lucid face lucid face
371
BLOG

Przesiębiorstwa wojskowe - Najemnicy XXI w.

lucid face lucid face Polityka Obserwuj notkę 0

 

          W XXI w. na wskutek globalizacji mamy do czynienia z przeróżnymi nowymi trendami w sferach komunikacji, handlu, bezpieczeństwa (zagrożenie fundamentalizmem islamskim - islamski terroryzm), wojny i wielu innych, których nie w sposób od razu wymienić. Co do kwestii wojny, to ta sfera w ciągu ostatniej dekady zmieniła się również dynamicznie. Sam sposób prowadzenia wojny jest inny niż dajmy na to 65 lat temu. Wojnę prowadzi się nie tylko za pomocą armii, czołgów i rakiet, ale także za pomocą mass mediów i co jest już normą za pomocą PMC's (z ang. private military companies). To właśnie firmy wojskowe grupy PMC's są najczęściej wykorzystywane w konfliktach zbrojnych i wojnach na całym świecie. Wojna w Iraku (2003) to największy przyrost firm takiego typu. Ocenia się, że w skali globu na specyficznym rynku „usług wojskowych” obecnych jest dziś ponad 100 większych firm, a całkowite dochody tej gałęzi gospodarki przekraczały 100 mld USD rocznie (2003). Przypuszcza się, że branża usług wojskowych w 2010 r. miała podwoić się do 200 mld $. i stać się najszybciej rozwijającym segmentem światowego rynku (jednak kryzys finansowy z 2008 zapewne zatrzymał ten wzrost).

           Od początku wojny z Irakiem Stany Zjednoczone, które wiodą prym w liczbie zarejestrowanych przedsiębiorstw wojskowych na swoim obszarze, podpisały kontrakty na misje w Iraku z około 60 firmami PMC's (szczegółowe statystyki mówią o 181 przedsiębiorstwach!). Takie kontrakty przełożyły się na wydatki wojenne, które stanowiły 30% wszystkich wydatków przeznaczonych przez USA na wojnę z Irakiem! Według różnych szacunków liczba "współczesnych najemników" na początku wojny w Iraku wynosiła 129 tyś. Podkreślić należy to, że liczba zabitych najemników podczas wojny w Iraku nie była odnotowywana w rzadnych statystykach (mam na myśli te oficjalne), co miało wpływ na mniejszy oddźwięk ludzkich kosztów prowadzenia wojny dla zachodniej opinii publicznej.

           Zaznaczyć trzeba również, że pomimo ogromnych dochodów, jakie osiągają ze swojej działalności takie "przedsiębiorstwa", to w pewnym sensie firmy "wirtualne". Dlatego, gdyż ich personel i zasoby są niewielkie, a wykonawców i środki gromadzone są dopiero po podpisaniu odpowiednich umów, a w przypadku "pracowników" w czasie misji tylko na czas ich trwania. PMC's ze względu na swoją dynamikę stają się częścią różnych korporacji, często należących do najpotężniejszych koncernów świata. Obecnie rośnie np. liczba tego typu firm pochodzących z Izraela i niektórych krajów Europy Wschodniej  (Rosji, Ukrainy).

Tak więc przyszłość przed PMC's rysuje się w jasnych barwach. A działalność tego typu firm stanowi wyzwanie dla bezpieczeństwa międzynarodowego oraz międzynarodowego prawa konfliktów zbrojnych.

 

Wykaz wybranych przedsiębiorstw wojskowych:

 

*Xe Services LLC, wcześniej BlackWater, USA

*AirScan, USA

*Aegis Defence Services, Wielka Brytania

*ArmorGroup International, Wielka Brytania

*Executive Outcomes, RPA

*Oreł, Rosja

*Bullet-K, Korea Południowa

*Praetorian International Consultancy Ltd.

*Vega Strategic Services, Ukraina

*Watan Risk, Afganistan

lucid face
O mnie lucid face

Polecam również:

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka