Konsolidacja kredytów to więcej pieniędzy w portfelu. Fot. Pixabay
Konsolidacja kredytów to więcej pieniędzy w portfelu. Fot. Pixabay
Finanse osobiste Finanse osobiste
693
BLOG

Kredyt konsolidacyjny. Co zyskujemy dzięki konsolidacji zadłużenia?

Finanse osobiste Finanse osobiste Kredyty Obserwuj temat Obserwuj notkę 7

Konsolidacja zadłużenia pozwala na uporządkowanie naszego domowego budżetu. Warto więc wkroczyć w nowy rok z mocnym postanowieniem poprawy własnych finansów. Dzięki temu będziemy mogli więcej zaoszczędzić lub wydać na przyjemności. Jak połączyć swoje zobowiązania? Jakie są korzyści z konsolidacji kredytów? Czy kredyt konsolidacyjny jest opłacalny? Sprawdźmy!

Konsolidacja zadłużenia pozwala połączyć wszystkie swoje raty i spłacać tylko jedną. Jeśli więc trudno nam zapamiętać, kiedy spłacać który kredyt, warto rozważyć tę opcję. Połączenie długów jest dobrym rozwiązaniem także dla osób, które chcą wreszcie je spłacić, a jest to możliwe tylko po obniżeniu sumy miesięcznych rat, co także umożliwia konsolidacja.

Kredyt konsolidacyjny – czym jest?

Kredyt konsolidacyjny to produkt kredytowy, oferowany przez banki, który umożliwia przeniesienie swoich kredytów (np. kredytu gotówkowego, hipotecznego, samochodowego, karty kredytowej) do jednego banku. W praktyce konsolidacja wygląda tak, że zaciągamy kredyt w jednej instytucji na spłatę zobowiązań z tego samego banku lub innych. Nowy bank spłaca za nas wcześniej zaciągnięte kredyty, a my mamy do oddania tylko jedną ratę miesięcznie. 

Są dwa typy kredytów konsolidacyjnych: gotówkowe i hipoteczne. Gotówkowym możemy połączyć zobowiązania, które zaciągnęliśmy na dowolny cel konsumpcyjny, natomiast hipotecznym – także te zaciągnięte na zakup czy budowę nieruchomości.

Korzyści z konsolidacji kredytów

Kredyty warto skonsolidować przede wszystkim dlatego, aby płacić niższą ratę niż suma tych, które oddawaliśmy dotychczas. Dzięki temu będzie ona mniejszym miesięcznym obciążeniem dla domowego budżetu, a wygospodarowane w ten sposób środki będziemy mogli przeznaczyć na oszczędności. Dzięki temu jest duża szansa, że w najbliższej przyszłości nasza sytuacja finansowa się poprawi.

Kredyt konsolidacyjny to także wygodna opcja dla zapominalskich. Mając do spłaty tylko jedną ratę, nie musimy pamiętać o terminach i kwotach kilku płatności, których dotychczas musieliśmy dokonać. Spłata jednej raty jest dużo wygodniejsza, bo bank tylko raz w miesiącu pobierze nam środki z konta na ten cel.

Jeśli wciąż zadajemy sobie pytanie, jak skutecznie wyjść z długów, to powinniśmy rozważyć ich konsolidację. Jeśli suma rat przewyższa nasze możliwości finansowe, to kredyt konsolidacyjny sprawi, że rata będzie niższa. Dzięki temu łatwiej ją spłacimy i nasze zadłużenie co miesiąc będzie się zmniejszać.

Połączenie zobowiązań wpływa także na poprawę naszej zdolności kredytowej. Jeśli więc w przyszłości mamy w planach zaciągnąć kolejny kredyt, to warto zdecydować się na konsolidację obecnych. Róbmy to jednak rozważnie, by w ten sposób nie wpaść w kłopoty finansowe, bo w końcu konsolidacja ma służyć poprawie naszej sytuacji.

Czy kredyt konsolidacyjny się opłaca?

Gdy wciąż zastanawiamy się, czy warto wziąć kredyt konsolidacyjny, to warto wiedzieć, że w ogólnym rozliczeniu taka oferta zazwyczaj będzie droższa. Bank obniży nam miesięczną ratę, ale wydłuży okres kredytowania. Przez co łącznie będziemy musieli zwrócić więcej odsetek. Należy także zastanowić się, czy jest nam potrzebna dodatkowa gotówka, którą czasami oferują banki przy konsolidacji. Jeśli skorzystamy z tej możliwości, to znowu zwiększymy nasze zadłużenie, więc warto przemyśleć wcześniej tę decyzję.

Jeśli jednak zależy nam na uporządkowaniu swoich zobowiązań oraz na obniżeniu raty, to konsolidacja kredytów jest rozwiązaniem godnym polecenia. Warto jednak wcześniej porównać oferty banków lub wybrać się do eksperta finansowego, który doradzi nam najbardziej opłacalny kredyt, dostosowany do naszej sytuacji.


© Wszelkie prawa zastrzeżone.


Blog o finansach osobistych prowadzony przez zespół Salon24. Tematyka: finanse osobiste, budżet domowy, oszczędzanie, podatki, emerytura. Zapraszamy też na stronę tematu Oszczędzanie na przyszłość.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka