Okiem ogrodnika
Rodzina i społeczeństwo, czyli - jak żyć?
77 obserwujących
1269 notek
462k odsłony
204 odsłony

Prezydent - strażnik ładu RP czy Konstytucji?

Wykop Skomentuj44

Jaką rolę odgrywa - powinien odgrywać -  Prezydent RP,  pomijając prerogatywy formalne: czy jego zasadniczą rolą jest dopilnowywanie przestrzegania Konstytucji, czy też ładu Rzeczypospolitej?


Pytanie ma uzasadnienie z przynajmniej dwóch powodów:


1. W czasie kampanii wyborczej pojawiały się zarzuty, że Prezydent Duda dopuścił się złamania zasad konstytucyjnych.


2. Druga kwestia wynika z pełnionej roli; czy Prezydent, jeśli jego rolą jest przestrzeganie Konstytucji, ma prawo do wnoszenia poprawek do Konstytucji?


Celowo w tytule umieściłem określenie "ład Rzeczpospolitej", a nie "prawa Rzeczpospolitej", gdyż istnieje zasadnicza różnica między obu ujęciami. 

Ład - ustanawiany jest przez wspólne przyjęcie zasad założycieli danej instytucji, gdy w określeniu "prawo" zawarta jest możliwość narzucenia takich zasad przez twórcę tej instytucji. (Stąd np. różnica między prawami Królestwa Polskiego nadanymi przez cara, a prawami Rzeczypospolitej).


Dochodząc istoty: czy Prezydent, widząc niezgodność zapisów Konstytucji z ładem Rzeczpospolitej, jest obowiązany do przestrzegania Konstytucji, czy też podejmować decyzje kierując się poczuciem ładu Rzeczypospolitej i dążyć do zmian dostosowawczych w zapisach Konstytucji?


Ciekaw jestem opinii Czytelników, gdyż to określa ich stosunek do Rzeczypospolitej.

Wykop Skomentuj44
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka