Blog
Nieuczesane myśli.
Bolbochan
Bolbochan K. Niedźwiecki
10 obserwujących 73 notki 65900 odsłon
Bolbochan, 27 grudnia 2015 r.

Współpraca firm zbrojeniowych Polski i Ukrainy.

Państwowy koncern zbrojeniowy Ukroboronprom już od nieco ponad roku bądź to współpracuje bądź negocjuje ramy współpracy z firmami zbrojeniowymi ze świata by zacząć tworzyć produkty dostosowane do standardów NATO.

Do opinii publicznej przebijają się tylko czasami sygnały tej współpracy o których później robi się cicho ale one trwają.

Patrząc na ogólnodostępną listę firm z którymi UKROBORONPROM ma podpisane umowy o współpracy może tylko serce rosnąć. Nie licząc firm lub instytucji ukraińskich których na liście jest najwięcej (co jest raczej oczywiste) rzuca się w oczy ilość firm i instytucji z Polski. Jest ich najwięcej bo aż 9 , na drugim miejscu listy są USA z tylko 3 , a trzecie miejsce zajmuje kilka krajów z 1 firmą.

Mało znany fakt , pominiety w mediach tak głównego nurtu jak i drugiego , trzeciego jak i ścieku.

Wiemy bo sprawa była głośna o Lubawie. Wiemy też o PCO. Mało kto wie , ale ze Lwowa wychodzą już zmodernizowane czołgi T-72 zbliżone standardami do Pt-91.

Wiemy też o współpracy firm i instytucji z zakresu lotnictwa ( na razie może bez wyraźnych efektów - ale na efekty przyjdzie czas - wszystko dzieje się po cichu). Chociażby WB Electronics. Wiemy że współpracuje - nie wiadomo tylko w jakim zakresie , ale można się domyślać biorąc pod uwagę to , że Ukraina niedługo wypuści z linii produkcyjnych seryjnie pierwsze bezzałogowce.

Możliwe że WB będzie też współuczestniczyło w tworzeniu artylerii na Ukrainie. Ostatnio gruchnęła bowiem informacja że Huta Stalowa Wola wraz z Ukroboronpromem mają opracować samobieżne moździerze na bazie BTR-4E ( takie ukraińskie Raki) jak i samobieżne armatohaubice na bazie "Opłota" o kalibru 155mm ( takie nasze Kraby).

Patrząc na połączony potencjał przemysłu zbrojeniowego Polski i Ukrainy połączony mógłby się stać samowystarczalny w prawie całym zakresie (poza okrętami podwodnymi , samolotami wielozadaniowymi). Nawet mogłaby powstać możliwość wynoszenia w przyszłości własnych satelitów własnymi środkami transportu do tego porzeznaczonymi.

 

Opublikowano: 27.12.2015 19:29.
Autor: Bolbochan
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Ponury myśliciel ;)

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

  • 4 stycznia 2018 r. PoPis

Ostatnie komentarze

  • Z wszystkim się zgodzę . Jestem za UE w formie obecnej integracji a nie jakiegoś mitycznego...
  • Niemcy prędzej czy później będą naszym sojusznikiem. Trzeba być wytrwałym. Pokrzyczą...
  • Dziwne spostrzeżenia. Utrwalające konflikt. Ani jedna ze stron konfliktu nie dopuszcza w swoim...

Tematy w dziale