0 obserwujących
62 notki
55k odsłon
1526 odsłon

Przeładunek LNG w Kłajpedzie nabiera tempa

Tankowiec LNG Arctic Princess. Fot. Shutterstock
Tankowiec LNG Arctic Princess. Fot. Shutterstock
Wykop Skomentuj8

Od kwietnia ze stacji przeładunkowej LNG w Kłajpedzie, którą użytkuje PGNiG, wyjechało już ponad 100 cystern ze skroplonym gazem ziemnym.

Około 3000 metrów sześciennych - taki ładunek skroplonego gazu dotarł do stacji przeładunkowej Klaipedos Nafta, której wyłącznym użytkownikiem od kwietnia 2020 roku jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. 

– Nasza działalność na Litwie w zakresie wykorzystania tamtejszej stacji przeładunku LNG nabiera tempa, a współpraca z Klaipedos Nafta układa się znakomicie – ocenił prezes PGNiG Jerzy Kwieciński. - W ciągu niespełna pięciu miesięcy odebraliśmy dwa ładunki LNG, stację opuściło już ponad 100 autocystern załadowanych skroplonym gazem ziemnym, czyli ponad 2000 ton LNG – podsumował szef gazowej grupy. 

Zbiornikowiec Coralius dostarczył LNG z Norwegii. Do stacji przeładunkowej w Kłajpedzie zawinął po raz pierwszy. 

– Nasza strategiczna decyzja o nawiązaniu współpracy z PGNiG przynosi wymierne efekty w rozwoju działalności na stacji przeładunkowej LNG. Polski rynek konsumpcji LNG jest już wystarczająco szeroki i obejmuje wykorzystanie LNG w sektorze transportowym, a także dostawy LNG do odbiorców oddalonych od sieci gazu ziemnego. Z drugiej strony, jako właściciele infrastruktury w porcie w Kłajpedzie, otrzymujemy zapytania od różnych firm z sektora morskiego dotyczące możliwości bunkrowania statków napędzanych LNG lub uzupełnienia pojemności ciężarówek napędzanych LNG – powiedział Darius Šilenskis, Prezes Klaipedos Nafta. 

Na podstawie umowy z 2019 roku PGNiG jest wyłącznym użytkownikiem stacji przeładunkowej LNG należącej do Klaipėdos Nafta przez pięć lat. Pierwszy transport LNG do Kłajpedy odebrany przez PGNiG przypadł na 11 czerwca tego roku.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo odebrało wówczas transport z Finlandii dostarczony drogą morską . Fińska firma Gasum dostarczyła tam wówczas ok. 1500 ton skroplonego gazu ziemnego pochodzącego z Norwegii. Skroplony gaz został następnie przeładowany do zbiorników na lądzie, a następnie z Kłajpedy, dzięki autocysternom, będzie mógł trafić do odbiorców w krajach bałtyckich oraz w północno-wschodniej Polsce.

- Dla każdej firmy ekspansja zagraniczna jest niezwykle istotna. W Polsce jesteśmy liderem w rozwoju rynku LNG małej skali, a wykorzystanie terminalu w Kłajpedzie pozwala nam na włączenie się w rozwój tego segmentu na tamtejszym obiecującym rynku. Wiążemy poważne plany z rozwojem sprzedaży skroplonego gazu w krajach bałtyckich. Tym bardziej, że nasza współpraca z litewskim partnerem Klaipėdos Nafta, właścicielem użytkowanej przez nas instalacji w Kłajpedzie, układa się wzorowo powiedział wówczas szef PGNiG Jerzy Kwieciński. 


Klaipedos Nafta jest operatorem terminali naftowych i FSRU, czyli pływającego terminala regazyfikującego i magazynującego LNG zacumowanego w Kłajpedzie, ale również niezależnej od FSRU, nabrzeżnej stacji odbioru i przeładunku LNG małej skali. Instalacja ta jest zlokalizowana u wejścia do portu w Kłajpedzie (ok. 7 km od FSRU). Oferta PGNiG pod koniec ubiegłego roku została uznana za najkorzystniejszą w przetargu – efektem tego jest obowiązująca właśnie pięcioletnia umowa. Dla Polskiego Górnictwa N|aftowego i Gazownictwa to istotny krok w budowie kompetencji i pozycji na tym rynku w Europie Środkowo-Wschodniej i basenie Morza Bałtyckiego.

KB


Wykop Skomentuj8
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka