnętrznych, nad wykorzystaniem metanu ze zlikwidowanych kopalń na terenie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego.

– INGA daje możliwość opracowania innowacyjnych technologii, które będą mogły zostać wdrożone w prowadzonej przez nas działalności – podsumował prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień.

KB


Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka