Krzysztof J. Wojtas Krzysztof J. Wojtas
91
BLOG

Putin/Trump - aktywa/pasywa

Krzysztof J. Wojtas Krzysztof J. Wojtas Świat Obserwuj temat Obserwuj notkę 3

O czym będą rozmawiali Putin z Trumpem? Jakich argumentów użyją i jaki będzie efekt tych rozmów?


Aktywa Rosji:

- olbrzymie terytorium pełne bogactw naturalnych,

- wysoka jakość uzbrojenia i rozwinięty przemysł zbrojeniowy,

- skonsolidowane społeczeństwo przystosowane do życia w warunkach ograniczonego zaopatrzenia,

- przemysł terenowy (zaspokajający podstawowe potrzeby) na poziomie dostatecznym,

- spójna doktryna państwowa aspirująca do imperialnej.


Pasywa Rosji:

- niewielka populacja,

- roszczenia terytorialne sąsiadów.


Aktywa USA:

- olbrzymi potencjał gospodarczy,

- obecność we wszystkich rejonach globu,

- potężna armia b. dobrze wyposażona.


Pasywa USA:

- potężna armia znacznie obciążająca gospodarkę,

- obecność , ale i konieczność obecności, we wszystkich rejonach globu,

- nieskonsolidowane społeczeństwo - nastawione na konsumpcję, a mało skłonne do poświęcenia; relatywnie mała część populacji zdolna i możliwa do wykorzystania w sytuacjach kryzysowych,

- brak perspektyw strategicznych utrzymania obecnego stanu rzeczy.


Sytuacja światowa:

- rozpad obecnych struktur organizacyjnych; kończy się etap eksploatacji krajów mniej rozwiniętych gospodarczo,

- nowy podział pracy wymusi opieranie się na własnych zasobach zarówno surowcowych jak i ludzkich. Zysk z racji przewagi techniczno-technologicznej spada.


O czym więc będzie rozmawiał Trump z Putinem?

Wydaje się, że celem Trumpa będzie osiągnięcie przedłużenia stanu obecnego, a przynajmniej odsunięcie przemian w czasie na tyle, aby dostosować struktury organizacyjne do koniecznych przemian; także w sferze mentalnej. Trump zdaje sobie sprawę, że zmiana jest nieuchronna, a dotyczy nie tylko USA, ale całego Zachodu. Stąd  poprzedzające rozmowy w Europie, których celem jest nowy podział obowiązków wynikających z braku możliwości dalszego finansowania armii USA w dotychczasowym zakresie kuponami odcinanymi od waluty rezerwowej będącej w ich posiadaniu.


Co może zaoferować Trump Rosji? 

W zasadzie - NIC. 

Restrykcje gospodarcze doprowadziły do pobudzenia lokalnych inicjatyw i zaowocowało to praktycznie samowystarczalnością. Owszem - na niskim poziomie, ale jednak.

Że Rosja nie sprzeda surowców , w tym energetycznych? To żaden problem. Przecież pieniądze za dostawy są na kontach w bankach zachodnich - własność oligarchów związanych z Miedwiediewem, czyli pochodzenia żydowskiego. Blokada kont - to uderzenie w tych oligarchów, a wobec faktu, że i tak Rosja nie może kupować towarów na Zachodzie (restrykcje) - może łatwo zrezygnować z eksportu. To "darmowy" eksport nie przynoszący korzyści. Zwłaszcza, że coraz większa część tego eksportu kierowana jest do Chin.

Militarnie: obecność Rosji w Syrii pokrzyżowała plany utrzymania rozgardiaszu na BW. Ukraina jest "kamieniem u nogi". Nie da się tam utrzymać wpływów USA zwłaszcza wobec konfliktogenności Ukraińców (zepsucie relacji z Polską) przy słabej gospodarce. Obecność wojsk USA w Polsce jest korzystna, ale tylko w czasie blisko poprzedzającym konflikt. Na dłuższą metę - bezsensowna. Chyba, że w pełni utrzymywane będą te siły przez "gospodarza" terenu. Ale i to, wobec coraz bardziej ograniczonych zasobów ludzkich - nie jest dla USA korzystne.


O czym więc będą rozmawiali?

O tym, jak zapobiec wojnie. Bo jest sprawą oczywistą, że są siły, które chcą utrzymania obecnego stanu rzeczy. I które zdają sobie sprawę, że czas bezlitośnie zmniejsza na to szanse. Mogą więc sądzić, że wywołanie konfliktu, przy wykalkulowanej przewadze, pozwoli na utrzymanie ich pozycji, a sytuacja po konflikcie wg tego scenariusza, pozwoli na wzrost ich roli.


Jakie będą efekty? Wkrótce się przekonamy.

członek SKPB, instruktor PZN, sternik jachtowy. 3 dzieci - dorośli. "Zaliczyłem" samotnie wycieczkę przez Kazachstan, Kirgizję, Chiny (prowincje Sinkiang, Tybet _ Kailash Kora, Quinghai, Gansu). Ostatnio, czyli od kilkudziesięciu już lat, zajmuję się porównaniami systemów filozoficznych kształtujących cywilizacje. Bazą jest myśl Konecznego, ale znacznie odbiegam od tamtych zasad. Tej tematyce, ale z naciskiem na podstawy rzeczypospolitej tworzę portal www.poczetRP.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka