5 obserwujących
146 notek
328k odsłon
4284 odsłony

Kryptowaluta. Co to jest bitcoin i jak na nim zarabiać?

Bitcoin to wirtualna waluta. Można na niej sporo zarobić. Fot. Pixabay
Bitcoin to wirtualna waluta. Można na niej sporo zarobić. Fot. Pixabay
Wykop Skomentuj20

Zawarta w zabezpieczeniach kryptografia (zaawansowany algorytm matematyczny) zabezpiecza każda naszą transakcję przed oszustami.

Zobacz też: Kryptowaluty to nie tylko bitcoin

Jak nabyć wirtualną walutę?

Bitcoiny możemy pozyskać podczas dokonywania zakupów u partnerów i kontrahentów jako sposób rozliczenia za towary i usługi lub dokonując ich zakupu od znajomego, bezpośrednio na giełdzie lub w kantorze (tutaj należy liczyć się jednak z wyższym kosztem, który uwzględnia prowizję).

Istnieją również fora, gdzie zamieszczane są ogłoszenia o sprzedaży lub kupnie kryptowaluty.  Ze względu na dynamikę rozwoju wirtualnej waluty, liczba osób i usług akceptujących Bitcoin jako walutę rozliczeniową transakcji stale rośnie.

Bezpieczeństwo kryptowaluty

image
Bitcoinem można już płacić w sklepach internetowych.

Każda kryptowaluta jest zabezpieczona przed skopiowaniem i fałszerstwem. Wszystkie transakcje dokonywane przy użyciu bitcoina są stale i publicznie  przechowywane w sieci. Każdy może sprawdzić ilość i wielkość transakcji dokonanych pod konkretnym adresem. Tożsamość właściciela adresu nie jest jednak możliwa do ustalenia, o ile nie poda on swoich wrażliwych danych podczas dokonywania rozliczeń.

W celu zwiększenia poziomu bezpieczeństwa zgromadzonych przez nas środków warto przechowywać niewielkie ilości bitcoinów na komputerze, telefonie lub serwerze. Warto utworzyć kopię zapasową swojego portfela, dzięki czemu będziemy mogli w przypadku zgubienia telefonu, awarii komputera odzyskać swój portfel i dostęp do finansów. Polecane jest zaszyfrowanie portfela lub smartfona przy pomocy hasła. Uchroni nas to przed ewentualną próbą kradzieży.

Jeżeli zamierzamy przechowywać znaczną kwotę wirtualnej waluty, wartą rozważenia opcją portfela offline (cold storage), który jest w stanie zapewnić nam najwyższy poziom bezpieczeństwa. Zakłada on przechowywanie portfela w miejscu, w którym nie ma bezpośredniego połączenia z siecią. 

Nie wolno zapominać o pobieraniu najnowszych aktualizacji oprogramowania bitcoin. Ma to ogromny wpływ na zapewnienie bezpieczeństwa naszego portfela. Jeżeli chcemy dodatkowo zabezpieczyć pojedyncze transakcje, warto użyć usługi multipodpisu. Możemy zastrzec, że transakcja może dojść do skutku, tylko w przypadku, jeżeli określona w umowie osoba (np. pierwsza, trzecia i piąta), podpisze się pod daną transakcją.

Transakcja w bitcoinach jest realizowana w ciągu chwili, a jej potwierdzenie następuje w ciągu 10 kolejnych minut. Jeżeli zależy nam na czasie, możemy zwiększyć jej bezpieczeństwo poprzez zastosowanie  niewielkiej opłaty za transakcję lub użycie systemu detekcji podwójnego wydatkowania. Dla większych transakcji, na przykład o wartości 1 000 USD, warto poczekać kilka dodatkowych potwierdzeń. 


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Wykop Skomentuj20
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka