0 obserwujących
100 notek
76k odsłon
492 odsłony

Synergia nauki i biznesu. Ruszył projekt "Polacy Zmieniają Świat"

Celem projektu "Polacy Zmieniają Świat" jest synergia z naukowcami i badaczami polskiego pochodzenia za granicą z biznesem w kraju. Fot. Shutterstock
Celem projektu "Polacy Zmieniają Świat" jest synergia z naukowcami i badaczami polskiego pochodzenia za granicą z biznesem w kraju. Fot. Shutterstock
Wykop Skomentuj25

Celem akcji jest wzmocnienie współpracy biznesu z polskimi naukowcami za granicą. Ważną rolę w projekcie odegrają spółki Skarbu Państwa, w tym PGNiG.

"Polacy Zmieniają Świat. Innovation Hub. Łączymy naukę z biznesem" ma połączyć potencjał polskich naukowców i badaczy za granicą z biznesem w Polsce. Celem jest zwiększenie innowacyjności polskiej gospodarki.

Program jest adresowany głównie do osób mieszkających za granicą – naukowców z polskim pochodzeniem i chcących współpracować z Polską, choć nie zawsze mówiących po polsku, będących kolejnym pokoleniem polskich emigrantów.

- Jednym z priorytetów ministra nauki jest sięgnięcie po wielkie osiągnięcia i potencjał Polaków rozsianych po całym świecie. Musimy ten potencjał lepiej wykorzystać niż do tej pory. Mamy na tym polu wiele do osiągnięcia nie tylko tu i teraz, ale na przyszłość dla nowych pokoleń. Dla nich połączenie nauki i biznesu jest konieczne – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas konferencji inaugurującej projekt.

Jak zauważył Jan Dziedziczak, pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą, obecnie aż jedna trzecia naszej wspólnoty narodowej mieszka za granicą. – Prosimy ich, aby byli ambasadorami Polski – powiedział Dziedziczak. - Wielu Polaków, którzy musieli wyemigrować z kraju, osiągnęło sukces zawodowy, są profesorami, doradcami, ekspertami w swoich dziedzinach. W ramach projektu szukamy sposobów, aby ich kompetencje wykorzystać dla Polski – powiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Artur Soboń.

„Polacy żyją i pracują w najodleglejszych zakątkach świata. Codziennie pogłębiają swoją wiedzę, zdobywają cenne doświadczenie, wdrażają w życie nowatorskie projekty. Zmieniają świat - robią to jednak w rozproszeniu. Chcemy skumulować ten potencjał w jednym miejscu, bo tylko tak możemy osiągnąć zamierzony cel” - czytamy na stronie projektu.

Służyć temu będzie współpraca największych państwowych firm z polskimi naukowcami, inżynierami i wynalazcami, którzy działają poza granicami ojczyzny. Polonia otrzyma niezbędne wsparcie do prowadzenia dalszych badań, a państwo za pośrednictwem spółek Skarbu Państwa ułatwi jej współpracę z wybranymi ekspertami i instytucjami.

Liderem naukowym projektu jest Katolicki Uniwersytet Lubelski.  – Dostrzegamy silną potrzebę współpracy z polskimi i polonijnymi naukowcami pracującymi za granicą, chcemy by ich potencjał wpływał również na rozwój polskich badań. Współpraca nauki z biznesem stwarza możliwości wdrażania nowych technologii, a tym samym przyczynia się do zwiększenia dynamiki polskich przedsięwzięć naukowych, które wpływają również na bezpieczeństwo gospodarcze kraju – powiedział rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski.

– W imieniu PGNiG dziękuję za propozycję dołączenia do interesującej inicjatywy. Mocno korzystamy z dorobku naukowców, ale obecnie głównie tych pracujących w Polsce. "Polacy Zmieniają Świat" może stać się naszym polskim odpowiednikiem serwisu LinkedIn, czyli miejscem łączenia profesjonalistów z różnych dziedzin – powiedział wiceprezes PGNiG S.A. Arkadiusz Sekściński.  – Liczymy, że udział w projekcie pozwoli nam pozyskać ciekawe oferty badawczo-rozwojowe, z których moglibyśmy skorzystać – dodał.


Cele projektu "Polacy Zmieniają Świat" to: 

1. Pozyskanie ofert badawczo-rozwojowych dla polskiego biznesu i konsorcjów.

2. Rozwój nowych obszarów i możliwości dla polskich firm i ośrodków naukowych.

3. Stworzenie przestrzeni ułatwiającej nawiązywanie kontaktów zawodowych i biznesowych oraz wymianę wiedzy pomiędzy polskimi ekspertami pracującymi poza granicami Polski a polskimi firmami działającymi na jej terenie.

4. Promocja wiedzy o wkładzie polskich naukowców i przedsiębiorców w rozwój nauki i gospodarki na świecie.

5. Wyróżnienie osiągnięć polskich naukowców, m.in. sporządzenie i publikacja ich biografii. 


Polacy Zmieniają Świat, biznes, Polonia, innowacje

Oprócz PGNiG, partnerami projektu są KGHM Polska Miedź, Grupa Azoty, PGE Dystrybucja, PZUW, Enea Operator, Lubelski Węgiel Bogdanka. Poza KUL w program zaangażowały się uczelnie Politechnika Warszawska i Akademia Górniczo-Hutnicza. Patronat nad „Polacy Zmieniają Świat” sprawują Ministerstwo Aktywów Państwowych oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

GW , BG


Wykop Skomentuj25
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka