0 obserwujących
62 notki
55k odsłon
524 odsłony

Cena gazu ziemnego. Co na nią wpływa?

Cena gazu ziemnego zależy od kosztów jego wydobycia i transportu. Fot. Shutterstock
Cena gazu ziemnego zależy od kosztów jego wydobycia i transportu. Fot. Shutterstock
Wykop Skomentuj15

Na cenę paliwa gazowego wpływ mają koszty pozyskania gazu. Inne będą koszty pozyskania gazu z własnych złóż, inne będą koszty gazu importowanego.

Przykładowo w kontrakcie jamalskim z Rosją, który zawarto połowie lat 90. XX wieku zapisana była formuła cenowa, która wiązała cenę gazu sprzedawanego do Polski z ceną ropy na świecie. Podczas kiedy cena gazu na giełdach europejskich rządzi się rynkowymi zasadami podaży i popytu, cena gazu rosyjskiego dla Polski uzależniona była jeszcze do niedawna od ceny ropy – jeśli drożała ropa, rosły także ceny gazu kupowanego z Rosji.

Dzięki wygranej PGNiG z Gazpromem w sztokholmskim arbitrażu niekorzystne zapisy zostały przez Rosjan zmienione – ceny gazu sprzedawanego przez rosyjskiego dostawcę do Polski zostały powiązane z cenami na rynkach europejskich. Umowa z Gazpromem, tzw. kontrakt jamalski, wygasa z końcem 2022 roku.

Z kolei w kontraktach z dostawcami skroplonego gazu ziemnego (LNG) poza samą ceną surowca trzeba liczyć się z kosztami transportu specjalnymi statkami, tzw. metanowcami, a także kosztem skroplenia gazu w terminalu – punkcie załadunku, a potem kosztem jego rozładunku i regazyfikacji w terminalu docelowym, czyli w przypadku Polski w terminalu LNG w Świnoujściu.  

Cena gazu na rynkach światowych kształtowana jest przez giełdy, a dokładniej przez tzw. wirtualne punkty kupna i sprzedaży gazu. Najważniejsze w Europie to holenderski TTF, niemiecki Gaspool i brytyjski NBP. Ich nazwami określa się także indeksy oznaczające ceny gazu w tych punktach. Nie sprzedaje się tu fizycznie gazu, ale dokonuje wirtualnych transakcji, które potem rozlicza się poprzez dostawy gazu płynącego przez sieć gazociągów w Europie. 

W 2012 r. na Towarowej Giełdzie Energii w Warszawie uruchomiony został rynek gazu. Jak na każdej giełdzie, cena surowca jest tu wynikiem zawieranych transakcji przez uczestniczące na giełdzie podmioty – w tym wypadku firmy handlujące gazem. Wyznaczane są tu również transparentne giełdowe indeksy cenowe. 

Cena gazu ziemnego notowanego na giełdzie towarowej oczywiście się zmienia, nawet wielokrotnie w ciągu jednego dnia – tak samo jak na giełdzie papierów wartościowych. Dziś gaz jest coraz tańszy, również z powodu pandemii koronawirusa, która spowodowała załamanie cenowe na rynkach surowcowych. W lipcu 2020 r. - jak wynika z danych TGE - średnia ważona cena gazu na rynku spot (z dostawą w dniu następnym i dniu bieżącym) wynosiła 65,13 zł za 1 megawatogodzinę (MWh), choć kilkanaście miesięcy temu było to nawet 112 zł za MWh.  

Wahania cen w dużo mniejszym stopniu dotykają gospodarstwa domowe, dla których cenę ustala Urząd Regulacji Energetyki na podstawie warunków panujących na rynku i kosztów zakupów gazu. Dzięki temu ceny gazu dla osób wykorzystujących gaz na przykład do gotowania czy ogrzewania nie zmieniają się przez kilka miesięcy. 

KB


Wykop Skomentuj15
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka