Niedawno temu przedstawiałem Tin Pan Alley (SRV Tin Pan Alley) – miejsce w Nowym Jorku, w którym wytwarzano i sprzedawano większość muzyki w Ameryce, przynajmniej jeśli chodzi o muzykę w oficjalnym obiegu.
Jedną z par znaczących na Tin Pan Alley byli Richard Charles Rodgers i Lorenz Hart.
Rodgers pisał muzykę, Hart teksty.
Rodgers skomponował ponad 900 piosenek oraz 40 musicali dla teatrów na Broadway’u. Pisał również dla filmów i telewizji. Jego piosenki są znane i wykonywane do dzisiaj.
Rodgers był nie byle kim – jako jeden z dwóch tylko kompozytorów (drugim był Marvin Hamlisch) został nagrodzony Oscarem, Grammy, Emmy, Tony Award i Pulitzer Prize.
Jednym z musicali pary Rodgers – Hart był Jumbo. Jumbo swoją premierę miał 16 listopada 1935 roku. Opowiada o tarapatach cyrku trapionego kłopotami finansowymi.
Musical został wystawiony w Hippodrome Theatre, budynku, który już nie istnieje.

Hippodrome Theatre wg pocztówki z 1907 roku.
Główną rolę grał Jimmy Durante, ówczesna sława. Durante był bardzo utalentowanym człowiekiem – śpiewak, pianista i aktor o zacięciu komediowym. Jego wielkiemu nosowi zawdzięcza przydomek "Schnozzola".
Był też człowiekiem odważnym – w każdym przedstawieniu leżał na podłodze a żywy słoń kładł mu stopę na głowie.
Musical był też zekranizowany pod tytułem Billy Rose's Jumbo w 1962 roku. I w tym filmie główną rolę powierzono Durante. Obok niego występowali: Doris Day, Martha Raye i Stephen Boyd. Film zdecydowanie różnił się od sztuki z lat 30. z Broadway’u. Jedna scena została bez zmian - Durante wyprowadza słonia z cyrku i wpada na szeryfa, szeryf pyta groźnie: „Gdzie idziesz z tym słoniem?” na co Durante odpowiada pytaniem: „Z jakim słoniem?”.
Kilka piosenek z tego musicalu osiągnęło wielkie powodzenie. Jedną z nich jest Little Girl Blue.
Akurat ta piosenka została opublikowana przed wystawieniem Jumbo. Autorzy zdecydowali się włączyć ją do musicalu, specjalnie adaptując dla niej libretto.
Piękna melodia i wzruszający tekst zachęciła wielu znakomitych popularnych, bluesowych a zwłaszcza jazzowych artystów do jej nagrania. Byli to m.in.: Sam Cooke, Frank Sinatra, Ella Fitzgerald, Judy Garland, Chet Baker, The Carpenters, Coleman Hawkins, Sarah Vaughan, Anita O'Day, Linda Ronstadt, Diana Ross, Johnny Hartman, Grant Green, The Postal Service, Janis Joplin (Joplin zmieniła oryginalny tekst), Diana Krall and Stacey Kent.
Nina Simone swój debiutancki album nazwała od tej piosenki Little Girl Blue.
W music boxie Diana Krall, Janis Joplin, Nina Simone.
Little Girl Blue lyrics
Sit there and count your fingers
What can you do
Old girl you're through
Sit there, count your little fingers
Unhappy little girl blue.
Sit there and count the raindrops
Falling on you
It's time you knew
All you can ever count on
Are the raindrops
That fall on little girl blue
Won't you just sit there
Count the little raindrops
Falling on you
'Cause it's time you knew
All you can ever count on
Are the raindrops
That fall on little girl blue
No use old girl
You might as well surrender
'Cause your hopes are getting slender and slender
Why won't somebody send a tender blue boy
To cheer up little girl blue
Inne tematy w dziale Kultura