0 obserwujących
39 notek
37k odsłon
638 odsłon

PGNiG chce przejąć Tauron Ciepło

Tauron Ciepło to największy dostawca ciepła sieciowego w konurbacji śląsko-dąbrowskiej i jedna z największych spółek ciepłowniczych w Polsce. Fot. Shutterstock
Tauron Ciepło to największy dostawca ciepła sieciowego w konurbacji śląsko-dąbrowskiej i jedna z największych spółek ciepłowniczych w Polsce. Fot. Shutterstock
Wykop Skomentuj14

Portfel aktywów ciepłowniczych Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa może się od przyszłego roku powiększyć. Ruszyły rozmowy o przejęciu aktywów Tauron Ciepło.

Do grupy PGNiG należy PGNiG Termika, ciepłownicza spółka koncernu, w skład której wchodzą m.in. elektrociepłownie Warszawskie, w tym ta największa w Polsce i druga co do wielkości w Europie – Siekierki. Za kilka miesięcy, jeśli rozpoczęte w czerwcu negocjacje z Tauronem zakończą się pomyślnie, w grupie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa znajdą się ciepłownicze aktywa katowickiego koncernu. 

Tauron udzielił Polskiemu Górnictwu Naftowemu i Gazownictwu wyłączności negocjacyjnej w sprawie nabycia segmentu ciepłowniczego. Decyzja oznacza zakończenie trwającego od 22 listopada ubiegłego roku etapu due dilligence.– Tauron Ciepło to stabilna spółka działająca w regulowanym segmencie rynku. Jednak dziś przyspieszamy realizację zielonego zwrotu i wchodzimy w odnawialne źródła energii. Sprzedaż segmentu ciepłowniczego ułatwi zieloną transformację – mówił wówczas szef Tauron Polska Energia Filip Grzegorczyk. Dodał, że zakończenie due dilligence to istotny krok w procesie sprzedaży aktywów ciepłowniczych kierowanej przez niego grupy. Udzielenie wyłączności umożliwiło rozpoczęcie bezpośrednich negocjacji Taurona z PGNiG mających na celu określenie warunków potencjalnej transakcji, której finalizacja przypadałaby najwcześniej na początek 2021 r.

– Po przeprowadzeniu due dilligence Tauron Ciepło doszliśmy do wniosku, że ewentualne kupno aktywów tej spółki będzie wspierać realizację planów PGNiG w obszarze ciepłownictwa. Inwestycje w ciepłownictwo wpisują się w koncepcję budowy silnego koncernu multienergetycznego i dywersyfikację działalności grupy- podkreślił szef PGNiG Jerzy Kwieciński. - Już teraz poprzez PGNiG Termika jesteśmy drugim graczem na rynku ciepłowniczym w kraju i aktywnie poszukujemy możliwości wzmocnienia naszej pozycji. Jednocześnie będziemy inwestować tak, by możliwe było zwiększenie wykorzystania gazu ziemnego w przejmowanych ciepłowniach. To nie tylko zwiększy synergię tych jednostek z całą grupą, ale dostosuje rozwiązania w nich stosowane do wymogów unijnych – dodał.Warto przypomnieć, że PGNiG Termika w siłowni na stołecznym Żeraniu buduje właśnie blok gazowy, który zastąpi stare jednostki węglowe.

O zamiarze sprzedaży segmentu ciepłowniczego Tauron poinformował w maju ubiegłego roku.

Tauron Ciepło to największy dostawca ciepła sieciowego w konurbacji śląsko-dąbrowskiej i jedna z największych spółek ciepłowniczych w Polsce, obsługująca ok. 700 tys. mieszkańców w ok. 250 tys. gospodarstw domowych.

Do spółki Tauron Ciepło należą zakłady w Katowicach, Tychach i Bielsku-Białej oraz tzw. Obszar Ciepłowni Lokalnych. Łączna zainstalowana moc cieplna tych zakładów, pochodząca w większości ze źródeł kogeneracyjnych, sięga 1,1 tys. megawatów, zaś całkowita wartość zamówionej mocy przekracza 2,1 tys. megawatów.

Do grupy PGNiG należy już druga największa na rynku ciepłowniczym spółka Termika wytwarzająca 11 proc. produkowanego w Polsce ciepła sieciowego, które dociera do mieszkańców ponad 40 miejscowości, w tym aglomeracji warszawskiej oraz Górnego Śląska. Spółka ta wytwarza też 2 proc. energii elektrycznej dla krajowego systemu elektroenergetycznego.

Spółki matki, czyli Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo i Tauron Polska Energia są już wspólnikami inwestycji w blok parowo-gazowy w Stalowej Woli.

KB


Wykop Skomentuj14
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka