fot. Pixabay.com
fot. Pixabay.com

Bitcoin znowu w cenie. Najbardziej znana kryptowaluta idzie na rekord

Redakcja Redakcja Kryptowaluta Obserwuj temat Obserwuj notkę 7
Jesteśmy świadkami renesansu Bitcoina? Najbardziej znana kryptowaluta znowu rośnie, a inwestorzy coraz chętniej lokują pieniądze w tego rodzaju aktywa. Mają ich przyciągać specjalne utworzone fundusze.

Bitcoin rośnie w siłę. Wzrost wartości w krótkim czasie

Bitcoin 13 lutego 2024 na krótko przekroczył poziom 50 tys. dolarów. Do rekordu ( 65 tys. USD) jeszcze daleko, ale kryptowaluta od prawie roku utrzymuje stosunkowo stabilny trend wzrostowy.

W ciągu wspomnianych 12 miesięcy kurs bitcoina umocnił się o ponad 120%. Od miesiąca wzrost kursu tej kryptowaluty wyraźnie przyspieszył. Portal Bankier.pl informuje, że za ten trend odpowiadają niedawno otwarte fundusze ETF na kryptowalutę.

ETF-y dały inwestorom sposób na uzyskanie ekspozycji na ruchy cen bitcoina bez bezpośredniego posiadania kryptowaluty.

Tego typu instrumenty giełdowe były w ostatnim miesiącu najpopularniejszymi giełdowymi funduszami w Stanach Zjednoczonych, co miało wymierny wpływ na cenę kryptowaluty. Od ich uruchomienia przyciągnęły do siebie w sumie ponad 7,5 mld dolarów.


Wzrost wartości Bitcoina napędzany popularnością funduszy

Wpływ na utrzymujący się wzrost wartości bitcoina mają mieć właśnie ETF-y, czyli specjalne fundusze giełdowe.

- Według danych Bloomberg Intelligence dwa czołowe ETF-y na bitcoina od Black Rock i Fidelity były w ostatnim miesiącu najpopularniejszymi giełdowymi funduszami w Stanach Zjednoczonych. Od ich uruchomienia przyciągnęły do siebie w sumie ponad 7,5 mld dolarów - przekazuje Bankier.

Przypomnijmy, że cena bitcoina osiągnęła rekordowy poziom w listopadzie 2021 r., a jego wartość przekroczyła wówczas 65 000 USD. Jednak już rok później wartość spadła do około 16 000 USD. Wtedy to giełda kryptowalut FTX Sama Bankmana-Frieda upadła i ogłosiła upadłość. Inna z giełd Terraform również ogłosiła bankructwo, a jej dyrektor generalny Do Kwon został oskarżony w lutym o oszukanie inwestorów.


MB

Fot. Bitcoin na tle amerykańskich dolarów. Źródło: Pixabay.com

Czytaj dalej:


Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka