Krzysztof J. Wojtas Krzysztof J. Wojtas
174
BLOG

Zmiana systemowa

Krzysztof J. Wojtas Krzysztof J. Wojtas Socjologia Obserwuj temat Obserwuj notkę 9

Obecne wybory są wskaźnikiem potrzeb i nastrojów społecznych wynikających z następstwa dziejów. Być może w polskim społeczeństwie te nastroje, aczkolwiek silnie tłumione przez ostatnie 30 lat, są jeszcze dostatecznie silne, aby stanowić czynnik przy rozważaniu kierunków zmian.


Co zatem należałoby wyeksponować przy tworzeniu programu konfederacji dążącej do zmian systemowych? (Konfederacja, a nie partia; partie po zmianach systemowych, powinny być zakazane).

Pogdybajmy, bo "gdybym był panienką miałbym głosik cienki i koszulkę cienką". Czyli jak wprowadzić zmiany systemowe, ale bez rewolucyjnego przewrotu.


 Dążyć do odbudowy Rzeczypospolitej opartej na personalizmie, gdzie każdy człowiek będzie miał zapewnione warunki rozwoju (chociaż przy różnym statusie materialnym - TO "CREDO", KTÓRE MUSI BYĆ NACZELNYM HASŁEM OKREŚLAJĄCYM SYSTEMOWY KIERUNEK ZMIAN).


Jak to osiągnąć?

Konieczne jest wprowadzenie DEMOKRACJI BEZPOŚREDNIEJ. Pierwszym krokiem - obligatoryjne referendum, po zebraniu stosownej liczby głosów za jego przeprowadzeniem i z obowiązkiem wdrożenia wyników. Docelowo - likwidacja Sejmu.

Wynik referendum nie powinien być związany z frekwencją; udział biorą zainteresowani tematyką. Mało - trzeba zarejestrować się przed głosowaniem wskazując tym swe zaangażowanie.


Dalsze zmiany będą zależne od świadomości społecznej wyrażanej w głosowaniach. Niemniej - w sprawach ekonomicznych należy utrzymać dotychczasowy poziom świadczeń społecznych, ale jednoznacznie powiązać go z poziomem wytwarzanego dochodu narodowego. Świadczenia nie mogą być nadmiernym obciążeniem dla społeczeństwa. W przypadku kryzysu ( zmniejszenia DN) - świadczenia także powinny uleć obniżeniu. Dotyczy to wszystkich dziedzin - kultury, szkolnictwa, świadczeń na rzecz niepełnosprawnych, czy emerytur bądź świadczeń medycznych..


Konieczne są zmiany w sądownictwie; sądy mają być arbitrażem miedzy stronami, a nie sądzeniem z punktu widzenia prawa, często nieprzystającego do okoliczności. Rolą sędziego jest doprowadzić do ustalenia warunków zadowalających strony przy uwzględnieniu zasad współżycia określonych przepisami (prawo).


Pełna jawność danych osobowych, ze szczególnym nadzorem nad osobami pełniącymi funkcje publiczne. W odniesieniu do obywateli - publikacja wizerunku w przypadku podejrzenia o popełnienie przestępstwa;  to każdy obywatel sam powinien dbać o to, aby nie znaleźć się w strefie podejrzeń. Jednak wszelkie fałszywe oskarżenia powinny być szybko i ostro karane - z eliminacją  takich osób bądź instytucji z życia publicznego. (Likwidacja tytułów prasowych, zakaz dostępu do mediów).


Zmiana ewolucyjna stosunku do własności. Własność ziemi, wody i powietrza - należy do Narodu i nie może być przekazywana w ręce prywatne. Naród zawsze powinien mieć wpływ na dysponowanie tymi dobrami i nie mogą one być ograniczane w dostępie.

Generalną zasadą powinno być, że im większa własność - tym większy udział w dysponowaniu powinien należeć do Narodu.

Swoboda działalności gospodarczej - jak najmniej przepisów ograniczających - koncesji itd.


Tyle zasad ogólnych. Jednak każde rozwiązanie szczegółowe powinno być odrębnie ustalane z uwzględnieniem zależności lokalnych.


No cóż,  ciekaw jestem, ile osób akceptuje taki punkt widzenia.Bo aby to zrealizować - powinno być społeczne poparcie. A tak - "gdybym był panienką ..."

członek SKPB, instruktor PZN, sternik jachtowy. 3 dzieci - dorośli. "Zaliczyłem" samotnie wycieczkę przez Kazachstan, Kirgizję, Chiny (prowincje Sinkiang, Tybet _ Kailash Kora, Quinghai, Gansu). Ostatnio, czyli od kilkudziesięciu już lat, zajmuję się porównaniami systemów filozoficznych kształtujących cywilizacje. Bazą jest myśl Konecznego, ale znacznie odbiegam od tamtych zasad. Tej tematyce, ale z naciskiem na podstawy rzeczypospolitej tworzę portal www.poczetRP.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo