6 obserwujących
153 notki
416k odsłon
7395 odsłon

Podatek od prezentów ślubnych? Wesela pod lupą skarbówki

Prezent dla nowożeńców w świetle prawa podatkowego może stanowić darowiznę.
Prezent dla nowożeńców w świetle prawa podatkowego może stanowić darowiznę.
Wykop Skomentuj52

Fiskus może zajrzeć do kopert z wesela, żeby upewnić się, czy nie doszło do zatajenia dochodów. Skarbówka ma też prawo zapytać nowożeńców o koszty wesela.

Polacy z roku na rok na organizację ślubu wydają coraz więcej. Koszt organizacji wesela w Polsce wynosi średnio 20-40 tysięcy złotych, ale górnego limitu nie ma i może on wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych. Jak się okazuje, nowożeńcami może zainteresować się urząd skarbowy, szczególnie wtedy, gdy uroczystość była wystawna, a PIT-y składane przez nowożeńców nie wykazują wysokich dochodów. Podobnie jak banki, także urzędnicy skarbowi mogą zajrzeć na nasz profil w mediach społecznościowych, gdzie chętnie chwalimy się swoim życiem.

Przeczytaj też: Masz profil na Facebooku? To może zdecydować o tym, czy dostaniesz kredyt

image
Wesele to spory wydatek.

Pieniądze z wesela a podatek

Chociaż dla gości weselnych koperta to zwykły prezent, to w świetle przepisów podatkowych może stanowić darowiznę podlegającą opodatkowaniu. Podobnie sprawa ma się z prezentami komunijnymi czy nawet urodzinowymi. To, czy podatek zostanie naliczony, zależy jednak od wartości otrzymanego prezentu oraz stopnia naszego pokrewieństwa z darczyńcą. Dlatego drobne prezenty, zarówno w formie gotówki czy rzeczowej, są zwolnione z podatku. Jeśli jednak wartość podarunku od jednej osoby w ciągu 5 lat przekroczy ustawowy limit, na nowożeńcy muszą zgłosić się do urzędu skarbowego wraz z odpowiednią deklaracją - w ciągu miesiąca począwszy od dnia powstania obowiązku podatkowego.

image
Ślub to spory wydatek z budżetu domowego.

Kwota darowizny wolnej od opodatkowania zależna jest od stopnia pokrewieństwa nowożeńców z obdarowującymi. Wyróżniamy III grupy podatkowe:

Grupa podatkowa

Kwota darowizny, powyżej której podlega ona opodatkowaniu

Formularz, jaki należy złożyć do Urzędu Skarbowego
I grupa podatkowa

Małżonek, wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki), pasierb, rodzeństwo, ojczym oraz macocha.
9 637

SD-3 lub SD-Z2

II grupa podatkowa

Zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych wstępnych.
7 276
SD-3
III grupa podatkowa

Pozostałe osoby np. pracodawca, niespokrewniona matka chrzestna.
4092
SD-3

image
Nowożeńcy są obdarowywani czasem naprawdę drogimi prezentami. Zainteresował się nimi fiskus.

Skarbówka może zapytać o koszty wesela

Urząd skarbowy ma prawo wezwać do wyjaśnień każdego i może prowadzić postępowanie nawet do pięciu lat wstecz. Przykładem może być sytuacja, która miała miejsce w Ostrowcu Świętokrzyskim. Urząd wezwał pary, które w 2016 roku brały ślub, do wyjaśnienia. Urzędnicy pytali, skąd młodzi mieli pieniądze na wesele, ile kosztował fotograf, ile jedzenie.

Naczelnik urzędu w Ostrowcu Świętokrzyskim tłumaczył, że urząd zbierał dowody w sprawie dotyczącej jednej z firm z branży weselnej. Nowożeńcy nagłośnili sprawę w mediach i pary młode w całym kraju zaczęły obawiać się wizyt skarbówki.

Wezwania z urzędu skarbowego nie należy ignorować, gdyż grozi za to kara do 2,8 tys. zł. Urząd skarbowy nie kontroluje każdej osoby, która zorganizowała wystawne wesele czy dokonała jakiegoś dużego zakupu, np. nabyła mieszkanie.

image
Jedną z form prezentu ślubnego jest koperta z pieniędzmi.


Aktualizacja 2019: Skarbówka nie kontroluje nowożeńców


źródło: money.pl, infor.pl, poradnikprzedsiebiorcy.pl

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła



Wykop Skomentuj52
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka