5 obserwujących
146 notek
370k odsłon
2146 odsłon

Auto na minuty – kiedy opłaca się skorzystać z wypożyczalni?

Auto na minuty - sposób na problemy z parkowaniem w centrum miasta. Fot. Panek CarSharing
Auto na minuty - sposób na problemy z parkowaniem w centrum miasta. Fot. Panek CarSharing
Wykop Skomentuj7

Wypożyczalnie aut na minuty w ostatnich miesiącach szturmem wkroczyły na ulice największych miast w Polsce. Mają być one lekarstwem dla osób, które chcą przemieścić się szybko i nie martwić się o miejsce parkingowe w centrum. Jak korzystać z wypożyczalni aut? Kiedy opłaca się wypożyczyć samochód na minuty? 

Polscy kierowcy coraz chętniej przekonują się do zostawienia własnych aut na parkingu lub korzystania z komunikacji miejskiej w zamian za tani i wygodny transport wypożyczonym samochodem. Z pojazdu „na minuty” mogą skorzystać mieszkańcy Wrocławia, Poznania, Warszawy, Krakowa i Trójmiasta. Najbardziej dostępna wypożyczalnia to Traficar. Oprócz niej niedawno otwarto we Wrocławiu wypożyczalnię samochodów elektrycznych Vozilla, a w Warszawie działa 4Mobility i Panek Car Sharing.

Wypożyczalnia aut na minuty – jak to działa?

Idea wypożyczania aut na określony czas polega na tym, że w aplikacji mobilnej lokalizujemy najbliżej zaparkowane samochody, tam też rezerwujemy pojazd, a dzięki okazaniu kodu QR w telefonie możemy go otworzyć. W schowku samochodu znajdują się kluczyki, karta lub odpowiedni przycisk (w przypadku aut elektrycznych). Uruchamiamy auto i możemy dojechać nim do wybranego miejsca. Czas wynajmu jest liczony do momentu zaparkowania i opuszczenia pojazdu. Opłata zostanie pobrana tylko za czas przebywania w nim. Więcej kosztuje czas jazdy autem, a mniej czas postoju.

Jak wypożyczyć samochód na minuty?

Aby zacząć korzystać z wypożyczalni, należy zarejestrować się w serwisie tej firmy. Musimy wprowadzić swoje dane osobowe oraz załączyć zdjęcie naszego prawa jazdy. Następnie otrzymamy link do logowania, aby aktywować konto w wypożyczalni. Następnie trzeba pobrać aplikację wypożyczalni na swój telefonem,

Kiedy chcemy skorzystać z auta na minuty, należy włączyć usługę geolokalizacji w naszym smartfonie i uruchomić aplikację. Na ekranie pokażą się nam najbliżej zaparkowane pojazdy, z których możemy skorzystać. Możemy wcześniej zarezerwować dane auto albo po prostu do niego podejść i wypożyczyć. Wypożyczenie polega na zeskanowaniu kodu QR, który jest umieszczony na samochodzie swoim smartfonem. W ten sposób otworzą się drzwi. W schowku znajdziemy dowód rejestracyjny pojazdu, kluczyki lub kartę do jego uruchomienia. Teraz wystarczy zapalić silnik i jechać. Po zakończonej trasie należy zaparkować na ogólnodostępnym, publicznym parkingu (może być także miejsce płatne) lub na miejscu przeznaczonym dla wypożyczalni takich aut i w aplikacji zakończyć wynajem. Warto wiedzieć, że nie musimy płacić osobno za miejsce na parkingu płatnym, ponieważ koszt jest wliczony w opłatę za wynajem auta.

Ile kosztuje wypożyczenie auta?

Wypożyczalnie samochodów naliczają opłaty tylko za faktyczny czas spędzony w samochodzie. W Vozilli (wypożyczalnia samochodów elektrycznych, dostępna tylko we Wrocławiu) opłata za minutę jazdy wynosi 1 zł, a za minutę postoju 10 gr. W grudniu obowiązuje promocja i za minutę jazdy zapłacimy tylko 75 gr.

Traficar działa w Warszawie, we Wrocławiu, w Krakowie, Poznaniu i Trójmieście, więc jest szerzej dostępny. W tej firmie za każdą minutę jazdy zapłacimy 50 gr, a za minutę postoju 10 gr. Dokładnie takie same ceny obowiązują w warszawskiej wypożyczalni Panek.

W 4Mobility, która także działa tylko w stolicy możemy wybrać rodzaj auta: standard, premium lub electric premium. Cena wynajmu jest uzależniona od klasy pojazdu i waha się od 55 gr do 1,30 zł za minutę. W tej firmie możemy także od razu opłacić wynajem na maksymalnie 24 godziny, wtedy cena za 60 sekund jest oczywiście relatywnie niższa.

Kiedy warto wynająć auto na minuty?

Opłaca się wypożyczyć auto, kiedy zależy nam na tym, aby szybko przemieścić się po mieście i nie martwić się o miejsce parkingowe (np. jadąc na spotkanie z klientem). Ta opłata jest wliczona w cenę wynajmu, więc wynajętym autem możemy parkować nawet na płatnych miejscach. 

Warto zrezygnować z własnego samochodu także gdy pracujemy w centrum i w porannych godzinach szczytu trudno jest zaparkować pod biurem. Koszt wynajmu auta jest niższy niż eksploatacja własnego, doliczając abonament na parkingu.

Auto na minuty przyda się także osobom podróżującym. Trasę międzymiastową można odbyć pociągiem, a po obcym mieście poruszać się wygodnie takim pojazdem. Dzięki temu zaoszczędzimy na taksówkach lub nie będziemy zmuszeni korzystać z komunikacji publicznej.

Warto przemyśleć skorzystanie z takiego samochodu, jeśli potrzebujemy go tylko w jedną stronę. Przykładowo, wybieramy się do klubu lub na kolację z winem. Do danego miejsca wygodnie dojedziemy wypożyczonym autem, a z powrotem możemy wrócić taksówką.

Zanim skorzystamy z usług wypożyczalni pojazdów na minuty, warto dokładnie przeczytać jej cennik, regulamin oraz sposób wypożyczenia, uruchomienia i oddania auta. Dzięki temu cała procedura przebiegnie szybko i sprawnie.


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Wykop Skomentuj7
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka