aktywnypodroznik aktywnypodroznik
192
BLOG

Bieszczady: Jezioro Solińskie

aktywnypodroznik aktywnypodroznik Podróże Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Nie ma to jak jesień w Bieszczadach. Zapraszamy na wędrówkę po tej jednej z piękniejszych krain w Polsce!

Jest to jeden z najbardziej znanych zbiorników wodnych w Polsce, o którym wiele pisano i układano piosenki. Jezioro Solińskie właściwie jest sztucznie utworzonym zalewem, który powstał przez spiętrzenie wód na rzekach Sani Solinka. W 1968 r. wybudowano betonową tamę, która do tej pory jest najwyższa w całej Polsce (ma aż 82 metry!), co spowodowało totalne zalanie wsi Soliny. W północnej części zbiornika wodnego, w miejscowości Zabrodzie, w dolnym odcinku zapory skonstruowano elektrownię wodną o mocy 200 MW. Ponad nią znajduje się drugi akwen – Jezioro Myczkowskie.

Jezioro Solińskie jest cenione ze względu na fantastyczne walory rekreacyjne. Rozwinięta linia brzegowa, która liczy sobie aż 166 km oraz liczne zatoczki i zakola sprawiają, że przyjeżdża tu sporo amatorów sportów wodnych, zwłaszcza żeglarstwai kajakarstwa. Niestety z pływaniem wpław i nurkowaniem trzeba uważać – Zalew Soliński jest akwenem bardzo niebezpiecznym, gdzie brzeg schodzi w dół bardzo stromo, a skały często się osuwają. Pamiętajmy, że na jego dnie leży zatopiona wioska wraz ze wszystkim co pozostało po łąkach, lasach i zabudowaniach gospodarskich, czasem więc można natknąć się na jakiś konar czy fragment budowli. W wodach akwenu żyją wspaniałe ryby, w szczególności okonie, sandacze, szczupaki, sumy, leszcze i karpie – miejsce przyciąga zatem pasjonatów wędkowania.

Mimo długiej linii brzegowej miejsc do cumowania żaglówek, kajaków czy łodzi – z racji stromo schodzących do jeziora zboczy - wcale nie jest tak bardzo dużo (porównując np. z Mazurami). Większość z nich ulokowanych jest po zachodniej stronie akwenu. Główną miejscowością jest tutaj Polańczyk, wieś o statusie uzdrowiskależąca przy drodze wojewódzkiej 894. W okolicy występują ujęcia wód mineralnych (m.in. jodkowe, bromkowe czy wodorowęglanowe), wokół których utworzono różne zakłady kuracyjne zorientowane na leczenie chorób oddechowych, kobiecych oraz układu moczowego. Gro z nich znajduje się wzdłuż ul. Zdrojowej, na półwyspie we wschodniej części miejscowości.

Więcej o Jeziorze Solińskim przeczytasz na naszej stronie!

Wybierz się też z nami na górę partyzantów - Chryszczatą!

Podróże to moja pasja!

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości