0 obserwujących
12 notek
13k odsłon
  33   0

Terroryści wypowiedzieli wojnę naszej cywilizacji

 

Terroryści wypowiedzieli wojnę naszej cywilizacji. Bezwzgledną, krwawą, okrutną. Chcą zniszczyć nasz świat zbudowany na poszanowaniu praw człowieka i przywiązaniu do wolności. Zamach 11 września pokazał, że są gotowi użyć wszelkich środków, tak aby żniwo smierci było jak największe. Stany Zjednoczone podjęły się obrony wolnego świata w imieniu nas wszystkich. Tylko ścisła współpraca Europy ze Stanami może dać nadzieję na sukces i rozbicie terrorystycznych siatek. Europa musi czuć się odpowiedzialna za walkę ze światowym terroryzmem.
 
Dobrze, że obrońcy praw człowieka zwracają uwagę na naruszanie tych praw, na używanie w śledztwach metod stających się niejednokrotnie torturami. Na przetrzymywanie bez procesów, bez prawa do obrońców. Nie można używać środków, które uważane są za niedopuszczalne w świetle podpisanych konwencji międzynarodowych.
 
Nowowybrany prezydent USA wydał już rozporządzenie zapowiadające zamknięcie bazy i zakazujące torturowania pdczas przesłuchań podejrzanych o terroryzm. Można i należy to odczytać jako sukces tych wszystkich, którzy w tej sprawie bili na alarm. Ale nadal będzie istnieć – jak wynika z tego samego rozporządzenia – możliwość uprowadzania terrorystów i krótkoterminowego przetrzymywania w krajach tranzytu. Jednym słowem zwiekszy się poszanowanie godności więzionych, ale jednocześnie musi pozostać możliwość skutecznego zwalczania działalności terrorystycznej. Inaczej grozi nam bezradność i naiwna wiara w siłę perswazji, która ma zniechęcać do wchodzenia na ścieżkę terroryzmu, gwałtu i przemocy.
 
Pragnę też zwrócić uwagę na fakt, że na tej samej wyspie, gdzie znajduje się baza Guantanamo, w warunkach więziennych urągających jakimkolwiek normom, siedzą więźniowie polityczni, skazani na wieloletnie więzienie za to, że ośmielili się przeciwstawić komunistycznej propagandzie satrapii Fidela Castro. Na naszych oczach zamordowany został naród czeczenski; nic mi nie wiadomo, aby Parlament Europejski powołał w tej sprawie specjalną komisję.
 
Stany Zjednoczone uznały, że stosowanie tortur jest sprawą niedopuszczalną (tak samo, jak istnienie tajnych więźnień czy więzienia w Guantanamo) i to powinno zamknąć debatę zarówno nad tajnymi więzieniami, jak i przelotami tranzytowymi.
Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale