Blog
Most nad nicością
Partisan gardening
Partisan gardening Zaniepokojony optymista
30 obserwujących 494 notki 840591 odsłon
Partisan gardening, 11 lipca 2018 r.

Ameryka zapewnia bezpieczeństwo Niemcom a ci pompują miliardy w Rosję

1853 151 0 A A A


image   

   Na Szczycie NATO w Brukseli prezydent Trump nie mówi nic nowego ale mówi jeszcze ostrzej niż w zeszłym roku. Nawet Die Welt publikuje artykuł pod znamiennym tytułem: „ To Berlin niszczy NATO a nie Donald Trump” - który jest krytyką polityki niemieckiej w zakresie obronności. Siłą NATO jest nie tylko odstraszanie ale i wzajemne zaufanie i solidarność sojuszników. Tutaj władze Niemiec zawodzą posługując się pustymi obietnicami nie licującymi z powagą największego państwa europejskiego. W świecie wstrząsanym kryzysami nie można sobie pozwolić na taką nieodpowiedzialność - karci rząd niemiecki autor artykułu. Tym razem prasa niemiecka bardziej krytycznie ocenia postępowanie swojej kanclerz. 

  Trump powtarza to co mówił w roku ubiegłym. Najbogatszy kraj europejski, który może jednym ruchem zwiększyć wydatki na zbrojenia bez większego uszczerbku na swoim budżecie, nie robi tego. To USA zapewniają bezpieczeństwo Niemcom i Europie. Natomiast Niemcy płacą ogromne ilości pieniędzy Rosji za gaz i inwestują w zniewalające, bo uzależniające energetycznie, Niemcy i Europę inwestycje Gazpromu. Nie robi tego Polska, która powinna być przykładem dla innych. 

   Niewiele można dodać do słusznych wypowiedzi Trumpa prócz tego, że jedynym sposobem by przymusić Niemcy do inwestowania w swoje zbrojenia i wypełniania zobowiązań sojuszniczych jest podjęcie decyzji o wycofaniu wojsk amerykańskich z Niemiec i przeprowadzenie ich na stałe do Polski. Wtedy ustaną obawy nie tylko Polski ale i całego naszego regionu co do zagrożenia ze wschodu ale także, występujące u niektórych bardziej zaniepokojonych historycznymi doświadczeniami naszych rodaków, obawy przed militarną siłą Niemiec. Na razie są to tylko dywagacje amerykańskiej prasy o przeniesieniu wojska do Polski ale wypowiedzi Trumpa wzmagają tą nadzieję.

   Choć mówienie o tym może to być tylko rodzajem nacisku na Niemcy by się w końcu postarały wypełnić natowskie zobowiązania to znając mentalność niemieckich polityków nie ulegną oni tej presji. Z drugiej strony, jak dotychczas Trump cały czas pokazuje, że swoje obietnice wypełnia. Trzeba słuchać uważnie co mówi szef najsilniejszego państwa NATO. Dobrze jest też w końcu usłyszeć z Brukseli jakiś pozytywny, chwalący Polskę głos. Głos doceniający naszą krytyczną postawę wobec zależności energetycznej od Rosji. Nawet jeśli jest to tylko głos Ameryki. 

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Próbuję zrozumieć

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @LiberalnyMotloch  Na kolanach to był Tusk. Teraz się zmienia.
  • @ABChelena1  Czy Pompeo o tym wie?
  • @catrw  Cała w tym nadzieja bo tych ludzi nie daje się już słuchać. Ich oderwanie od...

Tematy w dziale Polityka