22 obserwujących
254 notki
484k odsłony
773 odsłony

Soweto Gospel Choir

Wykop Skomentuj4

Soweto Gospel Choir
 
 
Muzyka afrykańska interesuje mnie od dawna. W tej muzyce fascynuje mnie wiele rzeczy, ale chyba dwie najbardziej: rytm i wibracja głosów, zwłaszcza tych niskich. Zdarzyło mi się raz słuchać czarnego, afrykańskiego chóru na żywo. Śpiewali bez akompaniamentu, a capella, tańcząc przy tym swobodnie. Powietrze wibrowało, czułem to fizycznie. Włosy mi się podniosły i dostałem gęsiej skórki. Był to chór z Kamerunu.
 
Soweto Gospel Choir
 
 
Soweto Gospel Choir pochodzi z Południowej Afryki.
Zespół ten powstał w listopadzie 2002 roku. Dwaj dyrygenci David Mulovhedzi i Beverly Bryger opracowali projekt nowego zespołu. Do tego przedsięwzięcia pozyskali znanych promotorów i prezenterów. Byli to: Andrew Kay, David Vigo oraz Clifford Hocking.
 
Pomysł związany był z Nelsonem Mandelą i rosnącą świadomością czarnej ludności Południowej Aryki. W konkursie wyłoniono ponad 50-osobowy zespół śpiewaczek i śpiewaków.
 
Pierwszy występ odbył się Kapsztadzie w 2003 roku. To był pierwszy koncert z serii dobroczynnych, dla pomocy ofiarom AIDS. Był jednocześnie na cześć Mandeli. Odbiór przez widownię był entuzjastyczny. Nikt przedtem w Afryce czegoś podobnego nie słyszał.
 
Soweto Gospel Choir, Mandela Day, Koncert 46664
 
 
Nelson Mandela siedział wtedy w więzieniu. Jako więzień otrzymał numer 466. W 1964 Bono z U-2 wydali piosenkę "46664". Tytuł to numer więzienny Mandeli i końcówka roku ‘64’. Od tego momentu koncerty przeciwko AIDS nosiły nazwę 46664, a Fundacja Nelsona Mandeli używała internetowego adresu www.46664.com.
 
Projekt Mandela 46664
 
 
Twórcy zespołu zamierzali oprzeć repertuar zespołu na muzyce gospel z wykorzystaniem źródeł afrykańskich. Koncerty 46664 rozsławiły grupę na całym świecie. Wielu uznanych twórców chciało wystąpić razem z Soweto Gospel Choir. Byli to m.in.: Bono, Queen, Celine Dion, John Legend, Peter Gabriel, Robert Plant, Josh Groban, Aretha Franklin i Stevie Wonder.  
 
Największe sale koncertowe stanęły przed nimi otworem. Wszędzie gdzie występują czy to w Europie, Ameryce, Australii czy Azji wita ich komplet widzów. Słuchacze wciąż oczarowani są ich kunsztem. Kunsztem, który wydaje się być całkowicie naturalnym i łatwym.
 
W 2007 i 2008 otrzymali Grammy Awards. Oprócz tego uhonorowano ich różnymi nagrodami w różnych krajach. Słowem, Soweto Gospel Choir to dziś wielka sława i klasyka muzyki afrykańskiej.
 
Soweto Gospel Choir
 
 
A mnie jakby coraz mniej się podoba. Słowo ‘gospel’ w nazwie znaczy coraz mniej. Zespół gra reggae i przeróżne przeboje muzyki popularnej, zwłaszcza amerykańskiej. Skład, co normalne, zmienia się. Występów typowo chóralnych – a capella, prawie już nie ma. Zespołowi towarzyszy czasem nawet duży skład instrumentalny.
 
Być może tak musi być, komercja zawsze wygrywa. A może coraz trudniej czerpać z ludowej muzyki afrykańskiej. Nie wiem. Jednakże posłuchać takiego śpiewu zawsze warto.
 
 
Soweto Gospel Choir
Wykop Skomentuj4
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale